Lazer epilasyonda kullanılan ışığın dalga boyu kızılötesi ışınlarına yakın dalga boylarıdır. Burada ışık koyu renkli melanin dediğimiz pigment tarafından emilmektedir. Bu da kıl kökünde bulunmaktadır. Işık direk olarak melanin tarafından yani kıl kökü tarafındanemilmekte, ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşerek kıl tahrip olmaktadır. Bu sırada açık renk olan tene herhangi bir zarar vermemektedir. Sadece kıl köküne kadar ulaşmakta ve burada istenen etkiyi yapmaktadır.
Epilasyon uygulaması için kıllar koyu renkli ve kalın yapıda olmalıdır. Çünkü bu dalga boyu koyu renkli kıl tarafından emilecektir.

Sponsor Bağlantılar

Sarı, beyaz, kızıl renge sahip ve ince yapılı kıllar yeterli melanine sahip olmadığı için lazer epilasyon uygulamasından sonuç alınamaz. Bu tür kıllara sahip kişiler eğer kıllarından kurtulmak istiyorlarsa iğneli epilasyonu tercih etmelidirler.

Lazer epilasyonun süresi bölgeden bölgeye ve kıl sayısına göre değişmektedir ama ortalama bir süre vermek gerekirse.

* Koltuk altı için yaklaşık 5 dakika.
* Yüz bölgesi için 1 ile 5 dk arasında
* Bacak bölgesi için belki yarım saat bir fikir verebilir.

Lazer epilasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken bronz olmamak, güneşlenmemek, cildin kendi rengine en yakın renkte gelmek.
Kılları görebilmek ve değerlendirebilmek açısından en az 20 gün öncesinden kökten ağda ve cımbız gibi yöntemlerle kılların alınmaması gerekir. Eğer çok rahatsız oluyorlarsa 3 güne kadar makas, jilet gibi yöntemlerle kılları kısaltmak önemlidir.
Özellikle cilt sorunları için olan ilaçları ve antibiyotik kullanan kişilerde lazer epilasyon uygulaması için belirli bir süre beklenmelidir.

Lazer sonrasında cilt hafif bir kuruluk yaşayacağı için muhakkak 1-2 gün nemlendirmek ve güneşten korunmak önemlidir.