Google AdSense reklam gelirlerinin düşmesi konusu sadece belli bir dönemin değildir. Zaman zaman AdSense gelirlerinde aşırı düşüşler yaşamaktayız. Bunların nedenleri ve bunlara karşı çözüm önerileri aşağıda yer almaktadır. Maddeler karışık olarak verilmiştir. Lütfen sizlerde yorumlarınızla konuya katkıda bulunun.
1. İnternet reklam ağının çok büyük bir kısmı (Arama motoru pazarının yaklaşık 2/3’ü ve toplam internet reklam harcamalarının yaklaşık %75’i) Google’ın elinde. Bundan dolayı Google bu pazarı istediği gibi yönlendirebiliyor. Google için sizin kazancınız değil, Google’ın kendi kazancı önemli. Bu nedenle kendi gelirini maksimum seviyeye çıkaracak bazı düzenlemelere gidiyor.

Sponsor Bağlantılar

2. Google ile reklam pazarında rekabet edebilecek hiç bir reklam yayıncısı yok. Rekabetin olmadığı yerde reklam gelirlerinden daha fazla kazanç beklemek olanaksız. Google AdSense ile bu alanda rekabet edebilecek yayıncıların ortaya çıkmaları gerekiyor. Özellikle de Türkiye’de bu tür firmalara ihtiyacımız var. Bir tane reklam firması bu yönde çalışma yapıyor. Bunun duyumunu aldım ve eğer çalışmaları başarılı geçerse test yayınlarını yenimakale.com ‘da görebileceksiniz. Google AdSense’den ilk vazgeçen sitelerden biri olabiliriz. Çünkü bahsettiğim firma pazara çok güçlü bir şekilde girecek ve Google’dan kazanılan gelirin neredeyse 3 katını verecek (31 Ekim 2010)

3. Kontör, aşk, burçlar, melodi, cep telefonu, arkadaşlık, sigara, medyum, oyun, fal ve sohbet siteleri farkındaysanız aşırı derecede arttı. Bunların reklamlarının getirisi de aşırı derece de düşük. Bunlar ne kadar çok olursa, reklamları o kadar çok yayımlanır, reklamların çok yayımlanması bunlara tıklama oranlarını da arttırmakta. Kısacası bu tip siteler reklam gelirlerimizi aşırı derecede düşürmekte. Bunları engellemek istediğinizde ise, o kadar çok var ki hepsini engelleme imkanınız maalesef bulunmuyor.

4. Hep aynı türde yayımlanan, ziyaretçilerin artık aşina olduğu Google reklamları artık ziyaretçiler tarafından bilindiğinden daha az ilgi çekiyorlar. Daha az ilgi çekmeleri demek daha az tıklama demek ve dolayısıyla reklam gelirlerinizin düşmesi demek. Mümkünse her kategorinizde farklı reklam yerleşimlerine gidin. Sayfa görüntülenme sayınız ne kadar yüksekse gelirleriniz de o derece artış gösterecektir.

5. Google AdSense yayıncılarının sayılarının her geçen gün artması. Bu da reklam gelirlerinin düşmesine dolaylı olarak etkide bulunmaktadır.

6. İllegal tıklamaların artmış olması da reklam gelirlerini düşürür nitelik göstermektedir. Bunu açık açık söylemek istemiyorum. Herkes bunun farkında zaten. Bu tür illegal tıklamalar hem tıklama başı kendi gelirlerini, hem de diğer AdSense yayıncılarının tıklama başı gelirlerini düşürmektedir.

Reklam Gelirleri Nasıl Yükselir? Reklam Gelirlerinin Artması İçin Neler Yapılabilir?

* Reklamlarınızı belirli aralıklarla değiştirin. Bu değişiklikten kasıt, reklamlarınızın rengini, biçimini, yayımlanma yerlerini değiştirmekten ibarettir.

* Üstte de bahsettiğim gibi düşük kazanç getiren reklamları AdSense hesabınızdan engellemeniz tıklama başına gelirlerinizi arttıracaktır.

* Google’a rakip olabilecek reklam yayımcılarının ortaya çıkması ve bizim gibi yayıncılarında bu tür reklam firmalarına yönelmeleri gerekiyor.

* Reklamlarınız sadece resim ya da sadece metin olmasın, hem resim hem metin olarak gösterilen reklamların kazancı daha iyidir. Ayrıca büyük boy reklamlar da küçük boy reklamlara göre daha fazla kazandırır.

* Google reklamlarda değişikliğe gitmeli. Artık bu şekildeki reklam modelleri herkes tarafından ezberlendi. Bu nedenle tıklama sayısı da düşüyor. Son zamanlarda birkaç yenilik yapılsada bunlar kesinlikle yeterli değil.