* Tanımadığınız, bilmediğiniz msn adreslerinden gelen davetleri kabul etmeyin. Güvenmediğiniz insanları ve tanımadığınız insanları msn’inize eklemeyin. Çünkü bir kişiden dosya almadan ya da bir linke tıklamadan bile msn’inizi alabilecek insanlar mevcut.

Sponsor Bağlantılar

 

* MSN üzerinde mümkünse hiçbir linke tıklamayın. Güvendiğim insanlardan gelen linklerede tıklamayayım mı? Güvendiğiniz insanlardan gelen linklere tıklayabilirsiniz. Ancak şöyle bir durum var: Son zamanlarda msn üzerindeki bir virüs bulaştığı bütün msn adreslerinde karşı tarafa bir link gönderiyor. Hatta bunu güzel bir yazıyla süslüyor. Mesela: “Fotoğrafımı görmek için tıkla” şeklinde. Siz tıkladığınızda virüs sizin msn’inize de bulaşıyor ve dolayısıyla sizin kişi listenizdeki herkese de aynı daveti gönderiyor. Bu tür bir virüsü durdurmak hemen hemen imkansız. Ne yapabilirsiniz? Bu linki arkadaşınız gönderdi ise ona cevap yazın, size karşılık verirse o zaman online durumdadır ve linkede tıklayabilirsiniz.

 

* Virüs programı kullanın. Virüs programları her yönteme çare olmuyor maalesef ama basit hacklenmelerden sizi kurtarabilir. Karşınızdaki acemi biriyse virüs programına yakalanabilir ve başarılı olamaz. Tabi sizde her önünüze gelen dosyayı bilgisayarınıza yüklememelisiniz.

 

* Şifreleriniz asla basit olmasın. Bazı programlar içeriklerinde bulunan şifreler aracılığı ile msn’inizi açmayı denerler, basit şifreler çok çabuk bulunurlar. Basit şifrelerin yerine harf ve rakamlardan oluşan hatta özel karakterlerden oluşan bir şifrenizin olmasını tavsiye ederim.

 

MSN Hack

* Gizli sorunuza basit cevaplar vermeyin. Sizden başka kimsenin bulamayacağı tipte bir gizli soru seçmeli ve sizinde unutmayacağınız bir cevap vermelisiniz. “sanane”, “yok” gibi cevaplar msn ve mail adresinizin ömrünü kısaltır. Başkalarının bilebileceği bir soru ve cevap seçmekten sakının. Bu konu genellikle önemsenmese bile bir çok msn ve mail hacklemenin bu şekilde gerçekleştirildiği de bilinmektedir.

 

* Hiçkimseye msn ve mail şifrenizi vermeyin. Bazı kişiler mail yoluyla sizden mail bilgilerinizi istemektedirler. Maili Hotmail’den gelmiş gibi göstererek, sizden çeşitli başlıklar altında mail şifrenizi isteyebilirler. Ya da mail içeriğinde bir siteye girmenizi ve oradan oturum açmanızı da söyleyebilirler. Ne tür bir başlıkla olursa olsun size gelen bu tür mailleri açmayın. Açsanız bile bunlara cevap yazmayın. Ya da sizi yönlendirdikleri yerlere gitmeyin.

 

Konuyla İlgili Yazılar:
* Msn, Facebook, E-Mail Çalmanın Suç ve Cezaları