Liliaceae familyasındandır. Doğal olarak Japonya’nın dağlık bölgelerinde yaşar. Çok değişik yetişme şartlarına kolaylıkla adapte olabilir.

Fazla gölgede, değişik sıcaklık derecelerinde, hava cereyanına maruz yerlerde, nisbi nemin düşük veya yüksek olduğu salonlarda kolayca yetiştirilebilir. Saksı çiçeği yetiştiriciliğinde Aspidistra lurida “Syn A.elatior” (yeşil yapraklı) ve Aspidistra lurida variegata (Alacalı yapraklıydın Herdem yeşil bitkilerdir. Daha ziyade yaprak güzelliği için yetiştirilirler.
Gölge alanlarda kolayca yetiştirilebildiği gibi, güneşli alanlarda da yetiştirilebilir fakat uzun süre kaldığında zararlanabilir. Alacalı formu biraz daha fazla ışık ister, aksi taktirde alacalı kısımlarda yeşile dönme görülür. Sulama muntazam aralıklarla yapılmalı, çok sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir.

Sponsor Bağlantılar

Aspidistra (Salon Yaprağı)

Yetiştiricilikte en önemli husus bitkinin dona maruz bırakılmaması ve toprağın devamlı nemli bulundurulmasıdır.

Saksı değiştirmede 2-3 yılda bir Nisan-mayıs aylarında uygulanmalı saksı toprağı olarak, bahçe toprağı, çürümüş yaprak, ahır gübresi ve kumdan müteşekkil harç kullanılmalıdır.

Üretimi Mart ayında ayırma ile olur. Her 2-3 yapraklı kısım kökle birlikte kesilerek, yara yerine odun kömürü tozu serpilir ve daha önce hazırlanan harcın içine dikilir.