Adi GürgenFamilya : Betulaceae
Latince : Carpinus betulus
Türkçe  : ADİ GÜRGEN

Sponsor Bağlantılar

Adi Gürgen Doğal Yayılış ve Rakım
Avrupa’dan İran’a kadar yayılış gösterir. Ülkemizde tüm Marmara ve Karadeniz Bölgeleri’nde yetişmektedir. Kayın, ladin, meşe, kızılağaç ile yer yer karışıma girerek 1200 m. rakıma kadar çıkar.

Adi Gürgen Toprak ve Besin İsteği
Rutubetli, İyi drenajlı, killi veya kumlu balçık topraklar yetişmesi için uygundur. Tuza karşı hassas olup, su baskınlarına dayanıklıdır. pH = 6.5-7.5 optimaldir.

Adi Gürgen Donlara Duyarlılık
Donlara dayanıklıdır.

Adi Gürgen Sıcaklık ve Nem İsteği
Sıcaklık isteği düşük, nem isteği yüksektir. Soğuk iklim şartlarına dayanıklıdır.

Adi Gürgen Tohum Özellikleri
Üç loplu nus meyve içinde pullarla çevrili 5-6 mm. uzunluğunda bir adet tohum bulunur. Tohumlar Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır.

Adi Gürgen Tepe Şekli
Yuvarlak, geniş tepeli olup, tepe çapı 8-10 m.dir.

Adi Gürgen Makaslama ve Budama
Budamaya yatkındır.

Adi Gürgen Büyüme ve Boylanma
Gençlikte orta hızda sonraları hızlı büyür. Maksimum 15-20 m. boy yapar.

Adi Gürgen Kök Yapısı
Kazık köklüdür. Fakir ve kumsal topraklarda kuvvetli yan kökler geliştirir.

Adi Gürgen Işık İsteği
Yarıgölge ağacıdır.

Adi Gürgen Meyve ve Çiçek
Meyve örtüsü kanat biçiminde olup, üç lopludur. Orta lop uzundur ve tek olan lop bu lopların ortasında yer alır. Nus biçiminde meyveler damarlı, yumurta biçiminde, sapsız, sarkık durumda, önceleri açık yeşil, sonraları kahve renkli, salkım şeklinde ve dekoratiftir. Monoik olan çiçekleri dikkat çekmez.

Adi Gürgen Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yaprakların üst yüzü mat, alt yüzü açık yeşil, 5-12 cm. uzun, oval, sivri uçlu, kenarları ince ve çift dişlidir. Yaprakların sonbahar renklenmesi sandır. Kuvvetli kök ve kütük sürgünü verir. Genç sürgünler yeşil renkli ve yatık tüylerle örtülüdür. Sürgünler üzerinde gözle görülebilecek kadar büyük lentiseller bulunur.

Adi Gürgen Üretim Şekli
Tohum ile üretilir. Tohumlar Eylül ayı başlarında tam olarak olgunlaşmadan henüz yeşilken toplanarak hemen ekilebileceği gibi 3-4 aylık soğuk katlamaya alınarak ilk­baharda da ekilebilir. Tohumların tohum kanadından ayrılmadan ekilmesi daha uygundur. Kültivarları aşı ile üretilir.

Adi Gürgen Diğer Özellikler
Kent iklimine, fazla suya ve rüzgara dayanır. Grup halinde toprakların tespitinde kullanılır. Sık yeşil çit oluşturmaya elverişidir. Kuş konukçusudur. Toprağı ıslah eder.