Tekel eyleminde 2 ay geride kaldı. Başbakan Erdoğan ile görüşen Türk-İş heyeti bir uzlaşma sağlayamadı. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu hükümetin yeni bir öneri getirmediğini söyledi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da doğruladı. Başbakan Tekel işçilerinin 4-C yi kabul etmelerini istiyor. Peki nedir 4-C? İşçilerin geçici olarak istihtamıdır.

Sponsor Bağlantılar

Başbakan Şubat Ayı’nın sonuna kadar eylemlerin sona erdirilmesini aksi taktirde gereğini yapacaklarını söyledi. Ayrıca eyleme son vermemeleri durumunda 4-C hakkını da kaybedeceklerini söyledi. Aynı açıklamayı Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı adlı programda da tekrarladı.

Peki Tekel İşçileri ne istiyor;

1.Tekelin özelleşmesini ve hahaklarının geri verilmesini istiyorlar.
2.Tekel işçilerine göre maaşları 1000 TL den 772 TL ye iniyor.
3. Kadrolu dan sözleşmeli duruma düşüyorlar.

Hükümetin önerileri neler;

1. Tekel işçilerinin 4-C ye geçmelerini istiyor.
2. 4-C ye geçenlere 100 TL zam yapılmış ve geçeceklere de yapılacak.
3. Yıllık izinli 12 ay maaş alacaklar.

Sol grupların ve bazı sendikaların da destek verdiği bu eylemler farklı mecraya kaymaktadır. Nerden bakılırsa bakılsın bütün kamu çalışanları özelleştirmeler olduğunda da eski hakları korunmalıdır. Fakat konunun hak aramaktan çok farklı mecralara kaydığı görülmektedir.

2011 yılında genel seçimlerin yapılacak olması, dolayısıyla hükümet karşıtlarının tekel işçileri üzerinde rant elde etmeye çalışmaları kaçınılmazdır. Tekel işçilerinin hakları yenilmeden bu eyleme bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Aksi halde ay sonunda istenmeyen olaylar meydana gelebilir. Eylem bir haktır. Fakat şuanki tekel eylemi Türkiye’ye zarar veriyor.

Umarız kötü sonuçlar doğurmadan eylemler sona erer.