YÖS İle İlgili Bütün Bilgiler

 • Yazar: Haberler

YÖS İle İlgili Bütün Bilgiler

Avrupa ve Balkanlardaki üniversiteler ile yarışacak hale gelen Türk üniversiteleri Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin girecekleri YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI)'dır.

Türkiye’ye komşu olan Irak, İran, Bulgaristan, Arnavutluk, Yunanistan gibi ülkelerin yanı sıra İngiliz, Fransız ve İsveç vatandaşı gençlerin de tercihi Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri oluyor.

Uzun yıllardır YÖS’e öğrenci hazırlayan ÇAĞDAŞ YÖNTEM DERSHANELERİ Yabancı Uyruklu öğrencinin katılacağı sınav hakkında sorularımızı yanıtladı.

Genel hatları ile YÖS’ten bahseder misiniz?

YÖS Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmek zorunda oldukları bir sınavdır. ÖSYM tarafından yapılır. Ve genel hatları, içeriği bakımından ÖSS’den farklı bir sınavdır.

Yabancı uyruklu statüsünün kriterleri var mıdır?

Elbette. Uyruklarından biri T.C ya da K.K.T.C olanlar bu sınava katılamazlar. Yani, bu sınava katılabilmek için T.C. veya K.K.T.C. uyruklarına sahip olmamak gerekiyor. Bunun dışında Türkiye’de veya yurtdışında yaşayan yabancı uyruklu gençler ve öğrenciler bu sınava girme hakkına sahiptir. Bunun için sınava girecek öğrencilerin ya Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun veya mezun olabilecek durumda olmaları, ya da liseyi yurtdışında okumuşlarsa, okudukları lisenin Türkiye’deki liselere denk olduğunu belgelemeleri gerekmektedir. Denklik işlemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

YÖS’ün ÖSS’den farklı bir sınav olduğundan bahsettiniz. YÖS’ün içeriği konusunda bilgi alabilir miyiz?

YÖS 80 sorudan oluşan bir sınavdır. Bu soruların 45’i Genel Yetenek (IQ), 30 – 32 tanesi Matematik, 3 – 5 tanesi de Geometri sorularıdır. Matematik ve Geometri soruları genel lise düzeyinde sorulardan oluşur. Ancak soru yapısı ÖSS’den oldukça farklıdır.

Ayrıca ÖSS’de geçerli olan okul türü, alan/bölüm farkı, AOBP, diploma notu gibi etkenlerin hiçbiri YÖS’te önem taşımaz. Yani Türkiye’de dil bölümü okuyan bir öğrenci ÖSS’de sadece dil tercihi yapabilirken YÖS’e giren Yabancı Uyruklu bir öğrenci hem dil hem de Tıp tercihi yapabilir. Öğrencinin sadece okuduğu ya da mezun olduğu okulun Türkiye’deki liselere denk olduğunu belgelemesi yeterlidir.

Yabancı uyruklu öğrenciler bu sınava nasıl hazırlanıyorlar?

Daha önce bahsettiğim gibi. Bu sınavda genel yetenek soruları (IQ) sınavın yaklaşık %55- 60’lık bir bölümünü oluşturur ve bunun eğitimi okullarda verilmiyor. Bu konuda uzun yıllardır eğitim veren kurumumuz İstanbul’da YÖS’e öğrenci hazırlayan tek yetkin kurumudur. Kurumumuzdan bugüne kadar özellikle Bulgaristan, Yunanistan ve Türki Cumhuriyetlerdeki soydaş çocuklarımız başta olmak üzere İran, Arnavutluk, Kosova, Rusya, ABD, Almanya, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi ülkelerden öğrenciler YÖS’e hazırlanıp üniversiteli olmuşlardır.

Bu anlamda kurumumuzun YÖS başarısı her yıl % 90-96 civarındadır. Ve öğrencilerimizin % 20-25’lik bölümü Boğaziçi Üniversitesi, 20-25’lik bölümü de ODTÜ, İTÜ gibi ülkemizin önemli üniversitelerine yerleşmektedirler.

