YÖS İle İlgili Bütün Bilgiler

 • Yazar: Haberler

YÖS İle İlgili Bütün Bilgiler

Avrupa ve Balkanlardaki üniversiteler ile yarışacak hale gelen Türk üniversiteleri Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin girecekleri YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI)'dır.

Türkiye’ye komşu olan Irak, İran, Bulgaristan, Arnavutluk, Yunanistan gibi ülkelerin yanı sıra İngiliz, Fransız ve İsveç vatandaşı gençlerin de tercihi Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri oluyor.

Uzun yıllardır YÖS’e öğrenci hazırlayan ÇAĞDAŞ YÖNTEM DERSHANELERİ Yabancı Uyruklu öğrencinin katılacağı sınav hakkında sorularımızı yanıtladı.

Genel hatları ile YÖS’ten bahseder misiniz?

YÖS Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmek zorunda oldukları bir sınavdır. ÖSYM tarafından yapılır. Ve genel hatları, içeriği bakımından ÖSS’den farklı bir sınavdır.

Yabancı uyruklu statüsünün kriterleri var mıdır?

Elbette. Uyruklarından biri T.C ya da K.K.T.C olanlar bu sınava katılamazlar. Yani, bu sınava katılabilmek için T.C. veya K.K.T.C. uyruklarına sahip olmamak gerekiyor. Bunun dışında Türkiye’de veya yurtdışında yaşayan yabancı uyruklu gençler ve öğrenciler bu sınava girme hakkına sahiptir. Bunun için sınava girecek öğrencilerin ya Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun veya mezun olabilecek durumda olmaları, ya da liseyi yurtdışında okumuşlarsa, okudukları lisenin Türkiye’deki liselere denk olduğunu belgelemeleri gerekmektedir. Denklik işlemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

YÖS’ün ÖSS’den farklı bir sınav olduğundan bahsettiniz. YÖS’ün içeriği konusunda bilgi alabilir miyiz?

YÖS 80 sorudan oluşan bir sınavdır. Bu soruların 45’i Genel Yetenek (IQ), 30 – 32 tanesi Matematik, 3 – 5 tanesi de Geometri sorularıdır. Matematik ve Geometri soruları genel lise düzeyinde sorulardan oluşur. Ancak soru yapısı ÖSS’den oldukça farklıdır.

Ayrıca ÖSS’de geçerli olan okul türü, alan/bölüm farkı, AOBP, diploma notu gibi etkenlerin hiçbiri YÖS’te önem taşımaz. Yani Türkiye’de dil bölümü okuyan bir öğrenci ÖSS’de sadece dil tercihi yapabilirken YÖS’e giren Yabancı Uyruklu bir öğrenci hem dil hem de Tıp tercihi yapabilir. Öğrencinin sadece okuduğu ya da mezun olduğu okulun Türkiye’deki liselere denk olduğunu belgelemesi yeterlidir.

Yabancı uyruklu öğrenciler bu sınava nasıl hazırlanıyorlar?

Daha önce bahsettiğim gibi. Bu sınavda genel yetenek soruları (IQ) sınavın yaklaşık %55- 60’lık bir bölümünü oluşturur ve bunun eğitimi okullarda verilmiyor. Bu konuda uzun yıllardır eğitim veren kurumumuz İstanbul’da YÖS’e öğrenci hazırlayan tek yetkin kurumudur. Kurumumuzdan bugüne kadar özellikle Bulgaristan, Yunanistan ve Türki Cumhuriyetlerdeki soydaş çocuklarımız başta olmak üzere İran, Arnavutluk, Kosova, Rusya, ABD, Almanya, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi ülkelerden öğrenciler YÖS’e hazırlanıp üniversiteli olmuşlardır.

Bu anlamda kurumumuzun YÖS başarısı her yıl % 90-96 civarındadır. Ve öğrencilerimizin % 20-25’lik bölümü Boğaziçi Üniversitesi, 20-25’lik bölümü de ODTÜ, İTÜ gibi ülkemizin önemli üniversitelerine yerleşmektedirler.

Bu sınava başvurular nasıl ve ne zaman yapılıyor?

