Eskiden aydınlatma açısından oldukça yaygın olarak kullanılan mum bugün sadece aydınlatma amacı ile değil hoş koku vermek amacıyla da evlerde, güzellik ve terapi salonlarında ve benzeri yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Mum üretiminde temel olarak parafin ve stearin kullanıldığı gibi balmumu kullanılarak da mum üretmek mümkündür. Parafin ve stearin ile mum üretmek için; 1 kg parafin kısık ateş üzerine alınan tencereye konulup yavaşça eritilir. Katılaşmayı sağlamak için tenceredeki parafin üzerine 100 g stearin eklenir ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Mumunuzun renkli olması için bu karışım üzerine mum boyası ilave edilerek gene eşit dağılım sağlanılıncaya kadar karıştırılır. Kokulu mum sevenler için de bu aşama oldukça önemlidir. Bu aşamada istediğiniz kokuya ait uçucu yağdan (esansı) bir iki damla ekleyerek mumunuza istediğiniz kokuyu verebilirsiniz. Farklı ebat ve şekillerde temin edebileceğiniz mum kabınıza ipten oluşan fitili yerleştirerek tenceredeki karışımı kaba boşaltın. Soğuduktan sonra buzdolabında bekleterek iyice dondurun. Donduktan sonra mum kullanıma hazırdır.

Balmumu kullanarak da kokulu ya da kokusuz mum üretmeniz mümkündür. Balmumu kullandığınız takdirde stearin kullanmanız gerekmemektedir. Büyük tencerenin içine su koyun ve suyun üzerine de küçük bir tencere yerleştirin. Böylece evinizde küçük bir kaynar su banyosu elde edin. Küçük tencere içerisine balmumunu koyun ve yavaşça eritin. Balmumu ile mum yaparken sıcaklığı bir termometre ile ölçün ve termometre 70 dereceyi gösterdiği zaman balmumunu fitilini hazırladığınız mum kabına boşaltın ve soğuması için 7-8 kadar oda ısısında bekletin. Sonrasında 20 dakika da buzdolabında 20 dakika bekletin ve mumun iyice donmasını sağlayın.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak sizde istediğiniz kokuda ya da kokusuz ve farklı renklerde pek çok mumu evinizde üretebilirsiniz.

Mum Nasıl Yapılır? (Video)