Bu sınava başvurular nasıl ve ne zaman yapılıyor?

Öğrenciler sınava girebilmek için şahsen veya dilekçe ile ÖSYM’ye başvurarak sınav giriş formu ve kılavuzu almak durumundadırlar. Başvurular her yıl değişik zamanlarda yapılabilir. Ayrıca başvurular Ankara ve bazı yurtdışı temsilciliklerinde gerçekleştirilecektir.

Yerleştirmeler de ÖSS’den farklı mıdır?

Sınav ÖSYM tarafından yapıldığı halde yerleştirme ÖSYM tarafından yapılmaz, yani merkezi değildir. Öğrenci, Sınav Sonuç Belgesi ile okumak istediği üniversitelere ayrı ayrı başvurur. Böylelikle öğrenci aynı anda birkaç bölümde okumaya hak kazanabilir. Ancak kayıt döneminde tek tercih yapmak zorundadır.

Üniversitelerin YÖS öğrencileri için kontenjanları konusunda bilgi verir misiniz?

YÖS’e her yıl yaklaşık 5 bin civarında öğrenci başvurur. Üniversitelerin YÖS kontenjanları ÖSS kontenjanlarından bağımsız ve ayrıdır. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi’nin yaklaşık 150, ODTÜ’nün ise yaklaşık 300 YÖS kontenjanı vardır.

Sınav hangi dillerde yapılır? Türkiye’de okumayan çocuklar için dil önemli bir sorun olmuyor mu bu sınavda?

Sınav Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapılır. İngilizce evrensel bir dil olarak kabul edildiği için öğrencilerin kendi dillerinden başka Türkçe ya da İngilizce’ye hakim olmaları gerekmektedir. Ayrıca YÖS’te çok fazla sözlü ifadeler yer almadığından ve daha çok evrensel semboller kullanıldığından dil önemli bir sorun olmamaktadır.

Peki, YÖS’ün puanlaması nasıl yapılmaktadır?

Bu sınavda Taban Puan 40’tır. 40’ın altında puan alan öğrenci hiçbir tercih yapamaz. Bu puanı almak için yaklaşık 25 - 30 net soru cevaplamak gerekir. Örnek vermek gerekirse; Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’ne girebilmek için öğrenci 80 sorudan en az 65-70’ini doğru olarak cevaplamak zorundadır. Yine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi için 65-70 net, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumak için ise 40 - 45 net yapmak gerekir.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin tercihi neden Türkiye?

Türkiye bölgedeki en güvenli ve istikrarlı ülkelerden biridir. Türk Üniversiteleri'nde öğrenciler hem çağdaşlığı hem de geleneği bir arada yaşama fırsatı bulmaktadırlar. Bazı Türk Üniversiteleri'nde eğitim dili İngilizce’dir ve diğer birçok üniversite de öğrencilerine İngilizce öğrenme olanağı sağlamaktadır.

Türkiye’nin tek laik - müslüman ülke olması, Türk üniversitelerinin Ortadoğu ve Balkanlardaki üniversitelerden çok ileride olması, dünya üniversiteleri ile yarışacak donanıma sahip olması, Türkiye’nin demokratik yapısı, Türkiye’yi çekim merkezi haline getirmektedir.

Son 20 yılda S.S.C.B’nin dağılması ve orada oluşan kardeş Türk Cumhuriyetlerinin çocukları ve Batı Trakya Türkleri ile Bulgaristan göçmenlerinin sayısının artması bu sınavın önemini arttırmaktadır.

YÖS’e hazırlık süreci nasıl işlemektedir?

YÖS hazırlık aşamasında öğretmen en önemli faktördür. Farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen grupların oluşturduğu sınıflarda ortak bir payda oluşturabilecek vizyona sahip öğretmenlerle bu sınava hazırlanmak mümkündür. YÖS hazırlık öğretmenlerinin konularında uzmanlaşmış olmaları ve birkaç dil bilmeleri gerekmektedir. YÖS öğrencileri ile çalışmak özel bilgi ve birikim istemektedir. Herkes YÖS hazırlık yapamaz.

