Hamile kadınlar ve bebek emzirenler, hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durmaya dikkat ettikten sonra sütlerini arttırmak için aşağıdaki kürleri yapabilirler.

* Taze beyaz üzüm, dereotu, incir (İncirin Faydaları), havuç, taze beyaz dut ve haşlanmış taze beyaz dut kurusunu karıştırarak elde edilen kür, hem hazırlaması kolay hem de anne sütünü arttırmada oldukça etkilidir. Bu kür her zaman uygulanabilir.
* Anason, kereviz, taze kereviz yaprakları, bal kabağı, çilek kıvırcık salata ve sumak kullanılarak yapılan kür de anne sütünü arttırmaya yardımcı olur.

Sponsor Bağlantılar

* Her gün iki porsiyon taze beyaz üzüm yiyerek anne sütünün artması sağlanır.

* Her sabah ve akşam yemeklerden önce yenilen dereotu bitkisi, sütü arttırmaya yardımcı olur.

* Yarım litre kaynar su, ikiye bölünerek katılan 8 – 9 adet kuru incirle beraber kısık ateş altında beş dakika kaynatıldıktan sonra bir adet ince dilimlenmiş havucu içine atılıp üç dakika daha kaynatılır. Ilıyan bu karışım süzüldükten sonra 21 gün her öğleden önce ve sonra bir su bardağı tüketilir.

anne sütü

Her zaman uygulanmaması gereken bu kürler ayrıca aynı anda da kullanılmamalıdır. Bu kürlerin kullanımı bir hafta olmalıdır.

Anne sütünü arttırmak amacıyla ıhlamur, anason ve rezene çayları da kullanılır. Isırgan otu çayı da anne sütünü attırmada etkili olsa da bu çayın tüketimi sürekli olmamalıdır. 20 günde bir 10 gün ara verilerek kullanılması tavsiye edilir.

Haşlanmış mısır, börülce, soğan, bulgur, taze bezelye, taze fasulye, nar ve çekirdek de tüketildiği zaman anne sütünü arttırıcı etki gösteren besin maddeleridir. Anason, fesleğen, rezene, susam ve tarçın da bu konuda oldukça etkilidir. Çemen ve çemen otu da anne sütünü arttırmak da aynı zamanda kalitesini de yükseltmektedir.

Özellikle taze sıkılmış meyve suları, dut pekmezi, vişne ve kayısı hoşafları içilerek de anne sütü arttırılabilir. Ayrıca ılık ve şekerli suda bir gece boyunca bekletilen 8 – 10 adet dolmalık fıstık, işlemin sonrasında süzülmeden tüketilir.

Kimyon ve çörek otu (Çörek Otunun Faydaları) baharatları da anne sütünü arttırıcıdır.

Emziren kadınların sütlerini azaltmak amacıyla nane, maydanoz, şeker kamışı, ararot, mısır, şalgam ve arpa kullanabilecekleri gibi sirke ve limon sularını aşırı tüketerek de bunu başarabilirler.

Civanperçemi, kuzukulağı, kara cevizin yanı sıra patates, bezelye gibi gıdalar da içerdiği nişasta nedeniyle anne sütünü azaltmada rol oynar.

Anne sütünü azaltmak amacıyla kullanılan adaçayı da oldukça etkili bir bitki çayıdır. Ancak bu çaydan hamile kadınlar, emzirmeyi sürdürecek anneler, tüp bebek ya da aşılama uygulamalarıyla hamile kalmaya çalışan bayanlar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler kesinlikle uzak durmalıdır. Çocuk yapmak isteyen erkekler, adaçayı tüketerek spermlerinin azalmasına neden olduğu için yalnızca kadınların değil erkeklerin de böyle bir dönemde tüketmemeleri gereken bir bitki çayıdır.