Eski bir kelime olan ‘bilmukabele’ kelimesi onaylamak, ‘ben de’ anlamında kullanılan bir kelimedir. Eski zamanlarda yani bundan yirmi ya da yirmi beş sene öncesinde sıklıkla kullanılan bilmukabele kelimesi günümüzde artık pek kullanılmayan bir kelimedir.

Sponsor Bağlantılar

Herhangi bir konuşmada karsıdaki kişinin sözüne ya da davranışına onay vermek, bende davranışınıza ya da düşüncenize katılıyorum demek için kullanılıyordu. Karsıdaki kişinin düşüncesine ya da davranışına katılmaya işaret ettiği için aynı zamanda da nezaket belirten bir davranış ya da söz olarak da kullanılır.  Günümüzde çok sık olmasa da bilmukabele kelimesini kullanan kişileri görebilirsiniz. Eski bir kelime olması ve günümüz insanların için çok fazla anlaşılır olmamasından dolayı pek fazla kullanılmamaktadır.  Kolay telaffuz edilemediği için bilmukabele yerine ben de, biz de gibi karşılık gelen ve daha kolay telaffuz edilen kelimeler kullanılmaktadır.

Genel sözlük bilgisi olarak bilmukabele kelimesi karşıdaki kişilerin konuşmasına katılma anlamına gelen ben de ya da biz de manasına gelmektedir. Kelime kökenini Arapça bir kelime olan ‘mukabele’ den almaktadır. Arapça kökenli olan bilmukabele kelimesini Türkçe olarak karşılayacak pek çok kelime dilimizde bulunmaktadır. Örneğin; Sizin hakkınızda güzel düşünler besleyen bir kimse size bunları söylediğinde bilmukabele derseniz kişinin size karşı beslediği duyguların aynısını size bu sözleri sarf eden kişi için aynı duyguları ona karşı beslediğinizi bildirmiş olursunuz. Aynı şekilde bir kişinin düşüncesine katılıyorsanız ona bunu belirtmek için bilmukabele diyebileceğiniz gibi ‘katılıyorum’, ‘bence de’ gibi Türkçe kökenli sözleri söylemeniz de mümkündür.

Yüzyıllardır pek çok medeniyetle kültür alışveriş yapmış bir millet olan Türkler, dillerine o milletlere ait pek çok kelimeyi de katmıştır. Arap milletinden alınan bilmukabele kelimesi de böyle bir sözcüktür. Bu kelimeyi tek bir kişinin size söylediği sözlere karşı söyleyebileceğiniz gibi birden çok kişi ya da bir topluluk tarafından size karşı söylenen sözlere karşılık olarak ‘olur’ ya da ‘evet aynen katılıyorum’ manasında da kullanabilmeniz mümkündür.

Kısacası ‘bilmukabele’ kelimesi uzun yıllar kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaya devam eden Arapça’dan dilimize aktarılan bir sözlüktür.