Öğrenciler sınava girebilmek için şahsen veya dilekçe ile ÖSYM’ye başvurarak sınav giriş formu ve kılavuzu almak durumundadırlar. Başvurular her yıl değişik zamanlarda yapılabilir. Ayrıca başvurular Ankara ve bazı yurtdışı temsilciliklerinde gerçekleştirilecektir.

Yerleştirmeler de ÖSS’den farklı mıdır?

Sınav ÖSYM tarafından yapıldığı halde yerleştirme ÖSYM tarafından yapılmaz, yani merkezi değildir. Öğrenci, Sınav Sonuç Belgesi ile okumak istediği üniversitelere ayrı ayrı başvurur. Böylelikle öğrenci aynı anda birkaç bölümde okumaya hak kazanabilir. Ancak kayıt döneminde tek tercih yapmak zorundadır.

Üniversitelerin YÖS öğrencileri için kontenjanları konusunda bilgi verir misiniz?

YÖS’e her yıl yaklaşık 5 bin civarında öğrenci başvurur. Üniversitelerin YÖS kontenjanları ÖSS kontenjanlarından bağımsız ve ayrıdır. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi’nin yaklaşık 150, ODTÜ’nün ise yaklaşık 300 YÖS kontenjanı vardır.

Sınav hangi dillerde yapılır? Türkiye’de okumayan çocuklar için dil önemli bir sorun olmuyor mu bu sınavda?

Sınav Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapılır. İngilizce evrensel bir dil olarak kabul edildiği için öğrencilerin kendi dillerinden başka Türkçe ya da İngilizce’ye hakim olmaları gerekmektedir. Ayrıca YÖS’te çok fazla sözlü ifadeler yer almadığından ve daha çok evrensel semboller kullanıldığından dil önemli bir sorun olmamaktadır.

Peki, YÖS’ün puanlaması nasıl yapılmaktadır?

Bu sınavda Taban Puan 40’tır. 40’ın altında puan alan öğrenci hiçbir tercih yapamaz. Bu puanı almak için yaklaşık 25 - 30 net soru cevaplamak gerekir. Örnek vermek gerekirse; Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’ne girebilmek için öğrenci 80 sorudan en az 65-70’ini doğru olarak cevaplamak zorundadır. Yine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi için 65-70 net, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumak için ise 40 - 45 net yapmak gerekir.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin tercihi neden Türkiye?

Türkiye bölgedeki en güvenli ve istikrarlı ülkelerden biridir. Türk Üniversiteleri'nde öğrenciler hem çağdaşlığı hem de geleneği bir arada yaşama fırsatı bulmaktadırlar. Bazı Türk Üniversiteleri'nde eğitim dili İngilizce’dir ve diğer birçok üniversite de öğrencilerine İngilizce öğrenme olanağı sağlamaktadır.

Türkiye’nin tek laik - müslüman ülke olması, Türk üniversitelerinin Ortadoğu ve Balkanlardaki üniversitelerden çok ileride olması, dünya üniversiteleri ile yarışacak donanıma sahip olması, Türkiye’nin demokratik yapısı, Türkiye’yi çekim merkezi haline getirmektedir.

Son 20 yılda S.S.C.B’nin dağılması ve orada oluşan kardeş Türk Cumhuriyetlerinin çocukları ve Batı Trakya Türkleri ile Bulgaristan göçmenlerinin sayısının artması bu sınavın önemini arttırmaktadır.

YÖS’e hazırlık süreci nasıl işlemektedir?

YÖS hazırlık aşamasında öğretmen en önemli faktördür. Farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen grupların oluşturduğu sınıflarda ortak bir payda oluşturabilecek vizyona sahip öğretmenlerle bu sınava hazırlanmak mümkündür. YÖS hazırlık öğretmenlerinin konularında uzmanlaşmış olmaları ve birkaç dil bilmeleri gerekmektedir. YÖS öğrencileri ile çalışmak özel bilgi ve birikim istemektedir. Herkes YÖS hazırlık yapamaz.

Kurumumuzda bu amaçla Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça destekli bir YÖS programı uygulanmaktadır. Sınav için Türkçe seviyesi yeterli olmayan öğrencilerimiz için sınıf ortamını dışında birebir İngilizce, Arapça ve Farsça eğitim de vermekteyiz. 

