Annemi fani âlemden baki âleme uğurlayışımızın 10. sene-i devriyesini idrak ettiğimiz bu günlerde çok sıkça rüyalarımda buluşuyor ve hasbihal ediyorum. Ömrünü evlatları için adayan ve onların birer hayırlı evlat olmaları için gece gündüz didinen bir Anadolu insanıydı. Okuyup vatana ve millete hizmet etmemi hep istedi. Bense ticaret yapmak istiyordum. Ama nasipmiş ki onun arzusu yerine geldi. Okudum ve insanlığa hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu günlerimi de O, gördü ve huzurla Allah’a yürüdü. Mekânın cennet olsun anacığım.
Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi

Sponsor Bağlantılar

Anne girdin düşüme.
Yorganın olsun duam;
Mezarında üşüme.

Dizeleri beni bu günlerde daha bir etkilemekte. Yaşlandıkça anne ve baba daha bir aranır olmakta. Sığınılacak bir limandı onlar benim için. Ne zaman soğuk bir rüzgâr esse hemen sığınırdım kucaklarına. Kendimi güvenli bir limanda hissederdim. Onların ayrılışı bende bir güven eksikliği de oluşturdu desem yalan olmaz.

Şu kâinatta ne varsa, onun eli hepsinin üstündedir. Cennete giden yol onun ayaklarının altından geçer. Allah, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’inde ona öyle bir sultanlık vermiştir ki, yeryüzü sultanlıkları ona oranla, bir hiçtir.

Evladı için yapmayacağı bir şey de yoktur bu yüce varlığın. Tarih bu muhteşem varlıkların yaptığı kahramanlıklarla doludur. Geçenlerde medyaya da yansıyan haberlerde 4 çocuk annesi Hatice Belgin’in bayram alışverişi için gittiği mağazanın önünde, çocuklarını korumak için ”canlı bomba”nın üzerine atladığı yazıldı, söylendi ve biz bu haberleri acı ve ızdırapla takip ettik.

Anne ruhundaki incelikle, kahramanlığı beraber götüren bir şefkat kahramanıdır ki, şefkatiyle bir tüy kadar yumuşak, ince ve zarif; çocuklarını koruma ve kollama konusunda dişi bir aslan gibi sert ve parçalayıcıdır rahmetli Hatice Belgin örneğinde olduğu gibi. İşte anne budur.

Bu yüce kametleri anmak için anneler günü tertiplenir bütün dünyada mayıs ayının 2. Pazar günü. Bir güne sığmayacak kadar yüce olan annelerimizi sadece bir gün değil her gün analım, annesi sağ olanlar her gün arasın sorsun ve dualarını alsın. Allah’a yürüyen anneler için de dualar edelim, hayırlar dağıtalım.

Anneler günü sözde değil özde olmalıdır. Kapitalist anlayış bu günü de ranta çevirmek istiyor ama biz özünü kavrayalım ve ona göre bu günü değerlendirelim.

Allah, kıyâmet sabahında anneleri Zâtının ışıklarıyla aydınlatsın.

Geleceğin, cennetin cuma yamaçları gibi neşeli ve vuslatın da kutlu olsun ey anneler.