Familya : Cupressaceae
Latince : Juniperus chinensis
Türkçe : ÇİN ARDICI

Sponsor Bağlantılar

Çin Ardıcı Doğal Yayılış ve Rakım
Doğu Asya, Çin, Japonya ve Moğolistan’da doğal olarak yetişir. Yurdumuzda da yetiştirilir.
Çin Ardıcı Toprak ve Besin İsteği
İyi drenajlı olması koşulu ile birçok toprak türünde yetişir. Nötral veya hafif alkalen topraklan tercih eder. Hafif ıslak ve humuslu toprakları sever. Jipsli topraklar da ye­tişmesi için uygundur. Ağır killi topraklardan kaçınır.

Çin Ardıcı Donlara Duyarlılık
Ekstrem donlara duyarlıdır. -7 D C’ de ilk don zararı başlar, -30 ° C’ de bitki tamamen ölür.

Çin Ardıcı Sıcaklık ve Nem İsteği
Ilıman deniz ikliminden hoşlanır. Karasal iklime de uyum sağlar. Sıcaklık ve kuraklığa dayanıklıdır.

Çin Ardıcı Tohum Özellikleri
Ekim ayında olgunlaşan tohumlar çok sert bir kabukla örtülüdür. Dişi kozalaklarda 2-5 adet olarak bulunan tohumlar, üçgenimsi biçimde ve parlak kahve renklidir.

Çin Ardıcı Tepe Şekli
Dikey büyüyen piramidal görünüşlü bir ağaçtır.

Çin Ardıcı Makaslama ve Budama
Budanabilir.

Çin Ardıcı Büyüme ve Boylanma
Yavaş büyür. Vatanında maksimum 15 m. boy yapar. Kısa ömürlüdür.

Çin Ardıcı Kök Yapısı
Derine inmeyen yüzeysel kök sistemi geliştirir.

Çin Ardıcı

Çin Ardıcı Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Çin Ardıcı Meyve ve Çiçek
Erkek kozalaklar sarımsı veya kahve rengimsi, olgun sürgünler üzerinde ve çok sayıdadır. 2 yılda olgunlaşır. Dişi kozalaklar önce beyazımsı-mavi, sonra kahve renkli ve topaç şeklinde olup 4-8 adet pulla çevrilmiştir. Çiçekler genellikle dioiktir ve Mart ayında görülür. Çiçekler sarı veya turuncu-kahve renkli olup görsel açıdan önemsizdir.

Çin Ardıcı Yaprak ve Sürgün
Hep yeşil yapraklar genç ve olgun yapraklar şeklinde farklılık gösterir. Olgun yapraklar pul yaprak formunda 4 sıra ve karşılıklı dizilişte, basık, kısa, küt ve konvekstir. Genç yapraklar biz şeklinde, 5-8 mm., üçlü helozoni veya karşılıklı dizilişte, sivri uçlu, üst yüzleri iki adet beyaz stoma bantlıdır. Yapraklar mavi yeşil renkte, sürgün incedir.

Çin Ardıcı Üretim Şekli
Tohum, çelik ve daldırma ile üretilir. Tohumların kabuklarından kaynaklanan çimlenme engeli vardır. 2-3 aylık soğuk katlamanın ardından ekilir. Tohumlar ekimden önce 3-6 dakika kaynar suda bırakılmalıdır. Tohumlar tam olarak olgunlaşmadan toplanıp sonbaharda da ekilebilir. Sonbaharda odun çeliği ve daldırma ile de üretilebilir. Aşı olarak yanaştırma aşı önerilir.

Çin Ardıcı Diğer Özellikler
Park ve bahçelerde soliter veya küçük grup bitkisi olarak kullanılan bir türdür. Yer  ör tücü, çit, perde bitkisi olarak da değerlendirilen kültivarları mevcuttur. J. c. “stricta”  taş, kaya ve funda bahçelerinde kullanılan önemli bir varyetesidir.