Seçimler yaklaştıkça çokça telaffuz edilen ama günümüzde birbirine bir o kadar zıt iki kelime. Ama bu zıtlık kelimelerin fıtri yapısından ileri gelmiyor neyseki. Sadece günümüz insanının ona yüklemiş olduğu manadan ibaret bu zıtlık.
Evet, inanır mısınız acaba! Bir gün gelecek ve Türkiye’de gerçekten temiz siyaset yapılacak. Ne dersiniz. “Hayalden öteye gitmez” diyenleri duyar gibi oldum sanki.

Sponsor Bağlantılar

Türkiye’de son zamanlarda en çok konuşulan mevzulardan bir tanesi de Türkiye’nin bir değişim geçirdiği. Demokratikleşme anlamında, insanileşme anlamında, insan haklarına değer verme anlamında. Bu konuşulanlar çerçevesinde bir tarafta bu değişime destek olanlar ve bu değişimi arzulayanlar var diğer tarafta da bu değişimi istemeyen, eski yapıyı muhafaza etmek isteyenler var.

Aslında yaşanan değişim temiz siyaset adına bir umuttu. Çünkü bu değişim rüzgarının içine siyasetin değişimi de girebilirdi.

Temiz siyasetten maksat ne olabilir acaba? Evet, önemli olan bu soruya cevap bulabilmek galiba. Temiz siyaset öncelikle siyasilerin davranışlarına göre ortaya çıkabilecek bir durum. Yani eğer siyasi liderler bu anlamda bir gayret sarf ederlerse bu birbirine uzak iki kelime samimi birer arkadaş olabilir.

Her siyasi parti yaptığı icraatlar üzerinden propagandasını yapar ve karşısındaki siyasi partileri tahkir etmekten uzak durursa elbet istenilen siyaset anlayışı ortaya çıkacaktır. Bu anlamda şahsım adına bazı vekil adaylarında en azından bir tanesinde gördüğüm tavır beni sevindirdi. Diyor ki vekil adayı: ”Biz diğer siyasi partiler üzerinden propaganda yapmayalım. Kendi yaptığımız icraatları anlatalım bu bize yeter.” Evet, çamur at izi kalsın anlayışının son bulacağı nokta.

M. Ali Birand diyor ki: “Menderes asıldığı zaman, önce bunu pek önemsememiştim. Çünkü o dönemde asker yaparsa doğruydu. Asker doğru olanı yapardı. Siyasiler ise güvenilmezdi.” Ama şimdi böyle değil. Artık ortaya çıktı ki asker de siyasi de yanlış yapabilir. Asker ülkeye zarar verebilir. Darbeler ülkeye zarar veriyor. Evet, askerin yanlış yapabileceği 20 sene önce Türkiye’de insanlara ne kadar uzaksa şu an ülkenin çoğunluğu askerin içerisinde ciddi anlamda yanlış yapan insanların olabileceğini anlamış durumda.

Yukarıdaki örnek gibi temiz siyaset şu an çok uzak görünse de ben inanıyorum ki yeni gelen nesiller temiz siyaset anlayışını bu ülkeye getirecektir. Burada iş siyasete yeni başlayanların akıllarının bir tarafında gerçekten temiz siyaset anlayışının bulunmasına düşer. Tabi ki şu anki siyasiler de bu sürece örnek davranışlar sergileyerek katkıda bulunabilirler.

Son günler de bu söylediğim tarz davranışlara örnek teşkil edecek durumları aktarmak isterim.

Öncelikle ismini hatırlamadığım bir televizyon programında birbirlerine yaklaşımları gayet insani olan Chp ve Ak parti İstanbul gençlik kolları başkanlarını kutluyorum. Çünkü birbirlerine hakaret etmeden ve birbirlerine söz hakkı tanıyarak gayet doğal bir şekilde herhangi bir konuda farklı düşünen iki kardeş gibi olabildikleri için.

Diğer bir örnek ise şöyle gündeme yansımıştı. Malum Konya’da Ahmet Davutoğlu’nun siyasi gezi çalışmalarına Chpli bir belediye başkanının yaklaşımı haberlere konu olmuştu. Bunlar bizim arzu ettiğimiz siyaset anlayışını ortaya koyan tutumlardır. Burada Davutoğlu bu beraberliği şöyle özetliyor: “Ama güzel bir beraberlik de ilçe Belediye Başkanımızın bize ‘Hoşgeldin’ demesi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanımızın bugün aramızda olması artık siyaset farkının, parti farkının gittikçe önemini kaybettiğini gösteriyor. Bu birlik ve beraberlik tablosu ebediyete kadar sürecek. Hiçbir farklı görüş bizi birbirimizden ayırmayacak. Hepimizin ideali aynı. Türkiye’yi yüceltmek, büyütmek”

Evet, bu örnekler bizi umutlandırıyor. İnşallah hep beraber siyasilerin birbirlerine olan tutumları anlamında “birbirlerinin üzerinden siyaset yapmayan” nesillerle geleceğimizi inşa ederiz. Farklı düşünsek de birbirimize olan insani sorumluluklarımızdan uzak davranışlar sergilemeyiz. Art niyetli insanların ve toplulukların yapmak istediklerine mahal vermeyiz. Gelin bu birlik ve beraberliği birlikte inşa edelim…

Hamza Furkan Oğuzhan
hamzafurkan88@hotmail.com