Günümüz gençlerinin hayattaki korkularından biri de evlilik konusudur. Ekonomik sorunlar, aile baskısı, kariyer yapma arzusu ve kendilerine yakışan tarzda eş adayı bulamama gibi nedenlerden dolayı gençlerimiz hem geç evleniyor hem de evlilikten korkuyorlar.

Sponsor Bağlantılar

Gençlere sorduğumuzda özellikle ekonomik problemlerden dolayı evlenemediklerini, ailelerin ve eş adayının birçok taleplerinin olduklarını dile getiriyorlar. Eş adayının taleplerinin olması gayet doğal ama bu talepler karşı tarafı zora soktuğu durumlarda evlilik müessesesi yıpranabiliyor. Evlenecek olanlara yardım etmek bizim kültürümüzün doğasında vardır. Maalesef günümüzde iş çok farklı boyutlara gelmiş durumda. Örneğin; bir kişinin saç traşı ortalama 20 tl ise damat traşı 200 tl, araba süsleme 250 tl lakin gelin arabası süsleme 500 tl, seminer için bir salonu kiralamak 1000 tl iken düğün için kiralamak 5000 tl. Böylelikle düğün yapmak külfet olup çıkmakta. Birileri kâr edecek diye evlenecek çiftler aşırı derecede zorlanmakta ve evlenmekten bu bağlamda korkmaktadırlar.

Diğer bir sorun ise ailelerin çocuklarını evlilik konusunda çok serbest bırakıp ‘gönlüne göre birini bul ve evlen’ demeleri. Eş seçme kriterlerini bilmeyen, evlilik süresince nasıl sorunlarla karşılaşacağı konusunda fikri ve tecrübesi olmayan, evlenilecek adayın kendisi ve ailesi hakkında detaylı bilgilere sahip olmayan ya da olsa bile bunları sevdiğinden dolayı önemsemeyen gençler yanlış kararlar vermekte ve sonuç genellikle hüsranla sonuçlanmakta. Ayrıca gençlere evlilikle alakalı ön bilgi verecek olan ne anne-baba ne de öğretmen veya imam bulabiliyorsunuz. Eş, dost, akraba, arkadaş ve hatta bir çok tanıdık bu bilgileri vermekten de aciz. Akabinde de bilmediği başka bir yaşam ile karşılaşan gençler maalesef tökezliyor. Büyüklere bu konuda çok büyük görevler düşmekte.

Sonuç olarak gençlerimize evlilik sürecinde toplum olarak elimizden geldiğince yardımcı olmalı ve evlilik tecrübesi olanlar gençlere karsilaşabilecekleri sorunlar hakkında bilgiler aktarmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki; yapılan her yanlış evlilik, hem bir ailenin hem de toplumun dengesini bozan bir hareket olacaktır. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak için gençlerimizi evlendirelim…

Zeyn K.