Büyük bir alimin dediği gibi; ”Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.”

Aynen öyle siz nasıl düşünürseniz hayat öyle gelişir. Bir kişiye sürekli kansersin denildiğinde o kişi bir süre sonra gerçekten de kanser olacaktır. Tabi bu olay psikolojiktir. Çünkü hastalıkların büyük çoğunluğunun ana nedeni psikolojik olmasıdır. Yani babam da çıktı bende de çıkar gibi. Diğer nedenler de karamsarlık ve strestir.

Sponsor Bağlantılar

Karamsar olan insanda stres kaçılmazdır. Karamsarlık insanı bitirir. Hiçbir şey yapamaz duruma getirir kişiyi. Üniversite sınavına hazırlanan bir gencin ”Ben hiç bir şey yapamam, kazanamam” gibi sözleri karamsarlığın bariz örneklerindendir. Öğrenci ne kadar çalışırsa çalışsın en baştan kaybetmeyi kabullendiği için kaybatmeye mahkumdur.

Birini düşünelim, ”böyle şeyler hep benim başıma gelir zaten” gibi cümleleri sarf edenlerin karçırdıkları bir nokta vardır. O da bütün olanlar kendisi yüzündendir. ”Kulum beni nasıl biliyorsa ben öyleyim” diyen bir Yaradan’a isyan etmek, ne kadar akılsızca olduğunu, düşünen herkes anlayacaktır.

Güzel düşünülmeli, herşeyin iyi olacağına inanılmalı ki iyi olsun. Görülecektir ki bir süre sonra her şey yoluna girecektir. Aksi söylemler kişiyi daha da batağa sürükleyecektir. Durumu eskisinden kötü olacatır. Hastalıklar da peşini bırakmayacaktır.

Unutmayın en büyük tehlike karamsarlık çukuruna düşmektir.

Mehmet Şar