Akut Nedir? (TDK – Türk Dil Kurumu)

1. İveğen
2. Keskin bir noktada sonlanan, kronik olmayan.
3. Yaprak ayasının uç kısmının sivri olması.
4. Bir hastalığın ilk belirtilerinin ani, çabuk ve şiddetli seyrettiği dönem ağır, keskin, vahim.
5. Hastalık veya semptomun ani başladığını ve nispeten kısa sürede sona erdiğini, hastalık süresinin 3-14 gün olduğunu ifade eden terim.
Akut latincede “yeniden baslangıç” anlamına gelmektedir.

Sponsor Bağlantılar

AKUT Nedir? (Tıp Terimi)

Tıp bilimlerinde akut terimi ya “hızlı başlayan” ya da “kısa süreli” hastalıkları, bazen de her iki durumu birden tanımlamak için kullanır. Bu sıfat pek çok hastalığın tanımının bir parçasıdır ve bu yüzden bu hastalıkların isimlerinde yer alır.

AKUT Nedir? (Arama Kurtarma Derneği)

AKUT (Arama Kurtarma Derneği), mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir. Türkiye’nin arama kurtarma konusunda gönüllü ilk sivil toplum örgütü olan dernek, 1996 yılında kurulmuştur ve gönüllülük ilkesi ile faaliyet göstermektedir.

Akut Dağ Hastalığı

Akut Dağ Hastalığı, düşük seviyelerden yüksek irtifalara kısa zamanda çıkan dağcılar, dağ kurtarıcıları ve trekkerlerde görülen, çıkıştan 6-72 saat sonra meydana çıkan ve kendini baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, bulantı, kusma, iştahsızlık, teneffüs bozukluğu, uyuşukluk, sersemlik, görmede zayıflama ve göz önünde sinek uçuşmaları ile gösteren bir hastalıktır. Hastalık ağır durumlarda yukarıda belirtilen ölüçülerde kalmamakta ve daha tehlikeli formlara dönüşmektedir. Bunlar solunum sistemi sendromları, oküler (göze ait) sendromlar ve beyin sendromlarıdır. 3000 m. lerden yükseğe çıkıldıkça, basınç azalacağından “Akut Dağ Hastalığı” görülebilir.

Akut İngilizce Sözlük

acute, grave

Kaynak: Bu yazı internette çeşitli kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur.