Süregelen ilişkilerimizin başlıca sorunlarından biridir bencillik. Suçlarız çoğu zaman birbirimizi bencilsin ya da çok bencilsin diyerek, şunu da sormayız kendimize, bencil derken bile bu sözcüğünün neden ben ile başladığını.Kaçımız düşünmüştür bunu, ben düşündüm bugün, iki dakika önce söndürdüğüm sigaranın da benden daha bencil olduğunu bilerek. Sigara demişken, ilk olarak şunu söylemek isterim: sigara içiyorum ama bencilim; anlatmak istediğim şu: tek başına sigara içmenin bizimle veya bencilliğimizle ilgili olmadığı.

Sponsor Bağlantılar

Zararlı ve kötü bir alışkanlık sigara kullanmak evet… kendimize yaptığımız çok büyük bir  kötülük aynı zamanda… ama ne güzel bir keyiftir, dumanı içimize çekip, karşımızdakinin suratına üflemek.. hatta kimimiz böyle anlatır sevgisini çoğu zaman;doğrudur bu, “seni seviyorum”un dumancasıdır bu durum, aman yavaş üfleyin, sevgimiz kelimelere dökülmesin, bizi sigaracıklar bile kurtaramaz ondan sonra. Bunu açıklamam gerekirse, kendimize duyduğumuz aşırı özsaygının bir dışa vurumudur o üfleyişler ama bize göre öyledir, bana sorarsanız, kötü alışkanlıklarımızın sebebi özümüze duyamadığımız saygıdan değil, kendimize olan saygımızı giderek yitirmemizle alakalıdır. Bunun herkese göre birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerle boğuluruz zararlı ve kötü alışkanlıklara, bilinçli ya da bilinçsizce, hiç fark etmez.

Bencilliğimize kılıf geçirmek de bir keyiftir, örneğin beklentilerimiz yerine gelmediğinde, kullanırız ya hemencecik o lafı… çoook bencilsin! Kılıf geçirmek de bir yana dursun, kötü alışkanlıklarımıza söyleyip bu lafı ( çok benciller ) kurtulmayı deneyebiliriz kötü alışkanlıklarımızdan.. ama şu kendimize saygımızı ve  kötü alışkanlıklarımızdan kurtulabilmemizin çaresiyle bağlayadurayım ki şunu söylemeyelim en azından: ee kardeşim sürüyorlar piyasaya biz ne yapalım, canı çekiyor insanın demeyelim, kısacası işte o zaman bencil olmayalım. Kötü olana saygı duyalım demiyorum, ama kötü olan alışkanlıkları bir kaba koyup rafa kaldırırken, aslında özsaygımızı giderek ortadan kaldırdığımızı unutmayalım.