Tüp BebekTüp Bebek Nedir?
 
Yanıt:Tüp bebek kadından alınan yumurtalarla erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve döllenme sonrası oluşan embryoların rahim içerisine transfer edilmesidir.

Sponsor Bağlantılar

Tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki fark nedir? 

Yanıt: Tüp bebekte yumurtalarla spermler bir tüp veya petri kutusu içerisine konur ve sperm kendisi yumrtanın içerisine girerek döllenme işlemini gerçekleştirir, mikroenjeksiyonda ise sperm direk olarak yumurtanın içerisine yerleştirilir. Mikroenjeksiyon erkeğe bağlı kısırlık durumunda tercih edilir. Ayrıca sperm sayı, hareket veya şeklinde hafif bozukluk olan ve açıklanamayan kısırlık durumunda da mikroenjeksiyon tercih edilir.  

Vücuttaki diğer hücreler sperm yerine kullanılarak gebelik elde edilebilir mi? Ve kök hücresinden sperm elde edilebilir mi?  

Yanıt: Vücuttaki diğer hücrelerin sperm yerine kullanılması kopyalama olarak adlandırılmaktadır. Bu konuda hayvan uygulamalarında ciddi sorunlar var ve şu an için insan üzerinde uygulanması birçok ülkede yasal olarak yasak veya uygun bulunmuyor. Kök hücresinden sperm elde edilmesi ise ilerisi için büyük ümit vaadediyor, ancak şu an için henüz bir uygulama yok.  

Tüp Bebek tedavisinde hiç spermi olmayan hastalara uygulanabilir mi?  

Yanıt: Evet. Hiç spermi olmayan hastalar üç grupta incelenebilir. Birincisi hipotalamus-hipofizden gelen hormonkların eksikliğine bağlı olarak sperm olmayan hastalarda çoğunlukla tıbbi tedavi ile sperm oluşumu sağlanabilir ve bu hastalarda aşılama ile gebelik elde edilebilir. Başarı elde edilmeyen hastalarda ise mikroenjeksiyon uygulanır. Bu hastalarda testisten biyopsi alınmasına genellikle gerek duyulmamaktadır. İkincisi sperm yapımı normal olduğu halde kanalların tıkalı olmasına bağlı olarak sperm yapımının olmamasıdır. Bu hastalarda bir iğne ile veya başarısız olunursa testisten küçük bir parçanın alınması ile sperm elde edilebilir. Üçüncüsü testiste sperm yapımının bozuk olduğu gruptur ki hastaların büyük bir bölümünü bu hastalar oluşturmaktadır. Bu hastalarda öncellikle testise iğne ile girilerek ve sperm bulunamazsa biyopsi alınarak sperm aranır. Ortalam olarak hastaların %50’sinde sperm bulunabilmektedir.  

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon kimlere uygulanır?  

Yanıt: Tüp bebek veya mikroenjeksiyon tüplerin tıkalı olması, şiddetli sperm bozuklukları, diğer tedavilerle başarı elde edilmeyen endometriozis hastaları, yumurtlama bozuklukları, hafif sperm bozuklukları ve açıklanamayan kısırlık hastalarında uygulanır.  

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl uygulanır?  

Yanıt: Öncellikle kadına verilen ilaçlarla yumurtalıklar uyarılır, daha sonra oluşan yumurtalar ultrasonografi eşiliğinde bir iğne ile dışarı alınır. Daha önce de belirttiğimiz gibi tüp bebek işleminde spermlerle yanyana konarak veya mikroenjeksiyonda direk olarak yumurta içine verilerek döllenme işlemi sağlanır. Daha sonra oluşan embryolardan 2-3 tanesi yumurta alım işleminden 2-5 gün sonra rahim içerisine yerleştirilir ve 10-14 gün sonra gebelik testi yapılır.  

Biyopside sperm bulunmazsa bile olgunlaşmamış spermle gebelik olabilir mi?  

Yanıt: Olgunlaşmamış sperm ile çok az gebelik bildirilmekle birlikte biz bu konuda geniş bir hasta serisine uyguladık, ancak başarı elde etmediğimiz için şu anda bu uygulamayı terkettik.  

Tüp BebekTüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?  

Yanıt: Başarıyı etkileyen en önemli faktörler kadın yaşı ve elde edilen yumurta sayısıdır. Hiç spermi olmayan azospermik hastalarda başarı oranında hafif bir düşme görüyoruz. Onun dışındaki hastalarda başarı daha çok kadın yaşı ve yumurta sayısına bağlıdır.