Kur’an-ı Kerim’in en hikmetli ayetlerinden biri olan Ayet-el Kürsi, birçok kişi için en zor ezberlenen ayettir. Birçok fazileti olan Ayet-el Kürsi ayeti indiğinde, yeryüzündeki tüm putlar yıkılmış, şeytanlar birbirleriyle çarpışıp iblisin yanına kaçışmıştır.

Sponsor Bağlantılar

Bu ayeti kerimede, birçok giz vardır ve belirgin ya da saklı olarak 17 kez Allah’ın adı geçmektedir. Bu ayetin koruyucu özelliği çok yüksektir. Okuyup yatan kişiler tüm gece kötü enerjilerden korunurlar. Bu ayeti okumayı adet edinmek oldukça önemlidir. Ayetlerin en hayırlısıdır.

Ayet-El Kürsi Arapça Okunuşu

Arapça bilenler için bu ayetin okunuşu şöyledir:

اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayet-El Kürsi Latince Okunuşu

Arapça bilmeyenler için, Ayetel Kürsi Latince okunuşu aşağıdaki şekildedir ve ezberlenirken de bu şekilde ezberlenir. Samimi ve içten bir şekilde okunması lazım gelir.

 1. Bismillahirrahmânirrahîm.
 2. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyum.
 3. Lâ te’huzühu sinetün velâ nevm.
 4. Lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard.
 5. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih.
 6. Ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in.
 7. Min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard.
 8. Velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kürsi ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa öğrenmek için tıklayınız…

www.ayetel-kursi.com

Ayetel Kürsi Anlamı (Meali) Nedir?

Bu ayetin içinde açık ve örtülü olarak Allah’ın isimleri yer alır. O yüzden anlamını bilerek okumak her zaman daha hayırlıdır. Çünkü bu şekilde daha içten olarak dua edilebilir.

 1. Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
 2. Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
 3. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
 4. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
 5. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
 6. O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
 7. O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
 8. O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
 9. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
 10. O, yücedir, büyüktür.

Ayet-El Kürsi Faziletleri

Bu ayetin fazileti oldukça çoktur. Her zaman içinden gelinen zamanda okunan ayet, okuyan kişiyi kötülüklerden korur. Başlıca saymak gerekirse Ayet-el Kürsi faziletleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Bu ayeti okuyanın evine şeytan girmez, büyücü girmez,
 • Her aklına geldiğinde okuyan kişi sıkılmaz, yanlış şeyler yapmaz, işleri rast gider,
 • Ekmek, buğday ve pirinç gibi şeylere 313 kere okunursa bereketini arttırır,
 • Sürekli bu ayeti okuyan kişinin günahları af olur,
 • Hem tevhid hem tilavet yerine gelir, en üstün zikirdir,
 • 17 açık 17 kapalı Allah’ın ismi vardır,
 • Ayet-el Kürsi’yi okuyan kişiye Allah tarafından gizli ilimleri öğrenme yolu gösterilir,
 • Kabre okunursa ölünün derecesi artar,
 • Şehvete düşkün kişiler okursa durumları düzelir,
 • Sürekli okuyan kişi arzularına ve isteklerine kavuşur,
 • Gece yatarken okuyan hem ailesini hem de komşularını korumuş olur,
 • Akıl ve anlayışın artması için 50 kere zemzem ve yağmur suyuna okunursa v bu su içilirse, bu gerçekleşir,
 • Kötülüklerden ve şerlerden korumak için okunur ve birçok dua ve esma ile birlikte okunduğunda bin türlü derdin devası olur.

Ayet-El Kürsi Okumaları

Ayetin durak yerleri sayısına göre birçok farklı okuma seçeneği vardır. Durak yerlerine göre 17, kelimelere göre 50, harflere göre 170, resuller ve kiramlara göre 313 kez okuyan kişinin her arzusunun yerine getirildiği söylenir.

Peygamber efendimizin S.A.V. isimleri sayısı olan 201 kez okunduğunda dünya ve ahretteki istekleri yerine gelir. 1000 defa okuyan kişiye ruhani alemin kapıları açılır ve tüm sırlar öğrenilir. Ayeti okuyan kişi okurken, melekler yanında oturur ve onu dinlerler.

