‘’Hayatta bildiklerin değil, yapabildiklerin önemlidir’’

Elbette herkes birçok konuda birçok şey biliyordur. Birçok atasözü, vecize, özdeyiş. Peki, ne kadarını uygulayabiliyor? Nikah yüzüğünü düşünelim. Evet, herkes biliyordur nikâh yüzüğü neden takılır ve özellikle nişanlılık dönemi sona erip karşılıklı evetler söylenince neden sol ele geçer? Bununla ilgili hikâye, rivayet hatta anatomik araştırma bile vardır ve birçoğumuz bunları bilir. Birkaç tanesini hatırlayalım.
İnsanların evlenince yüzük takmaları eski mısırlıların inançlarına dayanır. Milattan önce 2800 yıl önce Mısır’da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeniyle sonsuzluğu temsil ettiklerine inanırlardı. Bu yüzden yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Yaygın olarak bilinen diğer bir sebep ise; direk kalbimize giden tek damarın sol elimizin yüzük parmağından geçiyor olmasıdır. Bilinmeyen sebep şudur ki; Yüzüğün sağ elinden sol eline geçtiği an, sol el muamelesi görmeye başlayacağın andır.

Sponsor Bağlantılar

Bu ne demek mi? İlk olarak ‘’Ben solağım’’ veya ‘’Solaklarda var’’ diye düşünenlere istisnaların kaideleri bozmadığını hatırlatarak başlayalım. Hangimiz çorba içerken sol elimizi kullanırız veya dişlerimizi fırçalarken? Kim sol eliyle saçını taramaya çalışır ki, sigarayı bile sağ eliyle içerken? Sağ elimizin yetişemediği zamanlarda yardıma gelmesini bekleriz sol elin, çoğunlukla da beğenmeyiz yaptığını. Nadiren direk sol elimizi kullanırız ki, o zaman da en pis işlerimizi yaptırırız. Sol elimize bir şey olsa geçici olarak kullanamasak ilk önce kendimize bir teselli ikramiyesi verir, şükrederiz. ‘’Sağ elime bir şey olmadı çok şükür!’’ Normal hayatımıza devam ederiz. Ara sıra sol elimizi kullanamadığımızdan hayıflanırız ki, ne iş için olduğunu tahmin edersiniz. Yine de bu nadir durumlarda anlarız sol elin değerini, önemli bir parçamız olduğunu. Biran evvel düzelmesini, eksikliğinin gitmesini isteriz. Peki, bu istek sonunda ne olur, sol elimiz düzelince? Biz eski anlayışımızla devam ederiz, tek fark aksayıp kullanamadığımız zamanları hatırlattığında paylamamız olur. İşini eksiksizde yapsa, nadir zamanlarda hatırlanmaya mahkûmdur sol el. İşte bilinen veya yeni öğrenilen bir sebep daha ve ‘’Hayatta bildiklerimiz değil, yapabildiklerimiz önemli’’ olduğundan, ben de hayatımda sadece bildiğim bir sebep olmaması için soruyorum;

‘’SAĞ ELİN OLABİLİR MİYİM?’’