Marantaceae famifyasındandır. Doğal olarak Brezilya’da yetişmekte olup 160’dan fazla türü vardır.

Önemli türleri C. lancifolia, C. leitzei, C. makoyana, C. picturata olup Calathea’lar dekoratif yaprakları için yetiştirilirler.
Yetiştirme koşulları bakımından oldukça titiz bir bakım gerektirir. Aydınlığı, yarı gölge yerleri ve yüksek nispi nemi bulunan yerleri sever. Kuraklıkta yaprakları derhal kıvrılır ve kurumalar başlar. Bu nedenle İlkbahar ve özellikle yaz aylarında yapraklarına su püskürtülmelidir. Kış aylarında da aydınlık bir yerde ve 18°C’de muhafaza edilmelidir. Yaz aylarında bolca sulanmalı, kış aylarında ise daha az su verilmelidir.

Sponsor Bağlantılar

Makonya (Calathea)

Toprağı geçirgen olmalıdır. Saksı harcı geçirgen bahçe toprağı, yaprak çürüğü, yanmış ahır gübresi ile kumdan hazırlanmalı ve her yıl Şubat-Mart aylarında saksı değiştirmesi yapılmalıdır.

Üretimi ayırma ile yapılır. Ayırma Mart ayında yapılır ve bitkilerin çabuk köklenmesi için küçük saksılara dikilir. Saksılar 20-25°C ve yüksek nispi nemde muhafaza edilirler. Diğer bir üretim şekli ise genç sürgünler daldırma ile köklendirilir ve köklendikten sonra ana bitkiden ayrılır.