Dereyi Görmeden Paçaları Sıvama Anlamı, Atasözünün Anlamı, Hikayesi, Kompozisyon, Açıklaması

Bu atasözünün anlamı oldukça basittir. Gündelik yaşantımızda herkes tarafından kullanılan bir atasözüdür. Hatta en sık kullanılan atasözlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz çünkü bu duruma her insan gafletle düşebilmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Dereyi görmeden paçaları sıvamak söylediğimiz gibi günlük yaşantımızda dahi hepimizin düşebileceği bir durumda söylenen atasözümüzdür. Cümlenin genel yapısı itibariyle de anlatılmak istenen daha dereye gelmeden paçaları sıvamak, dereye gelebileceğinizden emin olduğunuzu fakat önünüze çıkacak engelleri düşünmediğiniz anlamına gelmektedir.

Öğrenciler adına örnek vermek gerekirse; Hiç çalışmayan bir öğrenci üniversite sınavına daha girmeden hangi üniversiteye gideceğini arkadaşlarına anlatır ve bu durum üniversite sınavlarının sonucu açıklanana kadar devam eder. Sınav sonuçlarının ardından aldığı başarısız bir puan bir sene daha hazırlanması gerektiğine işaret eder ve arkadaşlarının yüzüne bakamayacak hale gelir.

İnsanlar genelde hesaplarını üstünkörü yaparlar. Bazı şeylerin hiç olmayacağını düşünürler. Oysa plan yaparken bütün ihtimalleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu böyle olur, bende böyle yapayım şeklinde bir düşünce tarzı size zarar verebilir. Çünkü çok düşük bir ihtimalde olsa hayat süprizlerle doludur. Bu süprizlerin başımıza sorun açmaması için daha dikkatli davranmamız gerekir.