Adi CevizFamilya : Juglandaceae
Latince : Juglans regia
Türkçe  : ADİ CEVİZ

Sponsor Bağlantılar

Adi Ceviz Doğal Yayılış ve Rakım
Balkan Yarımadası’nda, Anadolu’da, Kafkasya’da çoğunlukla dağınık, bazen küçük kümeler halinde saf ya da karışık halde ülkemizin bütün bölgelerinde yayılır. 1200 m. rakıma kadar çıkar.

Adi Ceviz Toprak ve Besin İsteği
Derin, serin, besince zengin toprakları sever. Kireçli topraklarda yetiştirmeye uygundur. Su tutan killi topraklardan ve durgun sudan kaçınır. pH = 6.5 -7.5 optimaldir.

Adi Ceviz Donlara Duyarlılık
Ekstrem donlara duyarlıdır.

Adi Ceviz Sıcaklık ve Nem İsteği
İklim bakımından idman bölgeleri sever. Bir dereceye kadar sıcak ve kuraklığa daya­nır. Aşırı sıcak, soğuk ile fazla nemli yerlerden kaçınır.

Adi Ceviz Tohum Özellikleri
2-3 cm. çapındaki tohum, pürüzlü, sert, ince kabuklu, 2-4 parçalı, yağlı ve lezzetlidir.

Adi Ceviz Tepe Şekli
Seyrek dallı ve geniş tepeli bir türdür. Tepe çapı maksimum 10-15 m.dir.

Adi Ceviz Makaslama ve Budama
Budamaya yatkındır. Budama aşılı fidanların dikiminden itibaren her sene, azar azar yapılmalıdır. Böylece bitkinin gençleşmesi ve meyve veriminin artması sağlanır*

Adi Ceviz Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. Maksimum 30 m. boy yapay.

Adi Ceviz Kök Yapısı
Derine inen kuvvetli kazık kök yapar.

Adi Ceviz Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Adi Ceviz Meyve ve Çiçek
Meyve çekirdekli sulu meyve durumunda , büyük ve yumurtamsı görünüşte, etli, esmer ve koyu yeşil renkli ve 3-4 cm. çapındadır. Çiçekler monoik, erkek çiçekler başak kuruluşunda, yeşil renkli, 5-10 cm. uzun ve sapsızdır. Dişi çiçekler sürgün ucunda-dır. Döllenme farklı ağaçlarda olur.

Adi Ceviz Yaprak ve Sürgün
Bileşik tüysü yaprakları 5-9 yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklar elips şeklinde, kenarı tam, üst yüzü parlak yeşil ve sapı uzundur. Sürgünler çıplaktır. Kuvvetli kütük sürgünü verir.

Adi Ceviz Üretim Şekli
Tohum ve aşı ile üretilir. Tohum, rutubetli kumda 4 aylık soğuk katlamadan sonra kabuğun bileşim yeri yukarı gelecek şekilde yatay olarak erken ilkbaharda veya doğrudan doğruya sonbaharda ekilir. Kültür çeşitleri ise Ağustos ayında durgun yama göz aşısı veya kış sonunda, serada kalem aşısı ile üretilir.

Adi Ceviz Diğer Özellikler
İyi bir kitle ağacıdır. Park ve bahçelerde soliter olarak ve meyve ağacı olarak kültüre  edilmektedir. Odunu sert, dayanıklı ve makbul olup, mobilya ve kaplama sanayinde çok aranır. Aşılı fidanların 10×10 m. aralıklarla tesis edilmesi uygundur. Meyve verimi I 5. yılda başlar, ağaç başına 50 kg. olan verim, 20. yılda 200 kg.a kadar ulaşabilir. I Ondan sonra ağaçlar kesilerek kerestelik olarak kullanılır.