Yeni Key Ödemeleri

Yeni Key Ödemeleri

Sponsor Bağlantılar

KEY’de sadece sosyal güvenlik numaraları ile yer alan SSK’lıların sorunu çözülüyor. 710 bin 289 SSK’lı hak sahibi, ilgili il ve ilçe müdürlüklerinden alacakları kod numarası ile KEY paralarını bugünden itibaren Ziraat Bankası’ndan alabilecek

KONUT Edindirme Yardımı’na (KEY) ilişkin hak sahibi listelerinde sadece sosyal güvenlik numaraları ile yer alan SSK’lıların sorunu çözülüyor. Listelerde sadece sosyal güvenlik numarası ile yer alan 710 bin 289 SSK’lıya, sosyal güvenlik kurumunun ilgili il ve ilçe müdürlüklerinden temin edecekleri kod numaralarına istinaden, bugünden itibaren Ziraat Bankası’ndan ödeme yapılabilecek. Listelerde sadece sosyal güvenlik numarası ile yer alan Emekli Sandığı’na tabi hak sahiplerinin sorunlarının ise gelecek hafta çözülmesi öngörülüyor.

KİMLİK TESPİTİ BİTTİ

EMLAK Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, listelerde sadece sosyal güvenlik numarası ile yer aldıkları için paralarını alamayan vatandaşlara ilişkin çalışmanın bir bölümünün tamamlandığını bildirdi. Yetkin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yürütülen çalışma sonucunda, listelerde sadece sosyal güvenlik numarası ile yer alan 710 bin 289 SSK’lının kimliklerinin tanımlamasının yapıldığını, SGK’nın bu kişilere ilişkin listeleri Emlak Konut’a ilettiğini söyledi.

KOD NUMARASI İLE

KENDİLERİNİN de bu listeyi, ödeme yapmak üzere Ziraat Bankası’na gönderdiğini açıklayan Yetgin, şu bilgiyi verdi: ‘Listede sadece SSK numarası ile yer alan 710 bin 289 kişi, SGK’nın ilgili il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, kendilerine verilen kod numaralarını alacak. Bu kod numarası ve kimlik bilgileri ile Ziraat’e başvuran hak sahiplerine, KEY paraları bugünden itibaren ödenebilecek. Hak sahibinin kod numarası ile kimlik bilgileri karşılaştıracak. O kod numarası, kimlik bilgilerini doğruluyorsa, ödeme yapılacak. Bu şekilde sorunu çözülen 710 bin 289 kişiye, toplam 67 milyon YTL KEY parası ödenecek.’ Kod numarasını almak için bizzat başvuracak.

İtiraz süresi 28 Ekim’de sona eriyor

ZİRAAT Bankası, KEY hesaplarının tasfiyesi kapsamında, şimdiye kadar 4 milyon 411 bin kişiye, toplam 2 milyar 147 milyon YTL ödedi. KEY kapsamında hak sahibi 8.5 milyon kişiye toplam 2.8 milyar YTL ödenecek. Çok düşük tutarlarda KEY parası alacak vatandaşların büyük bölümünün bunu almadığı, çok sayıda vatandaşın da hak ettiği tutarlara ilişkin itirazda bulunduğu belirtiliyor. İtiraz süresi 28 Ekim’de sona erecek. Sosyal güvenlik kurumlarının, itirazları 2 ay içinde değerlendirip, yeni listeleri 28 Aralık’a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın KEY birimine iletmesi gerekiyor. KEY paraları 5 yıl süreyle ödenebilecek. Bu sürede alınmayan paralar için faiz uygulanmıyor. Süre sonunda alınmayan paralar Hazine’ye devredilecek.