Scrophulahaceae familyasındandır. Akdeniz bölgesinde, Kuzey Amerikada ve bu arada ülkemizde de doğal olarak yetişir. Önemli türü Antirrhinum majus’ tur.

Kesme çiçek ve çiçek parterlerinde kullanılmaya uygun birçok kültür çeşidi elde edilmiştir. Çiçekleri beyaz, kırmızı, sarı, pembe gibi değişik renklerde olabilir.
Kullanımı saf olarak veya diğer mevsimlik çiçeklerle beraber olabilir. Kısa boylu çeşitler parterlerde, kasalarda, balkonlarda ve teraslarda kullanılabilir.

Sponsor Bağlantılar

Üretimi tohumlar Ağustos – Eylül aylarında 1 kısım torf, 1 kısım tırılı toprak ve 1 kısım kum karışımına kasalara ekilir ancak üzerleri kapatılmaz hafifçe bastırılır. Sıcaklık 15-20°C civarında tutulduğunda 10-14 gün içerisinde çimlenir ve ekimden 4-5 hafta sonra 8-10 luk saksı ya da poşetlere şaşırtılır. Tohum ekiminden 11-15 hafta sonra erken ilkbahar aylarında çiçeklenir. Tohum ekimi Şubat-Mart aylarında yapılırsa Mayıs ayından itibaren çiçeklenme başlar.

antirrhinum, aslanağzı

Park ve bahçelerde Nisan ve Kasım aylarında 20-40 cm aralık ve mesafelerle dikilir. Ekim ayına kadar çiçekli kalır.

Yetişme İstekleri bakımından, kış çiçeklenmesi için 4-17°C sıcaklık İsterler. Bol ışıklı, güneşli veya yarı gölge yerlerde yetişebilirler. Geçirgen, bitki besin maddelerince zengin, hafif kireçli toprakları tercih ederler. Su isteği orta derecede nemli tutulmalı, çiçek tomurcuğundan önce fosfor ve potasyumlu gübrelerle her hafta gübreleme yapılmalıdır. Toplu bitki elde etmek için sürgünler 8-1.0 cm boya ulaşınca uç alma yapılmalı ve solan çiçekler temizlenmeli, çiçeklenme süresi uzatılmalıdır. Önemli hastalık ve zararlıları, kök boğazı ve sap çürüklüğü, pas, solgunluk, kurşuni küf, nematodlar, kırmızı örümcek ve yaprak bitleridir.