Domuz Gribi Virüsünün Yayılmasını Nasıl Önleyebilirim?

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm mağazalara ve iş merkezlerine gönderilen bilgi ve tavsiyeleri takip etmek çok önemlidir. En önemli şey ise virüsün gözlere, ağza veya buruna dokunmakla yayılabileceğini bilmektir.

Sponsor Bağlantılar

O nedenle, mağazalarda ve iş merkezlerine dağıtılan bilgilerde belirtildiği gibi yüzünüze, gözlerinize, ağız ve burnunuza ellerinizle dokunmamak hayati önem taşır.

Virüsün yayılmasını önlemenin en etkili yollarının aşağıdaki hareketleri uygulamak olduğunu unutmayın:

– Aksırırken, öksürürken veya konuşurken çıkan damlacıklar ellerde kalabilir, virüs ellerde birkaç dakika (beş dakikadan az) hayatta kalabilir, o nedenle, ellerinizi yıkamak çok önemlidir.

– Ellerinizi sık sık yıkayın: Günde 10 kez yıkamak önemli bir sağlık önlemidir (sizi virüsü yaymak veya kapmaktan korur)

– Virüs, saatlerce hatta günlerce yaşamını sürdürebileceği yüzeylerde de (mobilyalar, kapı kolları, eşyalar…) birikebilir. O nedenle, böyle yüzeylerin standart temizleme ürünleri kullanmak suretiyle çok daha sık temizlenmesi (her gün) çok önemlidir.

Bir kâğıt mendile aksırın ve öksürün ve mendili derhal çöpe atın. Ağzınıza, burnunuza, gözlerinize dokunmamaya çalışın. Aksırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatmayı unutmayın.

Yüzeyleri, kapı kollarını ve eşyaları standart temizleme ürünleri kullanmak suretiyle daha sık temizleyin, odaları ve etrafı daha sık havalandırın.

Öpüşmekten ve yakın temastan kaçının. Salya veya salgılarla temas etmiş olabilecek gözlük, çatal, bıçak gibi eşyaları paylaşmamayı unutmayın.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin: Uykunuzu alın, sağlıklı gıdalar ile beslenin, fiziksel olarak aktif bir yaşam sürün, alkol ve sigaradan kaçının.

 

Domuz Gribi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

Domuz Gribi Virüsünün Yayılmasını Nasıl Önleyebilirim?
Domuz Gribi (H1N1) Virüsü Nasıl Yayılır?
Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?
Domuz Gribi Nedir?