Kurumumuzda bu amaçla Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça destekli bir YÖS programı uygulanmaktadır. Sınav için Türkçe seviyesi yeterli olmayan öğrencilerimiz için sınıf ortamını dışında birebir İngilizce, Arapça ve Farsça eğitim de vermekteyiz. 

Çağdaş Yöntem Dershaneleri, YÖS’e girmek isteyenlere başvurudan yerleştirme aşamasına kadar sürekli rehberlik ve danışmanlık hizmeti de vermektedir.

YÖS'te yapılan değişiklikler

Yabancı uyruklu öğrenci sınavında YÖK Genel Kurulu'nun almış olduğu yeni kararlarla birlikte YÖS'te yeni düzenlemeler yapılmıştır. YÖS sınavı bundan böyle merkezi olarak yapılmayacaktır. 2011 yılında da merkezi sınav yapılmamış her üniversite kendi YÖS sınavını yaparak yabancı uyruklu öğrenci alımını gerçekleştirmiştir. 2010 yılında YÖK'ün aldığı kararlarda çifte vatandaş olan öğrenciler Türk vatandaşlığından çıktıkları taktirde liseyi Türkiye'de bitirmiş olmaları durumunda bu sınava alınmamışlardır.

YÖK'ün 25/08/2011 tarihinde yapacağı toplantıda bu karara yapılan itiraz üzerine düzeltme beklenmektedir.

ÇAĞDAŞ YÖNTEM DERSANELERİ, YÖK'le yaptığı görüşmelerde de YÖS mağdurlarını kendilerine iletmiştir. YÖS sınavındaki yeni değişiklikleri her fırsatta kamu oyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.