8 kere okuyan ve etrafına üfleyen, yedincide okuyup içine çeken, sekizincide çevresine daire çizen koruma altına alınmış olur. Bu koruma halkası sayesinde düşman karşısında görünmez olur.

Birçok kereler ayetin okunması, çeşitli faziletleri yerine getirir. Mesela 170 kere Ayet-el kürsi okuyanın sıkıntısı varsa geçer, hapisteyse hapisten kurtulur.

Bir dileği olan kişi günde 50 kez okursa şeytandan korunur. 170 kere okunduğunda 3000 defa Ya Kafi, Ya Ğani, Ya Fettah, Ya Rezzak isimleri zikredilerek hayırlısıyla dua edilir. 170 kere Merih saatinde okunursa her türlü beladan ve günahtan korunur.

Çeşitli Niyetler için Ayetel Kürsi Okumaları

Birçok farklı niyet için okuyabileceğiniz ayetin “vela yeuduhu hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim” kısmı arka arkaya 70 defa tekrar edilip yürekten okunduğunda, kötülük ve tehlike ortadan kalkar.

Ev ve iş yerinin kapısının üst kısmına yazıldığında o yere hırsız giremez. Safran mürekkebiyle bir kağıda 3 kez yazılıp bir suyun içine konursa ve bu su hastaya içirilirse, hasta iyileşir. Bir niyeti olan kişi abdest alıp gece yarısından sonra 170 kez Ayet-el Kürsi okursa ve dilek dilerse, dileği kabul olur.

Cuma günü sabah namazından evvel tenha bir yerde kıbleye yönelip diz üzerine oturularak 313 defa Ayet-el Kürsi okunduğunda Ya Rabbel Azim bu ayeti kerime niyetine 313 ehli bedir ve 313 ashabı talut hürmetine muradımı kabul et diye niyet edilirse dua kabul olur.

Bir kağıda 3 kere misk amber safran mürekkebi ile Ayetel Kürsi yazıp, üzerine 1289 defa Ya Allah, Ya Hayy, Ya Kayyum, Ya Ali, Ya Azim okunur, sonra muşamba veya naylona sararak taşınması, kısmeti ve rızkı açar, o kişiyi düşman şerrinden korur.

Büyü Bozmak İçin Ayet-El Kürsi

Büyü bozmak için de çok yararlanılan Ayet-el Kürsi sadakatle okunması gereken bir ayettir ve sürekli okunduğunda büyü bozma etkisi vardır.

Cin musallat olan çocuğa 18 kere okunursa çocuk Allah’ın izniyle şifa bulur. 313 kere okunması her muradın kabulünü sağlar. Ancak ne bir eksik, ne bir noksan okunmamalıdır. Deli üzerine Bakara suresinin ilk 4 ayeti, Ayetel Kürsi, Ayetel Kürsi son iki ayeti, Bakara son 5 ayeti okunması gerekir.

Bunu okuyan her kimse kendisine ve ailesine bir kötülük gelmez. Bu nedenle kendini güven içine almak isteyen kişinin ayeti okuması uygun olur. Birçok kişi büyü bozmak için Ayet-el Kürsi okur ve günde en az 41 kere okunması ve “Allah’ım üzerimde bir sihir, ağırlık ya da nazar varsa bunları kaldır” diye niyet etmesi durumunda büyü etkisinden kurtulur.

Sınavlarda Başarılı Olmak için

Pek çok öğrenci sınavlarda başarılı olmak için bu ayeti okur. Düzenli olarak Ayet-el Kürsi okunduğunda, unutkanlığı giderdiği bilinmektedir. Her sınavdan evvel 170 kez okunur ve niyet edilerek Allah’ın yardımı dilenirse, sınavlarda Allah’ın izniyle başarılı sonuçlar alınır.

Ayrıca niyet ekip Allah rızası için 2 rekat hacet namazı kılınarak, 313 kere okunması da niyeti gerçekleştirecektir. Ancak ne bir eksik, ne de bir fazla okunmamasına dikkat edilmelidir.