Familya : Pinaceae
Latince : Pseudotsuga menziesii
Türkçe : ADİ DUGLAS (Duglas Göknarı)

Sponsor Bağlantılar

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Doğal Yayılış ve Rakım
Kuzey Amerika’nın batısında yetişir. Castanetum ve Fagetum Zonu’nun serin kesim­leri İle Picetum Zonu’nun bir kısmında yayılış gösterir. Yurdumuzda Karadeniz Bölgenîn denize bakan yamaçlarında yetiştirilmektedir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Toprak ve Besin İsteği
Humuslu, balçıklı, nemli ve asit topraklarda iyi gelişir. Toprağının havalanabilir ve drenajının iyi olması gerekir. Kireçli, taban suyu yüksek, sürekli ıslak ve ağır killi topraklan sevmez  pH > 6.5′ ta kloroz olur.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Donlara Duyarlılık
Gençlikte ilkbahar donlarından ve dikimin ilk yıllarında sonbahar donlarından zarar görür. Lokal olarak don çukuru olan yerlerden kaçınılmalıdır. Yaşlandıkça ve özellikle vejetasyon dönemi dışında donlara dayanıklıdır.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Sıcaklık ve Nem İsteği
Deniz ikliminin ağacıdır. Yıllık ortalama yağış 800-1500 mm. ve yıllık nispi hava rutubeti % 75’den aşağı olmamalıdır. Mart ayı sıcaklık ortalaması > 3° C, yıl içinde aylık ortalama sıcaklık farkı < 19° C, Ekim ayı ortalama sıcaklık > 8 ° C, ve 10 ° C’nin üzerindeki günlük ortalama sıcaklıkların toplamı 140 günden fazla olmalıdır.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Tohum Özellikleri
Tohumlar 5-6 mm. büyüklüğünde ve çift kanatlıdır. Her kozalak pulunun altında 2 adet tohum bulunur.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Tepe Şekli
Gençken piramidal, yaşlandıkça geniş ve dağınık bir tepe yapar.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Makaslama ve Budama
Vejetasyon dönemi dışında budanabilir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Büyüme ve Boylanma
Vejetasyon döneminde hızlı büyür. Vejetasyon dönemi kısadır. Maksimum 40 m. boy yapar.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Kök Yapısı
Yayvan kök sistemi geliştirir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Meyve ve Çiçek
Kozalaklar 5-10 cm. uzun, sarkık, dış pullar geniş ve derimsi olup uçları dışarıdan görülür. Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır. Önceleri yeşil, olgunlukta çikolata renklidir. Mart-Mayıs arasında açan çiçekler monoiktir. Erkek çiçekler portakal kırmızısı renginde, dişi çiçekler ise erguvanı kırmızı renklidir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Yaprak ve Sürgün
İğne yapraklar 2-3 cm. uzun, çokça düz, nadiren eğri, üst yüzü mavimsi yeşil veya koyu renkte, alt yüzünde boz ya da beyaz renkli iki adet stoma çizgisi bulunur. Yaprak uçları küt veya sivri olup sürgüne tarak şeklinde veya iki sıra halinde dizilmişlerdir. Yaşlı sürgünler üzerindeki diziliş her yöndedir. Sürgünler önce portakal renkli, sonra kahve renkli ve tüylüdür. İğne yapraklar ezildiğinde aromatik bir koku verir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Üretim Şekli
Tohum İle üretilir. Ekim zamanı geç sonbahardır. Çimlenmeyi hızlandırmak için tohumlar ekimden önce 8-12 saat ılık suda şişirilmelidir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı) Diğer Özellikler
Kirli havaya karşı hassastır. Dekoratif bir park ve aile ağacıdır. Soîiter kullanılır. Uygun yetişme ortamlarında rüzgara fazla hassas değildir.

Adi Duglas (Duglas Göknarı)