Yorumlar (269)
 • adsiz
  Merhaba benm diploma notum yuksek de bunla nasil unversitelere kayit yaptirabilirim ayriyeten bi sinava girmem gerekiyomu
 • gülten  - bilgi
  mrhb, ben fransa doğumlu olup okulu orda bitirdim. ve şuanda tr de yıldır yaşıyorum. tr de denklik alıp üniversiteyi bitirmek istiyorum. bunu nasıl yapabilirim.
 • M anonim  - Cevap verir misiniz
  TC doğumluyum ama Kırgızistan vatandaşlığını bu sene aldım liseyi Türkiye de okuyorum 1 senem kaldi. Yös e girebilir miyim yada nasıl girebilirim ?
 • kıbar 21/01/2016  - yos - acılll
  merhab oglum kazakıstanda lıseyı bıtırecek 10 sınıfta 7ve8.sınıflarıda burda okudu.yose nasıl hazırlanacak metrepol yayının matematık kıtabı var ama anlamadıgı cok konu var calıstıracak parasıyla turk ogretmen bulamadım bu konuda yardımcı olurmusunuz bırde okullar arası proje yarısmada derece alsa ona faydası olurmu bırde sadece lise sondakı dıplama notumu yoksa 9. ve 10. sınıf notuda onemlimi acıl yazarsanız sevınırım
 • yardimci  - yos
  Yose hazirlayan universiteler var. Mesala bir tane mecidiyekoyde biliyorum.
 • seyit  - yös
  Slm ben gürcistan dan geldim orda doğup büyüdüm , şimdi türkiyede lisede okuyorum unvrsiteye nasil gecicem nasil hazırlaniyım bilmiyorum yardımcı olun lütfen
 • Güzel.Emir  - merhaba.ben Özbekistan doğumluyum eşim Hollanda do
  merhaba.ben Özbekistan doğumluyum eşim Hollanda doğumlu.benim kızım Türkiye doğumlu.kızım YÖs'ten yararlanabilirmi lütfen cevap verirmisiniz. yada sorumub cevabı için nereye başvurmam ger
 • rasul  - yos
  Ben Kazakistan dan geldim ama T.C vatandaşı oldum yös e girebilirmiyim
 • Bill  - yös
  CİFTTE VATANDAŞİM AÇIKÖĞRETİM LİSE TÜRKİYEDE BİTEREÇEĞİM. YÖS SİNAVI GİREBİLİRMİYİM? VATANDIŞLIKDAN ÇIKMAM MI GEREKİYOR? YABANCI OĞRENCİ İÇİN BÖLÜMLER HEPSİ UCTETLİ MI?
 • Şahraullah  - yös
  Ben afganistan dogumluyum ama hatayda yaşıyorum yös ile bilgi almak istiyorum sınav ne zaman olacak nerede olacak baraj kaç yösü geçebilirsem hangi üniversitelere gidebilirim
 • Anonim  - Yös
  Çift vatandaşım ve yös e böyle girebilir miyim yoksa T.C den cıkmam mı gerekiyor...
 • Merve  - Yös
  Merhaba, ben iran vatandaşıyım. İran pasaportum var ve Türkiyeye ait hic bir belgem yok, fakat ilk okuldan beri turkiye de okudum liseyi turkiyede bitirdim. Yös sınavına girme imkanım var mı?
 • jumamyrat  - metrapol nerede yerlesiyor nasil gidebilerim
  Metrapol nerede yerlesiyor nasil gidebilerim ben zeytinburundayim
 • selin demir  - yös
  kazakistanda doğdum sonra türk vatandaşı oldum doğum yerim kazakistan yazıyo yös sınavına girebilirmiyimm?
 • asal  - yös puanı
  Merhaba
  ben istanbul üniversitenin yös sınavdan 28.5 net ve 46.564 puanı aldım.
  Hangı bölömler seçebildiğimi soyleyebilir misiniz
  teşekkürler
 • merve
  merhaba, ben çift vatandaşıyım (romanya-türkiye) türk vatandaşlığından çıkıp sınava(yös) girebilir miyim?
  sonradan vatandaşlığa dönmem sorun yaratır mı?
 • LEVENT  - YÖS SINAVI
  OĞLUM AVUSTURYA DOĞUMLU,ÇİFTE VATANDAŞLIĞIMIZ YOK,YÖS SINAVINA GİRE BİLİR Mİ?
 • kerim  - rica cevap yazin
  Ankara hukuk unirsitesine kac net lazim?
 • kerim  - ben azeri
  Ben azerbaycanliyim yös e katilmak istiyorum ankarA hukuk universtesin kaç net soru yeter
  Rice cevap yazin
 • Tarkhan Jabrail  - Salam
  Salam. Mən Azərbaycandanam.Bu il məzun olacam, Türkiyədə həkimlik oxum** üçün ən az nə qədər bal yığmalıyam?
 • Kənan  - Cavab
  Məndə Azərbaycan`danam Məndə YÖS`ə Daxil olm** istıyirəm..40`dan Yuxari Puan(BAL) Yiğsan Daxil olarsan Buda 80 Sual VErilir onun 60-70 Yazmağ deməkdir
 • Cem  - yös
  Doğum yerim Türkiye. İlk uyruğum Bulgaristan. Sonra Türk kimliğimi almışım. Ben yös e girebiliyor muyum?
 • Tamer Bayram  - Evet kardeşim
  Evet son üç yıl yurt dışında bulunmanız yeteli diye biliyorum
 • B A  - Kanada'dan Ogrenci
  Eger yurt disindan calismak istiyorsaniz bunu nasil yapabilirsiniz? Yani kisaca ben bu sinava nasil calisabilirim? Kitaplari, eski sinav haric baska ornek sorulari vs vs var mi? Buralarda bu sinav icin hic bir program yok

