Yeni Makale iki yılı geride bıraktı artık. Bu yıl sonuna doğru üçüncü yılımızı da tamamlamış olacağız. Yeni Makale ile ilgili her yıl hedefler koymaya ve bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları sürdürmeye devam ediyoruz. Yeni Makale için 2009 yılının genel olarak hedeflerin üzerinde gerçekleştiğini söyleyebilirim. Gelelim 2010’a…

Sponsor Bağlantılar

Ziyaretçi Sayıları

Şuanki ziyaretçi sayımız Google Analytics verilerine göre günlük ortalama 25.000 tekil ziyaretçi. Bu sayıyı bu sene günlük ortalama 35.000 seviyelerine çekmek istiyoruz. 40 bin ya da 50 bin olursa ben hayır demem. Ancak hosting firmamız siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz diyebilir 🙂 Bu da hosting yerine sunucu kullanmamızı zorunlu hale getirir. Sunucu bu host işlerinde son halka. Bizi idare edebilecek hatta ileriye taşıyabilecek özelliklerde bir sunucu ayarlarız. Tabi buna gerek kalması durumunda.

Facebook Hayran Sayfası

Facebook üzerinde bir hayran sayfası oluşturduk. Hayran sayfamıza sağ üstteki “facebook hayranımız olun” resmine tıklayarak ya da her makale sonunda yer alan “facebook hayran kutusu”na tıklayarak ulaşabilir ve sizde bizi facebook üzerinden takipedebilirsiniz. Şuana kadar 670 facebook hayranımız oldu. Hedef olarak bu yıl 5.000 facebook hayranı gerçekten iyi bir etkileşim yaratmamıza imkan sağlayacaktır. Zaman içinde facebook hayran sayımızı arttırmak için çeşitli çalışmalar yürüteceğiz.

DMOZ Kaydı

DMOZ dünya üzerindeki en iyi web arşividir ve sadece kaliteli sitelerin listelendiği bir dizindir. DMOZ için daha önce çeşitli girişimlerde bulunduk. Ancak şimdiye kadar herhangi bir sonuç alamadık. DMOZ’a kayıt olmakta yaşadığımız en önemli sıkıntı Yeni Makale için uygun bir kategorinin olmayışı. Bunun yanında açıkca söyleyebilirim ki yapılan başvurular objektif olarak değerlendirilmiyor. Ücret karşılığı DMOZ kaydı yapanlar dahi bulunuyor. Sözlerimiz yanlış anlaşılmasın birkaç kişinin yaptığı yanlışlar tüm DMOZ editörlerine maledilemez. Ancak DMOZ’un kalitesinde bir düşüş olduğu çok açık. Dizini ziyaret ettiğinizde dizinde yer alan bazı sitelerin bile açılmadığına tanık olabilirsiniz. DMOZ ne istiyorda siz yapmıyorsunuz? şeklinde bir soru aklınıza gelebilir. DMOZ’un istediği en önemli özellik “özgün” olmak. Yeni Makale sitesi de herkesin bildiği gibi özgün ve güncel bir site. Biz en başta koyduğumuz kriterlere sadık kalarak sitenin kalitesinden hiçbir şekilde taviz vermemeye özen gösteriyoruz. Bu yılda DMOZ için bazı çalışmalar yürüterek tekrar başvuru gerçekleştireceğiz. Ancak şunu da belirteyim ki DMOZ’a girmek konusunda 2009’da olan istek ve hevesimiz bu sene geçerli değil.

İçerik Ekleme Çalışmaları

Ziyaretçilerimiz tarafından çok ilgi göreceğini düşündüğümüz bazı kategorileri çalışmalarımız bulunuyor. Bunların bazılarına başladık ve çalışmalarına devam ediyoruz. Diğerlerine ise zamanla giriş yapacağız. Bunlar arasında “Şehir ve İlçe Haritaları, Atasözleri ve Anlamları, Deyimler ve Açıklamaları, Bitkiler ve Canlı Sözlük” yer almakta. Bazılarını bu yıl sonlandıracağız ve ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız.

Makale Yarışması

Yeni Makale olarak 2010 yılında büyük bir makale yarışması yapmayı planlıyoruz. Katılımın çok yüksek olmasını planlıyoruz. Yarışma kriterleri, zamanı ve kapsamı konularında mutabakata vardığımızda siteden yarışma duyurusunu gerçekleştireceğiz. Ayrıca çeşitli internet sitelerinde de yarışma ile ilgili duyurumuz yayınlanacaktır.

Herhangi bir sorunuz var ise lütfen yorum yazarak belirtiniz.

Saygılarımızla.

Yeni Makale Yönetimi