Ankara'da Deprem Oldu

Ankara’da Deprem Oldu

Sponsor Bağlantılar

Ankara’da merkez üssü Bala olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde de hissedildi.

İlk tespitlere göre herhangi bir yaralanma ve can kaybı olduğu düşünülmüyor.

Ankara’da saat 12.15 sıralarında merkez üssü Bala olan 4.9 büyüklüğünde deprem oldu. Kırıkkale, Çankırı ve Eskişehir’de de hissedilen deprem korku yarattı.

 

Protokol depreme yakalandı

Ankara’da merkez üssü Bala İlçesi Afşar Beldesi olan 4.9 büyüklüğündeki deprem büyük korkuya neden olurken, devlet protokolü de sarsıntıya yakalandı.

Depremin merkez üssü Afşar Beldesi’ne 20 kilometre uzaklıktaki Karaali Beldesi’nde Yatılı Bölge Okulu’nda ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) tarafından düzenlenen ‘Bilim ve Teknoloji’ etkinliğine katılan Maliye Bakanı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Ural, İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta, Karaali Belediye Başkanı Sadi Orhan depreme yakalandı.

İçeri girmediler

Depremin olduğu sırada etkinliğin devam ettiğini belirten yetkililer depremi fazla hissetmediklerini söylediler. Bilim ve Teknoloji etkinliği deprem nedeniyle yaşanan kısa süreli bir şaşkınlığın ardından, okul bahçesinden devam etti.

Kandilli Rasathanesi’nin ilk anda depremin merkez üssü olduğunu bildirdiği Karaali’nin Belediye Başkanı Sadi Orhan, depremi beldenin zeminin sağlam olması nedeniyle aşırı hissetmediklerini, her hangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını kaydetti. Depremden sonra arayanlar nedeniyle telefonlarının kilitlendiğini belirten Orhan, “Merak edilecek bişey yok. İlk anda biraz panik oluştu ve vatandaşlarımız kendilerini sokağa attı. Ancak şu anda durum normale döndü. Herkes evine ve işinin başına döndü” dedi.

Olayın hemen ardında Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma ve Kızılay ekipleri bölgeye geldi. Deprem sırasında vatandaşlar kısa süreline evlerinin boşaltarak kendilerini sokağa attı.

Afşar’da hasar var

Depremin merkez üssü olan Afşar Beldesi Belediye Başkanı Bayram Küçük, depremi eski sarsıntılara nazaran daha şiddetli hissettiklerini söyledi. Küçük, belde ve köylerde yaptıkları araştırmada herhangi bir can ve mal kaybının olmadığını ancak, eski depremlerde hafif hasar görmüş binaların ağır hasarlıya dönüştüğünü söyledi.

Sarsıntılar devam etti

Bala’da 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından saat 12.32’de 3.0, saat 12.43’de 3.2, saat 14.22’de 3.4, saat 15.02’de 2.9 büyüklüğünde sarsıntılar meydana geldi.

Ankara 4.9’la sallandı

Ankara ve çevresi bugün öğlen saatlerinde Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Çevre illerde de hissedilen deprem, merkez üssünün bulunduğu Bala İlçesi’nde paniğe neden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandalli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü Bala İlçesi’ne bağlı Karaali Beldesi olarak saptadığı deprem saat 12.15’te ve yerin 9 kilomietre altında meydana geldi. Geçen aralık ayında 5.7 ve 5.5 büyüklüğündeki depremleri yaşayan Bala İlçesi ile belde ve köylerinde paniği neden olan depremde bazı binaların duvarları çatladı.

Ankara’nın yanı sıra çevre illerde de hissedilen depremde sansıntıyla birlikte birçok kişi sokaklara fırladı. Depremin merkez üssünün Bala’nın Karaali Beldesi olduğu saptanınca, bölgeye ekipler sevkedildi. Yapılan ilk tespitlere ölen ve yaralananın olmadığı deprem sırasında daha önceki depremlerde hasar gören binaların duvarlarında çatlaklar büyüdü.

Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, “Bu depremi öncekilerden haha şiddetli hissettik. Herkes panik içinde binaları terketti. Can kaybının olmaması sevindirici ancak bazı binalarda hasar var” dedi.

Kırkağaç’da 3 büyük depremle sarsıldı

Manisa’nın Kırkağaç İlçesi, bugün öğle saatlerinde birbiri ardına meydana 2.9, 4.2 ve 3.2 büyüklüklerindeki 3 ayrı depremle sallandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre saat 13.33’de meydana gelen 2.9 büyüklüğündeki ilk depremi, 13.52’de 4.2 ve 13.59’da 3.2’lik sarsıntılar takip etti. Daha çok Gelenbe Beldesi’nde hissedilen depremde, can ve mal kaybı olmazken, kısa süreli panik yaşandı.

Bala’da 3 şiddetinde artçı deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden edinilen bilgiye göre, Bala İlçesi’nin Afşar kasabasında saat 12.32’de 3 şiddetinde artçı bir sarsıntı meydana geldi.

“Şu ana kadar bir sıkıntı yok”

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç, Ankara’nın Bala ilçesi Afşar beldesinde saat 12.15’te meydana gelen depremin büyüklüğünün 4,9 değil 5 olduğunu bildirdi.

Yamaç, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin depremin büyüklüğünü 4,9 olarak açıkladığını hatırlatarak “ancak depremin büyüklüğü, bakanlığımızın tespitine göre 4,9 değil 5’tir” dedi.

Sadık Yamaç, Bala Kaymakamı ve belediye başkanları ile görüştüklerini belirterek “şu ana kadar bir sıkıntı yok. Ağır hasarlı binalarda ek bir hasar meydana gelmiş olabilir. Bu binaları da zaten boşalttığımız için bir sorun yok” diye konuştu.

Yamaç, bir Afet İşleri Genel Müdür Yardımcısının ekiple bölgeye hareket ettiğini, incelemelerin sürdüğünü bildirdi.

Müsteşar Yardımcısı Yamaç, deprem konusunda, İstanbul’da bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak’a bilgi verdiklerini söyledi.