  baaydar@gmail.com
 • rum
  Merhaba frasada acik ogretim lisesinden mezun olacagim yös sinavina girebilir miyim?
 • altyn
  her universitenin yos sinavi ayni gun olacakmi?
 • altyn
  cevap bekleyecegim
 • altyn  - onemli
  yos sinavina girebilmek icin kayiti hangi sitede yapabilirim?
 • Yavuz Burak
  Ben lise 3 ve 4 ü dışarda türk lisesinde okudum yani kırgızistan-türk manas lisesinde ve çifte vatandaşlığımda yok yöse girebilirmiyim
 • Yavuz Burak
  Ben lise 3 ve 4 ü dışarda türk lisesinde okudum yani kırgızistan-türk manas lisesinde ve çifte vatandaşlığımda yok yöse girebilirmiyim
 • nebayet çetin
  kızım T.C. doğumlu aynı zamanda Bulgaristan vatandaşlığı var yös sınavına girebilir mi?
 • Anonim
  ilk uyruğu BG ise girebilir, BG vatandaşlığını sonradan kazandıysa giremez. Liseyi BG de tamamlamışsa girebilir ama...
 • agababa  - Yösle ılgılı
  merhaba ben bır soru sorcaktım
  Yös de Hukuk fakultesının puanı kac ve sorular kac tane oluyo benım gıtdıyım Yosde dıyolar sorular 100 hukuk fakultesının puanı 92 den yukarı tam bımek ıstıyorum
  tesekurler
 • Altun  - merhaba
  Merhaba...ben Azeri vatandasiyim...2015 yilinda okulu bitiricem...yos uzerinden fotoqraflik ve kameramanlik fakultesinde okumak istiyorum...bunun icin ne yapmaliyim???bunun icin puan ne kadar olac**???
 • damla özeri  - YÖS YGS LYS
  Yös sınavına giren bir öğrenci aynı yıl YGS ve LYS sınavına girme hakkı varmıdır?
 • Anonim
  evet var
 • behnam  - milan
  ya ben iranliyim yos sinavi uzerindan burs veriyorlar mi yoksa ayri sartlari var mi
 • srmn.mz  - yös bilgiii
  Merhaba arkadaşlar

  bulgaristan doğumluyum 2014 itibari ile çift vatandaş oldum 2015 yös sınavına katılabilirmiyim??
 • damla özeri  - CEVAP
  DOĞUM BULGARİSTAN OLUP SONRADAN TÜRK VATANDAŞI OLDUYSA GİREBİLİRSİN..
 • Efe  - Yos
  Merhaba ben ingilterede high schoolu bitirdim ingiliz vatandasligim var ayrica tc vatandasiyimda
  Ben collefede A level yapmam lazim ancak turkiyede denklikle gelip okusam donradan yos sinavina girebilirmiyim
  Lutfen acil cevap verin
 • Zeynep  - yos sinav
  Ben ırakilyim lisey burda okuyorum bu sene gircem unv sinavina ayin zmnda kultur dershnesne gidyorum acaba yos sinvda bna yardimci olurum aldgim biligler yoksa fakil seylerim cikyo yos sinavnda sayglar
 • tuğba  - yös
  arkadaşlar merhaba ben almanya doğumluyum suan çifte vatandaşım lys sınavına girdim bir üniversiteyi kazandım onu dondurup tc vatandaşlığından çıkıp yös sınavına girebilir miyim doğduğumdan beri türkiye de okuyorum birde babamın ssk sından yararlanabilir miyim cevaplarsanız sevinirim.
 • damla özeri
  ssk dan yararlanabilirsin ama diğeri için bir şey diyemem.
 • CABABR CALALOV  - YOS E DAIR YARDIM
  ARKADASLAR MERHABA BEN CABBAR AZERBAYCANLIYIM AZERBAYCANDAN TURKIYENIN ISTEDIGIM UNILERINE YOSLE GIRE BILIRMIYIM YOKSA BELIRLI UNILEREMI VERE BILIRIM LUTFEN CEVAPLAYIN ACIL !