Çağdaş Yöntem Dershaneleri, YÖS’e girmek isteyenlere başvurudan yerleştirme aşamasına kadar sürekli rehberlik ve danışmanlık hizmeti de vermektedir.

YÖS'te yapılan değişiklikler

Yabancı uyruklu öğrenci sınavında YÖK Genel Kurulu'nun almış olduğu yeni kararlarla birlikte YÖS'te yeni düzenlemeler yapılmıştır. YÖS sınavı bundan böyle merkezi olarak yapılmayacaktır. 2011 yılında da merkezi sınav yapılmamış her üniversite kendi YÖS sınavını yaparak yabancı uyruklu öğrenci alımını gerçekleştirmiştir. 2010 yılında YÖK'ün aldığı kararlarda çifte vatandaş olan öğrenciler Türk vatandaşlığından çıktıkları taktirde liseyi Türkiye'de bitirmiş olmaları durumunda bu sınava alınmamışlardır.

YÖK'ün 25/08/2011 tarihinde yapacağı toplantıda bu karara yapılan itiraz üzerine düzeltme beklenmektedir.

ÇAĞDAŞ YÖNTEM DERSANELERİ, YÖK'le yaptığı görüşmelerde de YÖS mağdurlarını kendilerine iletmiştir. YÖS sınavındaki yeni değişiklikleri her fırsatta kamu oyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.


