Familya : Ericaceae
Latince : Azalea spp.
Türkçe : AÇELYA

Sponsor Bağlantılar

Açelya Doğal Yayılış ve Rakım
Genellikle şiddetli asit topraklarda yetişir. Toprağa yosun ilave edilmeli, bir miktar pamuk tohumu karıştırılmalı, özel açelya gübresi kullanılmalı ve deniz anası ezmesi verilmelidir.

Toprağına 5-7 cm. kalınlıkta meşe yaprağı, çam ibreleri, turba yosunu ve testere talaşı konması gelişimi üzerinde çok olumlu etki yapar. pH =3-4 optimaldir.

Açelya Toprak ve Besin İsteği
Doğu Asya, Güney Amerika ve Japonya ‘da doğal olarak yetişir.

Açelya Donlara Duyarlılık
Yaprağını dökmeyenler -7   C, dökenler ise -29 ÜC sıcaklıklara kadar dayanır.

Açelya Sıcaklık ve Nem İsteği
Güneşsiz, aydınlık, serin bir ortam ister. Dinlenme periyodunda sıcaklık 10-16 DC ol­malıdır. Hava akımının olmadığı kuytu ve nemli yerlerde yetişir. Çiçek açma zama­nında bol su verilmeli, don zamanlarında sulama kesilmelidir. Çiçeklere verilen su şişleme yolu ile veya pülverize olarak verilmelidir.

Açelya Tohum Özellikleri
Tohum kapsül içindedir ve sonbaharda olgunlaşır.

Açelya Tepe Şekli
Dağınık bir tepe yapar.

Açelya Makaslama ve Budama
Çiçeklenme döneminden sonra bitkinin tepe uçları kuvvetli bir şekilde budanmalıdır.

Açelya Büyüme ve Boylanma
Maksimum 1.5-3 m. boy yapar.

Açelya Kök Yapısı
Saçak kök yapar.

Açelya Işık İsteği
Gölge-yarıgölge bitkisidir.

Açelya Meyve ve Çiçek
Çiçeklenme döneminde 19 ° C sıcaklık ister. Çiçeklerinin renk tonları çok güzeldir. Sarı, purpur kırmızısı, turuncu, kırmızı, pembe-kırmızı, beyaz ve kırmızı arasında değişen nüanslardadır. Yaz hariç diğer mevsimlerde çiçeklenir.

Açelya Yaprak ve Sürgün
Hep yeşil ve yaprağını döken türleri vardır. 8-10 küçük yaprakçıktan oluşmuş yapraklar oval, küt uçlu, üst yüzleri mat koyu yeşil renkli ve tüylü, alt yüzleri açık yeşil renkli ve damarları tüylüdür. Yaprak kenarları testere dişlidir.

Açelya Üretim Şekli
Tohum, ilkbaharda yumuşak çelik, aşı ve hava daldırması ile üretilir. Tohum kapsülleri sonbaharda kahverengine dönüşünce, kestane çürüğü ve yosun içeren asit reak-siyonlu toprağa gölge altında hemen ekilmelidir. Hemen ekilmeyecek tohumlar ağzı kapalı kaplarda buzdolabında uzun süre çimlenme yeteneğini kaybetmeden sak­lanabilir.

Açelya Diğer Özellikler
Kirli havaya hassastır. Son derece dekoratif bir süs ve salon bitkisidir.

Açelya