Familya : Bignoniaceae
Latince : Campsis radican (Bignonia radicans)
Türkçe : ACEM BORUSU

Sponsor Bağlantılar

Acem Borusu Doğal Yayılış ve Rakım
Vatanı Kuzey Amerika’dır. Ülkemizde de yetiştirilir.

Acem Borusu Toprak ve Besin İsteği
Toprak istekleri bakımından kanaatkardır. Normal, taze, bahçe-toprağında iyi gelişir. İyi drenajlı, besince zengin, hafif ve nötral toprakları sever.

Acem Borusu Donlara Duyarlılık
Kuvvetli donlardan zarar görse de ilkbaharda yeniden sürgün verirler.

Acem Borusu Sıcaklık ve Nem İsteği
Sıcak yerleri sever, korunaklı yerlerde kış soğuklarına dayanır ancak, su baskınlarına dayanıksızdır.

Acem Borusu Tohum Özellikleri
Tohumlar yeşil veya sarımsı kahve renkli olup iki adet düz kanatlıdır. Sonbaharda toplanan tohumlar kuru olarak muhafaza edilmelidir.

Acem Borusu Tepe Şekli
Tırmanıcı ve yaygın bir form geliştirir.

Acem Borusu Makaslama ve Budama
Sık budama Önerilir. Ancak budamada dal miktarını azaltmak değil dal uçlarını almak esastır. Budama erken ilkbaharda ve birkaç göz alınarak yapılır.

Acem Borusu Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. Maksimum 10 m. kadar tırmanabilir.

Acem Borusu Kök Yapısı
Küçük, havai kökleri vardır.

Acem Borusu Işık İsteği
Işık-yarıgölge bitkisidir.

Acem Borusu Meyve ve Çiçek
Kapsül meyve, silindirik, 8-15 cm. uzun ve kahve renkli olup sonbaharda olgunlaşır ve kışa kadar dallarda kalır. Meyve çok sayıda tohum içerir. Hermafrodit çiçekleri kış hariç üç mevsim dallarda kalır. Yaz sonunda açan çiçekleri parlak kırmızı renkli ve uzunca, borumsu huni görünüşlü, 7 cm. uzun, 4 cm. geniş, küçük ve yatık lopludur.

Acem Borusu Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili tüysü yaprakları 25 cm. uzun, yaprakçıklar eliptik ve 9-11 adettir. Yapraklar karşılıklı dizilişte olup yaprak kenarları dişlidir.

Acem Borusu Üretim Şekli
Tohum ve çelikle üretilir. + 10 ö C lik seralarda +5° C’de iki ay soğuk katlamaya alınan tohumlar erken ilkbaharda ekilir. Yaz sonunda sera ortamında yapılan çelikle üretimde köklenme yavaş ancak oran yüksektir. Latent dönemde kök parçaları ve kök çelikleri İle Aralık’ta ısıtmalı sera ortamında ve ilkbaharda yumuşak çelikle camekanda üretimin başarısı yüksektir. Erken ilkbahar çelikleri açık alanda da köklendirilir.

Acem Borusu Diğer Özellikler
Duvarları örtmede, parmaklık, pergola ve çardakların yeşillendirilmesinde çok kullanı­lır. Süs bitkisi olarak değerlidir. Akdeniz rejyonlarında yerlerde yer örtücü olarak kullanıldıklarında kışın da yapraklarını dökmezler. Çiçek ve yaprakları zehirlidir. Ilık du­var diplerinde yetiştirilir.

Acem Borusu