Yorumlar (192)
 • Deniz  - Acil
  Ben tv dogumluyum ama liseyi yurtdisinda bitirecegim, yose grebilirmiym. Nolur acik cwp yazin deniz_ilikmen@live.i t
 • Jale
  Merhaba, ben Jale Azerbaycan vetandawiyim 2015 ci yilda okulu bitirecem, yos sinavina nasil gatila bilirim?
 • emin  - yös
  iyi aksamlar ben çifte vatandasiyim alman - türk suan liseyi türkiyede okumaktayim ve iki senem kaldi liseyi burada bitirip tek vatandasliga gecersem yös e girme hakim olacakmi yada son senemi almanyada okuyup diplomayi ordan alsam nasil olur yardimlarinizi bekliyorum bana 05458838091 nolu telefondan ulasablrsnz
 • BERNA
  Emin TÜRKİYE vatanaşlığından 1 süre çıkman şartıyla girebilirsin yöse. Yukarıda da belirtildiği gibi bu sınava TC vatandaşları giremez.
 • Nariman
  ben azerbaycan vetandasiyim ilk okulu orada okudum liseyi turkiyede okuyup geri doncem ben yos e gire bilirmiyim
 • eliza
  Kırgızistan doğumluyum ve 2010 yilinda Türk vatandaşi oldum şuan lisede okuyorum ve benimde yös sinava girme gibi bir şansim var mi ?
 • Melda  - Acillll
  Iyi aksamlar,
  ben fransa'da okudum ve lise mezunuyum fakat TURKIYE'DE devam etmek istiyorum. Disci olmak istiyorum nasil yapabilirim acaba? Baccalauréat S ortalama 12,5 aldim. (Sayisal). YÖS'E girmek istiyorsam nereye basvurmam gerekir?
  Saygilarimla nazar68@hotmail.fr
 • selim şeker  - Amber şeker
  Ben amerikada yaşıyorum kızım amber amerikan vatandaşı yos sınavına girip Türkiye'de okula gitmek istiyor. Konsolosluk bu sınava girebilirmi?
  Nasıl başvuru yapiliyor?
  Lütfen email le cevap verin
  Teşekkür ederim.
  Selimseker@msn.com
 • Yasemin  - Yös
  Merhaba, ben türkiye doğumluyum. Bulgaristanla çifte vatandaşlığım var. Lise son sınıftayım. Yös sınavına katılmak için üniversiteye ek olarak ösym ye de başvurmak gerekir mi? gerekirse başvuru süresi hangi tarihler arasında? Vatandaşlıktan çıktığımda liseden mezun olmamda bir sorun çıkar mı? ve ya lys-ygs ye girmemi engeller mi? teşekkürler.
 • Aras  - Girebilirmiyim YÖS e!
  Ben turkiyede dogdum ve turkiyede liseyi okudum, sonra isvece yerlestim, 8 yildir isvecte yasiyorum, cifte vatandasim . hem isvec hem turkiye. Sizden ricam lutfen kesin bilenler cvblasin . Girebiliyormuyum sinava. cok Önemli! tskurler!
 • yos  - yos
  Merhabalar benim annem almanya dogumlu bundan ben yararlanabiliyormuyu m yani yose girebilirmiyim
 • fatma  - yös
  annem babam ırak doğumlu ben istanbulda doğdum çifte vatandaşım yös sınavına girebilir miyim acil cevap lütfennnn yöse girmem için tc vatandaşlığından cıkmam gerekiyo mu ????
 • gökhan  - yös hakkında
  merhaba ben bulgaristan doğumluyum, sonradan T.c. vatandaşı oldum yös'e girme hakkım var mı acaba ?
 • dilek  - harç paraları
  Peki çift vatandaş olarak katıldığımiz bu sinavda yurt dışından gelenler gibi yüksek harc parasi yatiriliyormu? Yoksa tc vatandaşı olduğumuz icin yatirmiyormuyuz?
 • Ferid Mehdiyev  - YÖS
  Ne zaman yös sınavına gire bilirim? ve nasıl?
 • Mehmet  - YOS
  Merhaba! Ben hem Turkiye hem de Kirgizistan vatandasiyim. 1nci sorum bu sinava girebiliyormuyum? 2)Sinav 2014 yilinda ne zaman ve nerede yapilacak? ve son sorum acaba YOSte aldigim puanlarla istedigim universitede istedigim bolume girebiliyormuyum yoksa belli kisitlamalarmi var? Saygilar ve tesekkurler!!!
 • Yusuf Kurtoğlu  - Yös 2014 hangi konular
  merhaba yös hangi konular cıkıyor ??? ona göre kitap almam lazım ve hangi kitapları alim
 • ABDULLAH  - YÖS
  Ben 12 sınıf öğrencisiyim ve bu sene de mezun olacağım Allah'ın izniyle.
  Alman vatandaşıyım, liseyi'de Bursa'da okuyorum.Benim YÖS'e girme hakkım var mı ?
 • okan
  Herkeze merhaba ben ve ailem tc vatantaşı soyumuz osmanlıya dayanıyo benim dedelerim bu topraklar için savaşıp kanını akıtmıştır malesef ben ve bu vatanın gerçek evlatları bu yös adı verilen basit sınava girmeye hak verilmiyor bizleri ygs-lys denilen acayıp dereceden zor olan bu sınava girmemize izin veriyolar ve mlasef bu ülkenin iyi ürnivesitelrin iyi bölümlerine biz deilde sizler okuyosunuz ve çok merak ediyorum bu yabancı uyruklu öğrencilerle bizim aramızda ne fark var ? eyer aramızdaki fark türk olmaksa türk devletini allaha havale ediyorum.Biliyorum bu yorum için bana kızacanız ama kendinizi benim yerime koyun
 • Ayşe
  Kesinlikle katılıyorum. Ben de ilk duyduğumda yıkıldım. Ne yani suçumuz Türk vatandaşı olmak mı! Zaten ülkemizde hangi sistem doğru işliyor ki sınav sistemi işlesin,şaşmamak lazım !
 • Anonim
  Merhaba! Ben Bulgaristan'da doğdum daha sonra Türkiye'ye geldim ve 2005 yılında çifte vatandaş oldum. Yös'ten yararlanabiliyor muyum? Bilgilendirirseniz sevinirim ,şimdiden teşekkürler.
 • huseyin
  evet uyruğun yabancıysa gırebılırsın.
 • Buket  - Yös
  Merhaba annem turk vatandasi babam irak benimde cifte vatandasligim var bu sinavdan yararlanabiliyormuyu m?
 • Şahika  - Yös
  Merhaba ben türküm ancak doğuştan dolayı amerikan vatandaşlığım var annem ve babam türk babam şimdi tekrar amerikan vatandaşlığı aldı acaba yös sınavına girebiliyor muyum?
  Ünüversiteye hazırlanıcam bilgi verebilir misiniz?
 • derın  - turkıyede okuma sansım
  merhaba arkadaslar ben ırakta okuyrm bu sene lıse son unuversıteyı turkıyede okumak ıstıyorum ama nasl olacak bılmıyorum bırde cıfte vatandasım ne gıbı haklara sahıbım neler yapacam hıc bır bılgım yok bana yardımcı olurmusunuz ama lutfen
 • serkan
  merhaba arkadaslar bu yös sınavı hangi dilde yapılıyo acaba bilgisi olan cevap verirse sevinirim şimdiden tşk.
 • mehmet  - yös
  Merhabalar,

