Familya : Papilionaceae
Latince : Laburnum anagyroides
Türkçe : ADİ SARI SALKIM

Sponsor Bağlantılar

Adi Sarı Salkım Doğal Yayılış ve Rakım
Güney Avrupa’dan Orta Avrupa ve Balkaniar’a kadar yayılış gösterir. Ülkemizde Karadeniz Böfgesi’nde Zonguldak ve Karabük dolaylarında doğal olarak yetişir.

Adi Sarı Salkım Toprak ve Besin İsteği
Kuru-humuslu, kalkerli, mineral ve iyi drenajlı topraklarda iyi gelişir. Kireçli, ağır killi, tuzlu topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur.

Adi Sarı Salkım Donlara Duyarlılık
Dondan ender olarak zarar görür.Toprak verimi ve rutubeti arttıkça vejetasyon hızı artar, çiçek verimi azalır.

Adi Sarı Salkım Sıcaklık ve Nem İsteği
Dondan ender olarak zarar görür.

Adi Sarı Salkım Tohum Özellikleri
Tohumlar koyu kahve renkli, yassı ve sert kabuklu olup zehirlidir, tohum toplama zamanı Eylül,  1  kg.daki tohum sayısı 37.600 adet ve ortalama çimlenme %82’dir.

Adi Sarı Salkım Tepe Şekli
Yuvarlak bir tepe yapar. Tepe çapı 3-5 m.dir.

Adi Sarı Salkım Makaslama ve Budama
Budama vejetasyon  mevsimi dışında yapılmalı,  dipten  kesim yapılmamalı,  1yıldan yaşlı sürgünlerin üçte ikisi alınarak yapılmalıdır.

Adi Sarı Salkım Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. 9-10 m. kadar boylanabilen ağaç, ağaççık ve çalı durumundadır.Yayvan köklüdür.

Adi Sarı Salkım Kök Yapısı
Havanın serbest azotunu bağlayan kökleri su baskınlarına dayanıksızdır.

Adi Sarı Salkım Işık İsteği
Işık-yarıgölge bitkisidir.

Adi Sarı Salkım Meyve ve Çiçek
Bakla meyve 8-10 cm.  uzun, ipek tüylü,  boğum boğum ve kabarcık biçimli,önceleri taze yeşil, sonraları koyu kahve renklidir. Mayıs-Haziran ayında açan çiçekleri kokulu, açık veya koyu sarı renkli, 10-30 adedi bir arada, 20-25 cm. uzun ve gevşek salkım biçiminde olup uzun süre bitki üzerinde kalır.

Adi Sarı Salkım Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yaprakları üç parçalı, elips biçimli, kısa sivri uçlu, uzun saplı, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü yatık tüylü ve boz yeşil renklidir. Yaprakçıklar ye 5-6 cm. uzun ve eliptik biçimlidir. Genç sürgünler koyu yeşil ve diktir.

Adi Sarı Salkım Üretim Şekli
Tohum ve yumuşak çelik ile üretilir, tohumlar 12 saat ılık suda bekletildikten sonra   erken   ilkbaharda   ekilir.   Geç  sonbahar  veya   kışın   sert  çelikle  sera ortamında üretilir.

Adi Sarı Salkım Diğer Özellikler
Çiçekli aile tesisi için uygundur. Park ve bahçelerde soliter ya da grup halinde kullanılır. Kirli hava şartlarına dayanıklıdır. Tohumları cytissine isimli bir alkoloid içerir.

Adi Sarı Salkım