  TWK EDERIM

  SAYGILAR
 • ILHAME  - YÖS
  MERHABA BEN AZERBAYCANLİYİM BURDA LİSE SEVİYYESİNİ BELİRLEYEN TAM OKUL MEZUNUYUM BİR KOLLECDE BİTİRDİM. TURKCEM NORMAL TURKCE EYTIM ALMAK ISTIYORUM .BOGAZ ICI UNIVERSITESINDE PISIKOLOJI OKUMAK ISTIYORUM NASIL YAPA BILIRM BUNU YOSLE MUMKUNMU NERDE SINAV VERMEM GERKIYO LUTFEN CEVAPLAYIN ilhama.hasanova@gmai l.com
 • Diana  - Yös ve Ygs
  Merhaba ben tc vatandaşı değilim ama turkiyede okuyorum. Artık her üni sınavı kendi bünyesinde yapıyormuş. Seneye girmem gerekiyor sınava acaba hem ygsye girip olurda yerleşemezsem sonradan yöse girebilirmiyim yoksa sadece birini mi tercih etmem gerekiyor? diana.chirca98@mail. ru
 • M Y  - YOS/SAT
  arkdslar kendim SAT sinavina girdim ve belirli bir puan aldim. Su an unilere basvuruyorum. BABAM ve ANNEM turkiye dogumlu ben yurtdisi dogumluyum. Liseyi yurtdisinda bitirdim. Bu sinava girme kosullari vs vs vs hakkinda bilgi almak istiyorsaniz mail attin zevkle yardimci olmak isterim. Ha durumum su bu girebilirmiyim giremezmiyim veya SAT nsl bir sinav bu konularda cvp verebilirim ama kac puan almam gerek ki su bolume kayit yaptirim onu bende bilmiyorum ama uni`lerin taban puanlari vs bu konulardan al kimler bas vurabilir bu konulara kadar bilgi edindim :)

