internetİnternet Ne Zaman Ucuzlayacak?

Cep ve internet vergileri üzerindeki Özel İleşitim Vergisi düşürülüyor. Bakan Yıldırım, indirim tarihini açıkladı.

Sponsor Bağlantılar

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2009’da hem mobil hem de sabit internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi’ni indireceklerini söyledi.Yıldırım, İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün güzergahıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, 4 seçenek bulunduğunu ancak henüz güzergahın belirlenmediğini açıkladı.

Binali Yıldırım, internet üzerindeki vergilere ilişkin soru üzerine, ‘2009’da hem mobil hem de sabit internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi’ni indireceğiz ki internet kullanımı yaygınlaşsın’ diye konuştu.

Bu alandaki vergilerin indirilmesi konusunda Telekomünikasyon Kurumunun Maliye Bakanlığı ile çalıştığını, yasal düzenleme ya da Bakanlar Kurulu Kararı’ndan hangisi gerekiyorsa bunun yapılacağını anlatan Yıldırım, mobil iletişimde yüzde 25, sabit hatlar üzerinden iletişimde ise yüzde 15 olarak uygulanan Özel İletişim Vergisi’nin ‘yüzde 5’ten fazla olmamasını’ düşündüklerini ifade etti.

Sektördeki vergi indirimlerinin bütçe hedeflerini bozmayacağını da kaydeden Yıldırım, ‘Yüksek vergiler sektördeki ciro artışını engelliyor. Faturalardaki vergi yüzde 50’ye yaklaştı. İndirmemek vergi kazancına değil, vergi kaybına neden olur hale geldi. Vatandaş konuşmaya çekiniyor. Biz istiyoruz ki vatandaşlarımız doya doya konuşsun’ dedi.