Sigaranın ZararlarıSigaranın zararlarına inanamıycak ve sigarayı bırakacaksınız. Bu makaleyi mutlaka okuyun.

Sponsor Bağlantılar

Arkadaşlar sigaranın bu zararlarını öğrendikten sonra, inanın bana sigarayı bırakmayı düşünebilirsiniz. Lütfen sonuna kadar okuyun, hiç bilmediğiniz, hiç duymadığınız çok fazla şey öğreneceksiniz. 

* Tiryakileri en çok yanıltan, sigaranın hemen değil de uzun bir süre sonra zarar vermesidir. Oysa, zararını görmeye başladıktan sonra iş işten geçmektedir. Halbuki her gelecek yakındır.

* Türkiye’de 17 milyondan fazla sigara içicisi bulunmaktadır. Her yıl bu insanlarımızdan 100 bin kişi sigaraya bağlı bir hastalık nedeniyle ölmektedir.

* Sigara alabilmek için Türk halkı günde ortalama nakit olarak 17 milyon dolar harcamaktadır. Yıllık harcamaları toplam 7 milyar doları bulabilmektedir.

* Bilimsel çalışma sonuçlarına göre sigara içen 17 milyon kişiden 4 milyonu hayatından 7 yıl, 4 milyonu da hayatlarından 22 yıl kaybederek öleceklerdir.

* Gelecek 30 yılda sigaranın neden olduğu ölümler bütün hastalıkları geride bırakacaktır. Sizde ölecekler arasında olmayın. Ölmekten çok iki ayağınızın kesildiğini, boğazınızda bir delikle birlikte yaşamak zorunda olduğunuzu, hatta ömrünüzü hastanede geçirecek olduğunuzu düşünün. Ben bu duruma gelmemek için bıraktım sigarayı.

* Sigara içmek ekonomik olarak hem bireye, hem de devletlere çok fazla zarar vermektedir. Ayrıca burasına dikkat edin lütfen, en önemli kitle imha silahı sigaradır. Bir atom bombası atsanız kaç kişi öldürebilirsiniz. Ama sigarayı bir toplumda yaygınlaştırmayı başarırsanız, hem ekonomik olarak o topluma zarar verirsiniz, hem de ölmelerinden para kazanırsınız. Yani ben sizi dövcem, sizde bana para vereceksiniz.

* Sigarayı Türkiye’de yetişkin nüfusun neredeyse yarısı kullanıyor ve bunun için bu yetişkin nüfusun yarısı erken ölecek. Hadi ölmediniz diyelim, kolsuz, bacaksız, ciğersiz sürünmek daha mı iyi?

* Sigaranın neden olduğu 50 hastalık nedeniyle Türkiye’nin yıllık sağlık harcamasının 2 milyar dolar civarında olduğu hesaplanmaktadır. Türk vatandaşları sigara almak ve neden olduğu hastalıkları tedavi ettirmek için 8,5 milyar dolar harcamaktadır.

* Size ilginç bir istatistik daha vereyim: Dünya sigaralarının %70’ini gelişmekte olan ülkeler içiyor.

Dünya sigaralarını kim içiyor:

Asya: %54,5
Afrika ve Ortadoğu: 11,8
Orta ve Doğu Avrupa: 10,8
Batı Avrupa: 9,3
Latin Amerika: 8,9
Kuzey Amerika: 4,7

Sigara üreticileri gelişmiş ülkelerde yasaklardan dolayı satamadıkları, yüksek katranlı ve yüksek nikotinli sigaraları gelişmemiş ülkelerin pazarlarına sürmektedir WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Sigaranın en önemli maddesi nikotindir ve içinde bol miktarda bulunmaktadır. Tütün ve tütün ürünlerine olan talebi arttırmak ve daha cazip hale getirmek için sigaranın içine bazı katkı maddeleri eklenmekte ve bir takım işlemlere tabi turulmaktadırlar. Sigarada asıl olarak tütün, kağıt ve filtre bulunmaktadır. Ancak bunların yanında ilaçlama sonucu pestesit tarım ilaçları, pertilizer denilen gübre, sigaranın daha fazla keyif vermesi ve alışkanlık haline gelmesi için sos ve kokular, bozulmaması için katılan figzatör ve koruyucu ajanlarla, eritici olarak katılan katkı maddeleri de sigara da bulunmaktadır.

* Sigaranın yanmasından sonra 2000 tanesi zehir olmak üzere toplam 4000’den fazla zararlı kimyasal madde meydana çıkar. Bir temizlik maddesi olan ve insan idrarında da bulunan amonyak bunlardan sadece bir tanesi. Amonyak nikotinin etkisini arttırmakla birlikte, zevkleri uyararak sigaraya bağımlı olunmasını sağlar.

* Light sigara yani yumuşak sigara deyiminin yabancı ülkelerde paket üzerinde yer alması yasaklanmıştır. Light ifadesi o sigaranın daha az nikotin ya da katran içerdiğini anlatmak için kullanılmaktadır ancak böyle bir şey doğru değildir ve sadece tüketiciyi kandırmaya yöneliktir.

Nikotini ya da katranı az sigaralarda diğer sigaralar kadar zararlıdır. Çünkü tiryaki bağımlılık gereği vücuduna gerektiği kadar nikotin almaktadır. Nikotin light’ta daha az değildir ancak dediğimiz gibi az bile olsa zehirlenme aynıdır. Kişi o nikotin ihtiyacını karşılayana kadar içecektir.

* Sigara içinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Benzen, nikotin, çinko, kinolin, fenol, hydorkinol, 1,3 Butadien, 3 metil piridin, 3 Vinyipiridin, 4 Aminobifenil, Aseton, Anatabin, Asetik asit (Sirke asidi), Benz[a]anthracene, benzopiren, benzoik asit, dibenzoturan, Dimetilamin, Dioksin, Formaldehid, Formik Asit, Glikolik Asit, Hidrazin, Hydorkinon, Haydrojen Siyanid (Siyanür), Kadmiyum, Karbondioksit, Karbonil Sülfit, Karbon Monoksit (Egzost Gazı), Kateşol, Kinolin, Katran, Kolesterol, Laktik Asit, Metilamin, Metin Klorür, Nikel, Naftalin, Nitrojen Oksit, N-Nitrosodietilamin, N-Nitrodietanolamin, N-Nitrosodimetilamin, N-Nitrosonornicotine, Piridin, N-Nitrosopirrolidin, Partikül, Polonyum 210 (Radyoaktif), Toluen, Styrene, Süksinik Asit… Bunlar sadece başlıcaları…

Sigara ile ilgili makaleler:

* Sigaranın Tarihçesi

* Sigaranın Zararları Nelerdir?

* Sigara Kul Hakkıdır

* Sigarayı Bırakmanın Yararları