  benim annem babam Almanyada görevli.Liseyi bati avrupa programini bitirerek mezun oldum.4 yildir buradayim.Ben tc vatandasiyim:YCS kaldirildi.Ben ne yapabilirim.Üniv.san sim nedir

  tesekkürler
 • sebnem
  siz de yös e girebiliyorsunuz eger lisenin son 3 yilini kktc disinda herhangi bir ülkede tamamlamissaniz. Artik ycs kaldirildigi icin lisenin son 3 yilini disari bi ülkede tamamlayan türk vatandaslari da bu YÖS sinavina girebiliyor. Bu yil artik cogu uni nin basvuru zamani doldu ama internetten takip edip basvurabilirsiniz
 • ABDULLAH  - yok
  Şebnem sizin bilginiz var gibi geldi bana.Ben alman vatandaşıyım ama halen lise 4'üncü sınıf öğrencisiyim.Benim Yös sınavına girme hakkım var mı ?
 • ABDULLAH  - devamı....
  Liseyi Türkiyede okuyorum ama.!
 • şebnem
  merhabalar acil yardıma ihtiyacm var bu mesajımı gören arkadaşlarım lütfen azda olsa ALLAH rızası için cevap verebilirlermi ( bu yabancı dil sınavına girebilmek için ygsden barajı geçmelisin diye bişey söylüyolar ama benim arkadaşımın türkçesi biraz kötü yani geçemez) asıl sorum yabancı dil sınavına girebilmek için ygs den barajı geçmekmi lazım lütfen cevap verirseniz sevinirim arkadaslar:


  Devamı: http:// www.yenimakale.com/ yos-ile-ilgili- butun- bilgiler.html#josc13 9976#ixzz2W2gwuJWP
 • cihan
  merhabalar acil yardıma ihtiyacm var bu mesajımı gören arkadaşlarım lütfen azda olsa ALLAH rızası için cevap verebilirlermi ( bu yabancı dil sınavına girebilmek için ygsden barajı geçmelisin diye bişey söylüyolar ama benim arkadaşımın türkçesi biraz kötü yani geçemez) asıl sorum yabancı dil sınavına girebilmek için ygs den barajı geçmekmi lazım lütfen cevap verirseniz sevinirim arkadaslar:
 • Zumrut  - Yos
  Merhaba istanbul yos 40 puan aldim tercih yapabilirmiyim bu pusnla simdiden tesekurler
 • semra
  Merhaba ben fransada dogdum lise son sinifatayim 3yildir tr deyim. Yös e grebiliyo muyum acaba ? cifte vatandasim bu arada
 • anon
  anladigim kadariyla son 3yilini yurtdisinda gecirmis olmalisin
 • Anonim  - re: Çok Önemlli...
  [quote=Erol Yıldırım]Almanya doğumluyum, 8. sınıfın sonuna kadar Almanyada okudum.
  Şu anda Çanakkale Lisesinden mezun olmak üzereyim...

  YGS. başvuru formundaki TC. kutusunu işaretledim. çünkü Türk vatandaşıydım.
  Şimdi 25 Ocak 2013 tarihinden itibaren Alman vatandaşı kimliğimi aldım.

  1. Bu koşullarda YGS Sınavlarına Alman kimliğiyle girersem bir güçlükle karşılaşıt mıyım?


  2. Eğer Alman Kimliğiyle sorun çıkarsa: Mavi Kart için baş vursam bu kimlik YGS sınavlarına girişi için bir yararlı olur mu?

  3. YÇS sınav tarilleri ne zaman ve nerede yapılıyor? Bu sınavlardan ben de yararlanabilir miyim?

  Lütfen karar vermemiz için zaman çok daraldı, acilen cevap bekliyorum.

