Amaryllidaceae familyasındandır. Meksika ve civarında doğal olarak yetişmekte olup 270 türü vardır. Yaprakları etli, ucu sivri, kenarları dişli, yeşil veya sarıyeşil alaca renklidir.

Yapraklar ortada rozet teşkil ederler Yetiştirilmeleri kolaydır. Yaşlandıklarında 1 defa çiçek açarlar ve ölürler.Önemli kültür formu Agave americana’dır. Yaprakları 100-150 cm uzunluğuna kadar çıkabilir, etli bir yapıya sahip olup uçları sivri kenarları dikenlidir. Çiçek sapı 5-6 m uzunlukta olur ve bitki çiçeklendikten sonra ölür.
Agave americana marginata ise yapraklarının kenarları sarı şeritli olan formudur.

Sponsor Bağlantılar

Agave

Agave’ler bol ışık ve direkt güneş ışığı altında iyi gelişirler. Kuraklığa mukavimdirler. John-İnnes harcına kum ilavesiyle elde edilen saksı toprağına dikilirler. Bitkilere yaz aylarında 2-3 günde bir, kış aylarında 10-15 günde bir su verilmelidir. Kış aylarında aydınlık bir yerde ve minimum 10°C’de muhafaza edilmelidir.

Ülkemizin güney bölgelerinde ve Yalova’da açıkta yetiştirilebilmektedir. Ancak özellikle Yalova’da açıkta yetiştiricilikte dondan zarar görme ihtimali vardır.

Agave’ler tohum ve yanlarında meydana gelen kök sürgünleriyle üretilirler. Tohumla üretim, pek yaygın değildir. Ancak söz konusu olduğunda John-İnnes tohum kompostuna ekilirler. Üretim daha çok kök sürgünleriyle olur. Ana bitkinin yanında meydana gelen kök sürgünleri ilkbaharda keskin bir bıçakla alınarak John-İnnes harcına dikilir.