Backlink, sitenize verilen linklere (bağlantılara) verilen isimdir. Her sitenin backlink’e ihtiyacı vardır. En son söylenmesi gerekeni size ilk başta söyleyeyim: Backlink alırken çok fazla inceleme yapamam, çok uğraşamam diyorsanız Trustrank değeri en yüksek olan siteden backlink alabilirsiniz. Gelelim “Backlink” konusuna…
 
Backlink Nedir?

Sponsor Bağlantılar

Backlink, sitenize verilen bağlantılara verilen bir isimdir. Back Link, yani geri besleme, arka bağlantı olarak Türkçeye çevirebiliriz. Neden internet siteleri backlink almak ister? Çünkü sitenizin belli aramalarda yükselmesi backlink almasına bağlıdır. Genel olarak;

Backlink’in Yararları

* Arama motorları tarafından sitenizin daha hızlı index almasını sağlar,
* Pagerank değerinizi arttırır,
* Arama sonuçlarında sitenizin sıralamasının yükselmesine yardımcı olur,
* Kötü backlink ise üstte söylediklerimin tersinin olmasına neden olur.

Backlink’in Zararları

* Yeni siteler için hızlı ve aşırı miktarda backlink alımı siteyi sandbox’a düşürebilir,
* Nofollow link alımı arama motorları açısından sıralamanızı olumsuz etkileyebilir şeklinde bir düşünce vardır ancak bu gerçeği yansıtmamaktadır.

Hangi Baklink Daha Değerlidir?

Pagerank değeri yüksek sitelerden backlink almanız size çok büyük yarar sağlar. Ancak böyle sitelerden de backlink alımı kolay değildir. Sizin istemeniz değil, onların backlink vermesine bağlı durumdur. Size bazı backlink çalışmaları ve bunların olası etkilerinden bahsetmek istiyorum:

* Sitenizle aynı ya da benzer bir içeriğe sahip bir siteden aldığınız backlinkin değeri, pr değeri daha yüksek ama sizinle alakasız bir içeriğe sahip siteden alacağınız backlinkten çok daha değerlidir. Çünkü sizinle aynı ya da benzer içeriğe sahip bir siteyi Google bir anlamda sizin rakibiniz olarak görmektedir. Eğer rakibiniz sizi referans gösteriyorsa bu backlinkin değeri tartışmasız daha yüksek olacaktır.

* Farklı kodlamalarla oluşturulmuş sitelerden backlink alımı daha değerlidir. Php kodlanan 4 siteden link almak yerine, bir tane php kodlanan, bir tane de asp ile kodlanan siteden backlink alımı daha yararlı olacaktır. (Bu bilgi hiçbir yerde yeralmamaktadır.)

* İçeriği özgün olan bir siteden alacağınız link, kopya içerikli bir siteden alacağınız linkten çok daha değerlidir.

* DMOZ kayıtlı bir siteden alacağınız link, normal bir siteden alacağınız linkten daha değerlidir.

* Güncel bir siteden alacağınız link, durağan bir siteden alacağınız linkten daha değerlidir.

* Sayfa görüntülenme oranı, sitede kalma süresi, yeni girişlerin az olduğu bir siteden alınan link daha değerlidir.

* gov.tr, edu.tr sitelerden alacağınız linkler normal sitelerden alacağınız linklerden çok ama çok daha değerlidir.

* Fazla link çıkışı olmayan, az olan ya da hiç link çıkışı olmayan sitelerden alacağınız linkler daha değerlidir.

* 30 siteden link alacağınızı farzedersek, bu linkleri mümkün olan en uzun zamana ve eşit olarak yaymanız daha yararlı olacaktır. Mesela bir ay sonra belli bir aramada ilk sıraya yükselmek istiyorsanız, hergün 1 siteden link almanız en uygunudur.

* Her link yararlı değildir. Uygunsuz içeriğe sahip sitelerden link alımı size olumsuz yansıyacaktır.

* Farklı ip adreslerine ait sitelerden link alımı daha yararlıdır.

* Backlink değişimi yararlıdır diyenler için söylüyorum, backlink değişimin size tek yararı sitenizin daha hızlı index almasını sağlamasıdır. Bunun dışında pek bir yararını göremez, hatta zararını bile görebilirsiniz.

* Yıllardan beri aktif olan pr değeri düşük bir siteden link alımı, pr değeri yüksek ama yeni bir siteden link alımından daha iyidir.

* Kısa ve belli süreli bir link alımı yerine, tanıtım yazısı şeklinde kalıcı link alımı kesinlikle çok daha yararlıdır.

* Backlink almak için en uygun site Trustrank değeri en yüksek olan sitedir.

Son olarak eklemek isterimki söylediğim tüm yöntemlerin istisnaları mevcuttur. Burda kolay anlaşılması için sade bir anlatım yapıyorum. Özel sorularınız olursa yorum yazarak bildirebilirsiniz. Gereken açıklamayı yapmaya çalışırım.

Hasan Günal
www.yenimakale.com