  Teşekkürler
  [/quote]
 • zuhra
  arkadaslar cifte vatandas olanlar vatandaslıgınızdan birisi tc vatandaslıgıysa bu sınava giremezsiniz .
 • nazmiye  - liseyi bitiriyorum yose girmek istiyorum yardımcı
  Türkiye doğumluyum. Annem babam Bulgaristan doğumlu bende dahil hepimiz çifte vatandaşız. Lise son sınıfa kadar Türkiye de okudum. Yös sınavına girebiliyor muyum haziran da mezun oluyorum lütfen yardımcı olur musunuz?
 • zehra
  cifte vatandas oldugunuz için bu sınava giremezsiniz .kardesimde cifte vatandastı szin gibi bu sınava alınmadı
 • Rabia  - yos
  2vatandasligin varsa bile tc sinav icin ayrilip tekrar tc vatandasligina gelipsinava girebilirsini
 • Murat Tahir  - Yös hakkında bilgi ednmek istiyorum
  Ben Rusyada doğdum ve 6 yaşımda Türkiye'ye geldim, pasaportum yok ama annemin bide babamın pasaportu üzerine kayıtlıydım ülkeye girerken , doğum belgemde bulunmaktadır Rusya'da doğduğuma dair , sizde bu yös sınavından yararlanabilir miyim ?
 • ibrahim  - re: yös sınavı
  [Bulgaristan doğumluyum ve çifte vatandaşım.
  annem de çifte vatandaş
  babam sadece bulgaristan vatandaşı.
  ilk ortta ve lieseyi türkiyede okudum.
  bu sene liseyi bitiriyorum.
  YÖS sınavına girebilirmiyim
  saygılar

  ibrahim
 • zehra
  giremezsin
 • neslihan kerimova  - zehra sen bilir kişimisin
  sen ne biliyosun bilmem ama bazı şeyleri bilmiyosun
 • Mehmet  - YÖS
  Girebilirsin arkadasım , bu arada lütfen insanları yanlıs yönlendirmeyin ; geçen yıl itibarı ile ; dogumla yabancı uyruklu isen daha sonra TC vatandasligini aldıysan girebilirsin ; bizzat geçen yıl giren ve yerlesen arkadaslarım var , bu yıl bende Uludag Üniversitesine basvurdum.
 • Aylin  - YARDİİMMM
  8 yil almanyada yasadiktan sonra turkiyeye donduk. Suan cifte vatandasim. 2. sinifta turkiyede okumaya basladim. Ve liseden mezun olacagim bu yil. Yös'e girme imkanim var mi?
 • gita bahrami
  ben turk yi gitmeik icin sinav vermik istiyorum ama nasil oluyor
 • mustafa
  arkadaşlar ben lise son sınıf çifte vatandaşım bu sınava girebilmek için türk vatandaşlığından çıkmak mı gerekir çıkarsam lys sınavanına nasıl girecem orda tc vatandaşı yazıyor
 • zehra
  lys sınavına girebilmek için tc vatandası olmaya gerek yok .yabancı olarak da girebilrsin .ama yose girmek için tc vatandaslıgından cıkmaya deger mi onu bir dusun .sonra tc olabilmek için cok ugrasacaksın .insanlar tcye gecebilmek için ne kadar ugrasıyor biliyor musun.nufus mudurlugune gidip bir bak derim :)
 • pouya  - ITU
  Merhaba ben ITu de mühendislik okuyacağım. Şartlar nelerdir acaba?
 • zeynep
  YOS 'i gecip Mimar sinan guzel sanatlar universitesini secebilirmiyiz ve secebilirsek eger , kac puanla gecebiliriz ? (acil cevap gerekiyor, yaardimci olun lutfen ).
 • c.e
  merhaba bende yurtdısından ilkokulu ile ortaokulu okudum mezun oldum sonrada ailem türkiyeye yerleşmek zorunda kalınca ben turkıyede okumaya devam ettim şu anda 12 sınıf ögrencisiyim ama t.c vatandasiyım benimde yöse girme hakkım var mı ? Ben güzel sanatlar lisesinden okuyorum resim bölümdeyim benim mimar sinan üniversiteye gitme hakkım var mı?
 • HERKESE CVP  - re:
  [hıs bırsey yapamazsın gıdıp orada lıse bıtırıp gelseydın burada tr de sınava gırebılırdın
 • HERKESE CVP  - YÖS
  son 3 sene yurtdısında okunulacak
  meb tarafından dıploma ve ders ıcerıklerınızı cevırıp liseye denktir diye denklik belgesi almak.
  cıfte vatandas olabılırsın
  veya tek vatandas.

