Bir dizi filmde evin babası icat çıkarmayın diyor. Bu sözü MEB’e söylememiz lazım. Dünyada bizim MEB kadar icat çıkaran bir bakanlık olmasa gerek. Son icat sekizinci sınıflara ortak sınav uygulaması. Tüm ülkede öğrenciler aynı gün ve saatte belli derslerden sınava alınacak. Bu nedenle okullarda belli konuların belli bir takvimde işlenmesi zorunlu. Zorunlu da bu zorunluluk eğitimin temel ilkelerine aykırı. Yani Hakkari’nin bir ilçesindeki öğrenci ile Ankara’nın Çankaya ilçesindeki öğrenci aynı konuyu aynı hızla öğrenecekmiş bizim icatçılara göre.

Sponsor Bağlantılar

Bir idealist öğretmen öğrenciler konuyu tam özümsemeden yeni konuya geçmezse yani eğitimin en temel ilkesini uygularsa ne olacak?

Hayır, herkes aynı konuyu aynı hızla öğretecek ve öğrenecek diyor bakanlığımız.

Olay bu kadarla da sınırlı değil. Okullarımızın önemli bir bölümünde bazı dersler boş geçti. Bazı okullarda ücretli eğitim emekçileri bu ortak sınav derslerine giriyor. Tüm bu olumsuz faktörler varken ne diyor bizim icatçılar? Bana ne, öğrensinler, hem de aynı zamanda ve aynı hızda öğrensinler.

Aslında bu kadar icadı sindirebilmek için sağlam bir bünye şart. Eğitimden az buçuk anlayanlarsa çoktan beyin travması geçirdiler bile. Adeta icat rekoru kırılıyor. Tam bitti, bu son icatlarıdır herhalde diye düşünürken bir bakıyoruz yeni bir icat. Hadi bakalım bu icadı sindir, hazmet, hooop arkasından yeni bir icat…