Bayramlar barışın, huzurun, kaynaşmanın, sıcakkanlılığın en üst seviyeye çıktığı ve huzurun zirve yaptığı anlardır. Geçmişten günümüze yaşanılan tüm bayramlar, bu güzellikleri içinde barındırmış, günümüze kadar huzur zincirinin birer halkası olmuştur.

Sponsor Bağlantılar

Sevgi ve saygının birleşimi olan bayramlarda, insanlar başta akraba ziyaretleri olmak üzere, tatil amaçlı geziler, kutsal amaçlı geziler, şehir içi tarihi mekân gezileri, luna park vb. birçok yerlere giderler. Amaç ne olursa olsun, yapılan tüm etkinlikler, insanı huzura kavuşturduğu için önemlidir. Bu genel geçer bilgilerden sonra meselenin özü olan kurban bayramına dönelim. Kurban bayramları oldum olası benim için çok farklı bir ehemmiyet arz etmektedir. Kurban bayramı deyince, aklıma direkt et ve piknik yapmak gelirdi küçüklüğümde. Şeker toplama âdeti her nedense kurban bayramında olmazdı bende. Tüm çocuklar şeker toplamak için komşuların kapı zillerini çalarken ben, kesilecek kurbanın yanında durur onunla konuşurdum. Daha düne kadar elimizle beslediğimiz ve severek büyüttüğümüz seni, birazdan keseceğiz. Biliyorum şimdi bana bakıp ne saçmalıyorsun da diyorsundur belki; ama ben senin kesilmeni istemiyorum. Çünkü seni çok sevmiştim gibi acıklı ve bir o kadar da çocuksu duygular içindeydim geçmişte. Kesilince, önce akrabalara sonra da yakın komşulara pay ettiğimiz etleri dağıtmaya başlardım ağabeyimle. Sonra arkadaşlarımla maytap alır patlatırdık. En büyük zevkimiz buydu. Büyüdükçe zevklerimizde, renklerimizde ve yaşayış tarzlarımızda değişim olduğu gibi, bayramları yaşama âdetimizde de değişikler gözlenmektedir. Ve eskiden bayramlar bir başkaydı dememizin arkasında yatan neden de çocukluğumuzun bize verdiği haz olsa gerek. Yaş ilerledikçe, çılgınca yaşama aşkı, yerini durağan ve daha ciddi bir hale bırakıveriyor. Zannediyorum bu, yaşın verdiği ciddiyettendir. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz misali bunun için geçerli değil.

Asr-ı saadetten günümüze dini bir vecibe olan bayramlar, huzurun birer temsilcisidirler. Dargınların barışması da bu sevgi dalgasının bir ürünü olsa gerek. Geleceğiniz barışla aydınlasın temennisinde bulunarak KURBAN BAYRAMINIZI en içten duygularla tebrik eder, büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim.

Vesselam,
Hamza KILIÇASLAN