İnsanlar Neden Yorum Yazmak İstemez?İnsanlar bir yazıyı okuduktan sonra o konu hakkında neden yorum yazmak istemez? Aslında yorumlar bir yazının temelidir. Yorumlar sayesinde yazı değer kazanır. Yorumlar olmadan yazının da bir anlamı olmaz. Yazıya değer katan o yazıya yapılmış olan yorumlar, o konuda açıklanmış olan düşüncelerdir. Yorumlar yazının daha iyi anlaşılmasını sağlamakla birlikte, yazıyı geliştirme amaçlarıdır. Maalesef Türkiye’de yorum yazma ve katılım sağlama oranı çok düşüktür.
 
Biz Yenimakale.Com olarak sizlerin yorumlarınıza çok değer veriyoruz. Yorumlarınız yazıyı açıklar, yazıya genişlik katar nitelikteyse eğer, sizin yorumlarınıza makalelerde yer veriyoruz. Bu sayede makaleleri geliştirmiş oluyoruz. Bu ekleme ve çıkarmaları da sizin adınızı vererek yapıyoruz. Bir yazının içeriği ne kadar önemliyse sizler için, bizler içinde ona yapılan yorumlar en az o kadar değerlidir.

 

Sponsor Bağlantılar

Peki insanlar neden yorum yazmak istemiyor? Bunun sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 

* İnsanlar genellikle sadece konuya odaklanırlar. Yazı da istediklerini bulduklarında daha fazla zaman kaybetmek istemezler.

 

* Biraz psikolojik bir durumdur ve tartışma yaratmanın, konuya genişlik kazandırmanın kendilerine bir fayda sağlamayacaklarını düşünürler. Kısaca uğraşmak istemezler. Ancak yorumlar kendilerine olmasa bile yazıyı okuyan diğer insanlara mutlaka fayda sağlar.

 

* Yazı eğer çok iyi anlatılmış ise ekleyecek ya da çıkaracak bir şey bulamazlar. Bu da kendilerini sessiz kalmaya iter. Ama her yazının mutlaka eksiklikleri vardır.

 

* Fikir yürütmek, zaman ayırmak, düşünce belirtmek kendilerine zor geldiği için yorum yapmak istemezler.

 

* Yazı yorum yazmak için iyi bir yazı olmayabilir. Her yazıya yorum yapılmalı diye bir şey yok. Bazı yazılar yorum yapılamaz niteliktedir. Ama bu yazılarda bile emeği geçenlere yorum yazarak teşekkür etmek onları başka yazılar yazmaya, katılımda bulunmaya ve fayda sağlamaya teşvik edeceğinden yorum yazılması iyi olacaktır.

 

* Yazının tamamını okumayan insanlar da vardır ve genellikle bundan dolayı yorum yazmak akıllarına bile gelmeden yazıdan çıkarlar. Çünkü Türkler’de okuma alışkanlığı maalesef çok gelişmemiştir. Bu alışkanlığın olmaması da yorum yazmamanın önünde büyük bir etkendir.

 

* Yine Türkler genel olarak katılımcı ve girişimci olmadıklarından dolayı “Yorum yaz”mayı zaman kaybı olarak görürler.

 

Özellikle Türkiye’de çok psikolojik bir durumdur bu. Haber, makale veya diğer yazı türleri 100 defa okunmasına rağmen bir defa yorum yapılmaz. Ben yukarda yorum yazmamanın sebeplerinden birkaçını belirttim. Ancak sebepler bunlarla sınırlı değil. Çok fazla etken var. Bazen insanlar birkaç yorum görür ve yorum yazmak isterler. Topluluk psikolojisidir bu. Doğal olarak hiç yorum görmediklerinde de yorum yazmanın anlamsız olduğunu düşünebilirler.

 

Yorum yazmak erdemli bir davranıştır ve hem yazıya, hem yazara, hem de diğer ziyaretçilere değer kazandırır. Bunun için karşılaştığınız her yazıyla ilgili kendi düşüncelerinizi yorum yazarak belirtmeniz çok önemlidir.

 

Yeni Makale olarak yazdığınız her yoruma değer veriyoruz. Bunu bilmenizi isteriz. Eliniz “Yorum yaz”a gidip sonra geri çekmeye çalışırsanız bunu yapmayın. Her yorum katkı demektir. Lütfen katkıda bulunun. Teşekkürler.