  sorusu olan bana mail`den ulasabilir

  mustafa.yabas@hotmai l.com
 • nur  - yös
  ben abd de doğdum. 20günlükken türkiyeye döndüm. abd pasaportum ve doğum belgem var.yani abd vatandaşıyım..annem babam türk olduğu içinde otomatikman tc.vatandaşıyım.. bütün öğrenim hayatımı ilk orta lise türkiyede tamamladım.. yöse girebilirmiyim?
 • Eysan
  15 senedir fransada yasiyorum okuyorum (lise mezunuyum) ama halen turk vatandasiyim.. Bu sinava katilabilirmiyim ?? Lutfen cvp verin cok acill
 • Asya  - Yarım Fransız yarım türk
  Bende Fransa'da doğudum annem Fransız babam Türk ikisi de vatandaşım 1sene oldu türkiyedim 11sınıf de yim seneye Nasıl yapa bilirim? Saygılar
 • Fjfyfj
  Bende fransa da doğdum buydum bende bu yıl sınava girdim
 • anna  - yös
  ben gürcistan vatandaşıyım ama eğitimimi türkiyede yaptım seneye liseden mezun olucam yös e girebilirmiyim
 • umut
  Evet, Gürcistan vatandaşı olduğunuz için bu sınava girebilirsiniz ancak çoğu üni. nin YÖS tarihi bitmiş durumda, her yıl Mayıs ayına kadar hazırlıklarınızı tamamlamanızı öneririm.
 • anna  - türkiyede liseyi bitiriyorum
  merhabalar liseyi türkiyede bitiriyorum ama gürcistan vatandaaşıyım yös e girebilirmiyim?
 • Mohammad Ashraf Sharify  - YÖS Puanlama sistemi
  Merhaba!
  İstanbul Üniversitesinde İnşaat mühendisliğini okumak için kaç soru çozmalıyım Lütfen ?
 • emir olgun  - yös sınavıyla ilgili
  ben türkiye ve ırak vatandaşıyım yani çifte vatandaşım 12 yıl ortaöğretim ve lise hayatımı türkiyede okudum fakat 2 yıldır artık çifte vatandaşım yös sınavına girebilme durumum nedir
 • umut
  çifte vatandaşlığınızın olması nedeniyle YÖS sınavına girebilirsiniz
 • beytullah  - yös
  çifte vatandaş olup türkiye de doğanlar ise tc vatandaşlığından özel izin alarak ayrılması gerekir bilginize
 • hüda bahi  - ilahiyat fakultesi açık öğretim
  merhaba
  6senede turkiyede yaşiorum bu sene vatandaş oldum ilahiyet fakültesi girmek istiyorum, turkiyedeki faştan sistemi çok farklı. bir kaç sınavdan geçmem lazım ve bir kaç şartları var. faşta lise mezuniyim +2 yüksek okulu . yol gösteren varsa çok mutlu olaca
  teşekkür ederim
 • umut
  Sevgili Huda, hayırlı olsun. İlahiyat fakültesine kontenjan dahilinde girmen mümküm olabilir, kontenjanları kontrol edebilirsin ama karşına yine YÖS çıkacaktır, üni. nin son kayıt tarihi önemli, YÖS zaten artık üniversite bünyesinde yapılıyor. Yalnıza bazı üni. ler başka bir üniversiteden aldığınız YÖS puanınızı kabul eder.
 • İbrahim RUTU  - yös'e girmek istiyorum
  Ben Suriye'den geldim,Tömer'de okuyorum,
  Yös'e girmem lazım,
  Ama bu sınavın örnekleri nereden alabilirim.yani bu sorular nasıl gelecek.
 • maya
  google den yös sınavları 2013 veya 2014 yaz oradan bulabilirsiniz
 • umut
  Soru tipleri çoğu üni.de aynı, evet Google'dan görebileceğin sorular var. Yine de mümkün olduğunca farklı üni. nin sorularına bakarsan soru tipi havuzunu genel olarak kullanabilirsin.
 • Hülya  - YÖS
  Arkadaslar, 2014 Yös sinavina girecegim. Fakat haala hangi kitaplara ulasacagimi bilmiyorum? Daha dogrusu sinavin icerigi hakkinda en ufak bilgim yok. Fen ve Sosyal bilimler sorularida 2014 sinavinda olacak midir acaba? Yardimci olabilirseni cok sevinirim...
 • maya
  ben şimdi gördüm bu mesajı belki bu yanıtladığım kişiye bir faydası olmayacak yinede bildiklerimle paylaşmak istedim ben 2 yıldan beri MÜYÖS yani yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavına hazırlanıyordum hazırlandığım kitaplar: metropol yayınları yös matematik ve yös IQ kitapları, metropol yayınları yös kitabını internette den bulabilirsiniz
 • Deniz  - Acil
  Ben tv dogumluyum ama liseyi yurtdisinda bitirecegim, yose grebilirmiym. Nolur acik cwp yazin deniz_ilikmen@live.i t
 • umut
  Deniz, YÖS sınavına girebilmen için Türkiye haricinde bir ülke vatandaşı olman gerekiyor.
 • yardimci
  Liseyi turkiyede okumazsan girebilirsin
 • Jale
  Merhaba, ben Jale Azerbaycan vetandawiyim 2015 ci yilda okulu bitirecem, yos sinavina nasil gatila bilirim?
 • Elcin  - salam
  mende 2015de gutariram bura girmey ucun nese oyrensen menede yazsan sevinerem indiden twk :) pashazadeh1212@gmail .com bura yaza bilersen
 • umut
  Jale ve Elçin, YÖS sınavına katılabilmeniz için lise diplomanızın fotokopisi(bazen aslını da görmek isteyebilirlet), Türkçe tercümesi, ders kabulü için trankriptleriniz ve Türkçe tercümesinin notere onaylatıp üni. nin kayıt başvuru ücretini yatırarak internet üzerinden sınava girebilirsiniz. Bu sene için artık geç, seneye daha erken hareket edilebilir. umutata2003@yahoo.co m'a yazabilirsiniz.
 • yardimci
  Universitelerin yos basvuru tarihleri var intrrnetten takip etmen yeterli.
 • emin  - yös
  iyi aksamlar ben çifte vatandasiyim alman - türk suan liseyi türkiyede okumaktayim ve iki senem kaldi liseyi burada bitirip tek vatandasliga gecersem yös e girme hakim olacakmi yada son senemi almanyada okuyup diplomayi ordan alsam nasil olur yardimlarinizi bekliyorum bana 05458838091 nolu telefondan ulasablrsnz
 • BERNA
  Emin TÜRKİYE vatanaşlığından 1 süre çıkman şartıyla girebilirsin yöse. Yukarıda da belirtildiği gibi bu sınava TC vatandaşları giremez.
Yorum yaz
Your Contact Details:
Yorumlar:
Security
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
Back to top