Atom tedavisi nedir?

Atom Tedavisi hakkında bilinmeyenler

Halk arasında atom tedavisi olarak bilinen tedavi nedir kimlere kullanılır?

Sponsor Bağlantılar

Atom tedavisi, tıbbi adıyla radyoiyod tedavisi, düşük dozda hipertiroitiyi tedavi etmek için yüksek dozda da tiroit kanserinde cerrahi tedaviye ek olarak veya uzak metastazları tedavi etmek için kullanılıyor. Çernobil’de sızan madde de aynı bu tedavide kullanılan radyoaktif iyottu.

Hangi hipertiroiti hastası atom tedavisine uygun?

Bu konuda değişik ülkelerde değişik yaklaşımlar var. Örneğin ABD de yaygın olarak hemen hemen her yaş grubuna ve her türlü hipertiroitide radyoiyod kullanılırken İngiltere 1-1.5 yıl süren ve hormon düzeyini düşüren ilaç tedavisi uyguluyor. Türkiye’de her iki yöntem de uygulanıyor ancak hipertiroitiye ek olarak hastanın tiroit bezi büyükse yani guatrı varsa, şüpheli nodülü varsa veya ilaç almasında sakınca varsa, cerrahi tedavi öneriliyor.

Burada hastanın tercihi de önemli olabiliyor mu?

 Elbette, hasta bazen kısa süre içinde gebelik arzu ettiğinde ilaçlarla uzun bir süre kaybetmek veya radyasyon sonrası bir süre hamileliği ertelemek istemediğinde daha kısa sürede cevap alabileceği cerrahiyi tercih edebiliyor. Bazen biz cerrah olarak bize ameliyat için gelen hastayı ameliyat dışındaki yöntemler konusunda aydınlattığımızda kendisi atom tedavisini veya ilaç tedavisini tercih ediyor.

Atom tedavisinden sonra kısıtlamalar var mı?

Bu durum da ülkelerin radyasyon yönetmeliğine göre değişebiliyor. Ülkemizde hipertiroiti için belli bir dozun altında verilen radyasyon sonrası hasta evine gidiyor ancak bir hafta kucağına bebek almaması öneriliyor. Tiroit kanseri tedavisinden sonra ise hasta 5 gün duvarları kurşun kaplı odada tutuluyor zira vücut atıkları radyasyon içerdiğinden yakınlarına zarar verme olasılığı bulunuyor. Hastalar bunu bir tecrit odası gibi görüyorlar ama belirli hastanelerde bununla ilgili hiç bir lüksü eksik olmayan odalar mevcut ve hastalar bu süreyi belki yakınları ile temas etmeden ama sıkılmadan geçirebiliyorlar. Bu tedaviden sonra da bebeklere yaklaşmak bir süre kısıtlanıyor.