  çogu üniversitelern sınav kayıtları başladı şu linkten bakın istenilen bütün evraklar yazılmakta okulların sitelerinde


  http:// www.metropoldershane leri.com/
 • mevlut  - wdefrgtju
  merhaba ben rusyada dogdum ve 10 yasımda turkıyeye geldım su anda turkıye cumhurıyetı vatandasıyım ve kımlıgımde dogum yerı olarak rusya yazıyor ben bu sınava basvurabılırmıyım lutfen bılgılendırın
 • zehra
  nerde dogdugunun bir onemi yok vatandalıgın onemli .tc oldugun için giremezsin bu sınava
 • neli
  insanları yanlış yönlendirme zehra ! rusyada doğduysan tc vatandaşı olsanda girebiliyorsun
 • sevval  - yardim
  ben türk vatandasiyim vede 4 senedir almanyada yasiyorum yös sinavina girebilir miyim lütfen biri yardim etsin ?
 • zehra
  giremezsin orda yazıyor iyi okuyun.Uyruklarından biri T.C ya da K.K.T.C olanlar bu sınava katılamazlar. Yani, bu sınava katılabilmek için T.C. veya K.K.T.C. uyruklarına sahip olmamak gerekiyor
 • Anonim
  Fachabiturla Yöse girebiliyorsun. TC vatandasi olsanda Sewal.
 • süleyman  - ddd
  çifte vatandaş olduğum halde aynı sene içerisinde hem yöse ham de ygs ye girebilir miyim?
 • göksu  - re: yabancı uyruk
  annem babam bulgaristanda doğmuş ve türkiyeye gelmiş ben türkiyede doğdum bende çift vatandaşım tüm öğrenimimi burada gördüm şuan mezunum geçen sene mezun oldum bende yös e girebilir miyim?
 • Beyza Deniz Alan  - Liseyi yurtdışında bitirip üniversiteyi Türkiye'
  İyi günler

  Ben ailemin işi gereği Uganda'nın başkenti Kampala'da yaşıyorum. Uluslararası bir lisede okuyorum. 2014 yılında okulum bitecek Türkiyede Üniversiteye nasıl kayıt olurum nasıl sınava girerim.Bu konuda ne ailem nede ben hiç bir şey bilmiyoruz.

  Vereceğiniz bilgiler çok değerli olacaktır.

  Selam ve saygılar
  Beyza Deniz Alan
  Kampala/UGANDA
 • murat  - yos basvuru
  merhaba ben fransada dogdum lise son dayim universiteye kayit yapmak icin hic bir bilgim yok nasil yapabilirim (fransiz vatandasiyim arti turk vatandasligimi koruyorum) cevap verirseniz cok memnun olurum selamlar!!!
 • yeşim atabay  - turk vatandasiyim.dogdugumdan beri almanyada yasiy
  hauptschulede 10 sinifini bitirdim sonrada 2 sene ausbildung yapdim almanyada simdiyse türkiyede yasamak isdiyorum. burda nasil neler yapabilirim? ? yöse sinavina girebilirmiyim neler yapmam gerekir? ?
 • mrb
  Annem ve babam bulgaristan doğumlu fakat ben türkiyede dünyaya geldim bende çifte vatandaşım peki bende yös sınavından yararlanabiliyormuyu m ?
 • busra  - yös sınavı
  Annem babam bulgaristan dogumlu cifte vatandas ,ben turkiye dogumluyum fakat bulgaristan cifte vatandasiyim yösten yararlanabilirmiyim
 • Arslan
  Selamualeykum !Allah yardamci olsun sizin işlerınıze!ben cok memnun oldum Türkıyeden, ben şımdı 6 aylık mısafırım Türkıye Cumhuryetınde, bana sonbahar Yös sınavları ne zaman olacak o hakkında bılgı verırmısınız?Allah razı olsın.cevabı maıl adrese gönderırmısınız?!
Yorum yaz
Your Contact Details:
Yorumlar:
Security
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
Back to top