Erden ÖZKANT

Tam cambaza bak cambaza durumu…

Fransa Ulusal Meclisi’nde 1915 olaylarının reddinin cezalandırılmasını öneren yasa teklifi kabul edildi.
Türkiye ayağa kalktı.

Sponsor Bağlantılar

Medya, misyonunu unuttu ve Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın pazartesi günkü yazısında da dile getirdiği gibi üslubunu çok bozdu. “Manyaklar”, “azgınlar” manşetleri atıldı.

Milliyetçi damar kabartıldı.

Bir taşla iki kuş vurma hesabı devreye girdi.

Tabii medyanın içinde daha üsluplu ve soğukkanlı yaklaşanlar da yok değildi olaya. İşte onların yazılarından da anlaşıldığı gibi, bu yasa aslında Türkiye’deki insanları pek ilgilendirmiyor. Bir insan Türkiye’de “1915 olayları soykırımdır” da diyebilir, “1915 olayları soykırım değildir” de diyebilir. Yani Fransa’daki yasanın çıkması, Türkiye’dekileri pek de ilgilendirmiyor.

Ancak Fransa’daki bir insan, “1915 olayları soykırım değildir” derse hapı yutuyor. Yani Türkiye’deki 70 milyonun ayağa kalkmasını gerektirecek bir durum yok ortada.

Sorun bakalım etrafınızdakilere “Fransa’daki yasa neyi öngörüyor ve cezası ne?” diye. Cevap bulamazsınız kolay kolay. Çünkü cevabı medya bile yazmadı! Hangi gazetede gördünüz “Yasa şunları getiriyor ve cezası şu” diye?

Yok…

Böyle bir medyanın olduğu ülkede tabii ki “cambaza bak” durumları da kaçınılmaz oluyor. Sanki milletvekillerinin çok da umrundaydı bu yasa!

Sanki milletvekilleri “Soykırım yoktur” demek için taa Fransa’ya mı gidecek? Onları da ilgilendiren bir durum olmadığı için insanlar milliyetçi duygularla kandırıldıktan sonra kıyak bir zam geçti TBMM’den. Ama bu zam vatandaş için değildi. Vekillerin kendileriyle ilgiliydi.

Zira milletvekilleri insanların Fransa’ya odaklandığı saatlerde, Fransa’yı bahane edip TBMM’den gece yarısı “yangından mal kaçırır” gibi kendilerine kıyak bir zam yaptılar.

Emekli oldukları kuruma göre 3 ile 50 bin lira arasında maaş alan bakan ve milletvekillerinin emekli maaşları dört partinin ortak önergesiyle önce 5 bin 600 TL’ye sonra da ikinci bir önergeyle 7 bin 750 TL’ye çıkarıldı. Meclis’ten hızla geçen bu düzenlemeyle daha önce farklı oranlardaki maaşlar da eşitlenmiş oldu. Değişiklikle, bugüne kadar TÜFE oranında artan bakan ve milletvekili emekli maaşları Cumhurbaşkanının aylık ödeneğine endekslendi. Bu oran, önce emeklilik yaşı ile prim gün sayısı koşullarının sağlanmaları kaydıyla Cumhurbaşkanı’na ödenmekte olan aylık ödemenin yüzde 40’ı esas alınarak Cumhurbaşkanı’na bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42’si olarak belirlendi. Bu değişiklik, maaşları yaklaşık 5 bin 600 TL’ye yükseltirken gece yarısı ikinci bir önerge daha verildi. Hesaplama yöntemindeki yüzde 42’lik oranın 31 Aralık 2020’ye kadar yüzde 60 olarak uygulanmasını öngören değişiklikle emekli maaşları bir anda 7 bin 750 TL’ye çıktı. Emeklilik hakkını elde edememiş eski vekillere de bu koşulları yerine getirmek kaydıyla yüksek rakamlı milletvekili emekliliği yolunu açan düzenlemeyle, bu vekillere prim desteği de sağlandı. Herhangi bir işte çalışmayanların milletvekili emeklisi olabilmek için ödemeleri gereken primin tamamı, çalışanların da ödedikleri prim ile ödemeleri gereken arasındaki fark bir yasama dönemi olan dört yıl süreyle TBMM bütçesinden karşılanacak.

Böyle başa böyle tarak durumu.

Bazı gazeteler uyandırdı sağolsun milleti.

CHP’den tepki geldi ve o düzenlemenin altında imzası olan 2 milletvekilini parti disiplin kuruluna sevketti Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu.

Milletvekilleri galiba vekilliği meslek olarak kabul ediyor.

Milletvekilleri galiba vatandaşın asgari ücretle geçinmek zorunda kaldığını unutuyor.

Hiçbir meslek grubundakiler kendi maaşlarını düzenleyemezken, milletvekilleri böyle bir düzenleme yapabiliyor. Hem de % 100 zam ile!

Vatandaş, yıllarca çalışıp zar zor emekli olabiliyorken, bir dönem vekillik yapan bile emekli vekil maaşı alıyor. Hatta emekli olduktan sonra tekrar vekillik yapanlar var şu an parlamentoda. Yani bu vekiller, hem emekli vekil maaşı hem de vekillik maaşı alıyor.

Bir de vekillerin akrabalarının arasından seçtikleri danışmanları var.

Eee tabii onların da maaşları var.

Hatta birkaç milyarlık!

Eminim birçok kişi, bu zammı “helal etmiyor” aynı bazı yazarların helal etmedikleri gibi.

Dedim ama: Böyle başa böyle tarak!

Aaaa bakın! Kuş uçtu…

Hay Allah! Kuş değilmiş o!