Dediğim Dedik, Çaldığım Düdük Anlamı, Atasözünün Anlamı, Hikayesi, Kompozisyon, Açıklaması

Genellikle çevremizde bulunan kişilerin karakteristik özelliğini anlatmak amacıyla kullanılan atasözümüz gerçekten karşımızdaki insanın bizleri bir konuda aşırı ısrar ettiğini düşündüğümüz zamanlarda ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

“Dediğim dedik, çaldığım düdük” atasözü “Can çıkar, huy çıkmaz atasözüyle de aynı kapıya çıktığını söyleyebiliriz.

“Dediğim dedik çaldığım düdük” atasözünde bahsi geçen kişinin her bildiğinin doğru olduğu görüşünü savunması sırasında genellikle kullanılan atasözlerinden biridir.

Bu kişiler başka kişilerden görüş almayı düşünmeyen kişiler olarak da bilinir. Kendisi ne diyorsa öyle olması konusunda oldukça ısrarcı ve verdiği karar yanlış olsa dahi bu karardan vazgeçmeyen kişiler için kullanılan atasözüdür.

Bu tür bir karaktere sahip olan kişiye verdiği kararın yanlış olduğu konusunda kaç kişi açıklama yaparsa yapsın yinede verdiği kararı değiştirmeyecek ve doğru olduğuna inanmaya devam edecektir.

Bu tür kişilerden biri olmamak adına kesinlikle bir karar vermeden önce onu iyice tartmanızda fayda olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür kişilerin aynı zamanda çevrelerinde de fazla arkadaşları olmayacağından dolayı kararlarınızı dikkatli vermenizde yarar var.