Google Orion AlgoritmasıGoogle orion algoritması, Google orion algoritması nedir? Google orion algoritması nasıl çalışacak? Pagerank kalkar mı kaldırılır mı? Google orion algoritması ne zaman aktif olacak? Google orion algoritması ne işe yarar? Google orion algoritması nasıl çalışır? Google orion algoritması ne getirecek? gibi soruların cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz.   

Sponsor Bağlantılar

 

 

Google Orion Algoritması Nedir?

 

Google Orion Algoritması, Google Pagerank’ın yerini alması beklenen bir algoritmadır. Haberler şuana kadar tamamen olasılıklara dayanmakla birlikte, gerçekleşme ihtimalinin çok yüksek olduğu düşünülüyor.

 

Söylentilere göre Google, Avustralya Sidney’deki UNSW (University of New South Wales) Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan 26 yaşındaki İsrail’li Ori Allon’un doktora tezi olarak geliştirdiği ‘Orion Algoritması’nı kendi arama motoru sistemine uyarlamayı deneyecek. Google’ın Ori Allon ile bir anlaşma yaptığı ve Orion algoritmasını satın aldığı söyleniyor. Google bunu resmi olarak duyurmuyor ama habercilerin üniversite kaynaklarından aldığı bilgilere göre Ori Allon Şubat 2006’da California’ya Google’da çalışmak üzere kalıcı olarak taşındı.

 
 

Google Orion Algoritması Nasıl Çalışacak?

 

Bu algoritmanın altında yatan fikir, insanların birşeyi ararken birçok şeyi sorgulamak zorunda kalmasını önlemek ve anahtar kelimelerin ifade edeceği manaları ve bu manaların birbiriyle olan ilişkisini arama motoru seviyesinde kurup, ona göre sonuçlar üretmek.

 

Mesela Doğal sayıları aratıyorsunuz, Google’de, yeni algoritma kendini geliştiren bir yapıda olduğu için bu aramanın sonucunu grupluyor ve matematik bağlamındaki sitelerden indexliyor.. Bu şekilde spam sonuçlar yani Türkçe sitelerde son derece bol olan kopyala yapıştır siteler sonuçlardan kalkıyor ya da geriliyor. Ayrıca sizin doğal sayıları ararken tam sayılara yada real sayılara ihtiyaç duyacağını hesaplayarak geniş kapsamlı sonuçlar çıkarıyor.

 

Kullanıcının yaptığı aramada kullandığı anahtar kelimelerin sonucunun en ilgili siteler arasından seçilmesinin yanında, kullandığı anahtar kelimeler de ayrıştırılarak, bunlarla ilişkili sonuçlar da kullanıcılara sunulacak.

 

Algoritmayı ifade etmek için kullanılan bir örnek daha var, bu örneğe göre, eğer bir kişi “Amerikan Devrimi” şeklinde arama yaparsa, bu aramanın sonucu, (Amerika tarihi – tarihi birşey olduğuyla ilişkilendiriyor), George Washington (devrimi yapan kişi), American Revolutionary War (Amerikan devrim savaşı) , Declaration of Independence (özgürlük deklarasyonu) gibi sonuçlar çıkacak. Yani artık sadece kelimeleri aratmak yerine bu kelimelerin ifade ettiği manaya göre bir kategorizasyon ve onun sonuçları sunulacak.

 

Konuyu iyice açıklığa kavuşturmak için başka bir örnek daha verelim. Google’da “Sevgililer Günü” araması yaparsak, bunun yan dalları olan;

 

  • Sevgililer günü resim için resim siteleri
  • Sevgililer günü şiir için şiir siteleri
  • Sevgililer günü hikayesi için hikaye siteleri
  • Sevgililer günü videoları için video siteleri
  • Sevgililer günü sözleri için güzel sözlerin yer aldığı siteler
  • Sevgililer günü için hediyelerin yer aldığı hediyelik siteler

Kategorize edilerek ziyaretçilere verilecek. Google zaten buna benzer bir çalışmayı ya yapıyordu ya da yapmaya başladı. Arama sonuçlarında sayfa en altında çıkan ilgili kelimeler araması aslında Orion algoritmasının felsefesini oluşturuyor.

 

Bakın ben bu satırları yazdıktan sonra Google’da “Sevgililer Günü” araması yaptırdım. İlk sayfanın en altına dikkatinizi çekerim:

 

 

Google Orion Algoritması
 

Google Pagerank Kaldırılır mı?

 

Diğer sitelerde söylenenlerin aksine Google Pagerank’ın hiçbir şekilde tamamen kalkacağını düşünmüyorum. Bu Nasrettin Hoca’nın bindiği dalı kesmesi gibi bir olay olur ya da altın yumurtlayan tavuğu kesmekte diyebiliriz. Google pagerank kalkmaz ama şekil değiştirebilir. Zaten benim Orion algoritmasından anladığım kadarıyla pagerankı ortadan kaldırmak gibi bir durumda söz konusu değil. “Google pagerank” olmazsa “Google Orionrank” olur ya da “Google Orion Pagerank”

 

Google Pagerank Kalkarsa Ne Olur?

 

Ben tamamen kalkacağını düşünmesemde kalktığını kabul edersek “Web Tasarım”, Google’da ilk sırada çıkma, Site değeri, Pagerank ve bunlara benzer birçok ifade değerini az ya da çok kaybedecektir. Link satan arkadaşlar, pagerank yükseltme metodları, link alma verme durumları, reklamlar vb. birçok konu anlamını yitirecek ve bunların yerine mutlaka yenileri üretilecektir. Bu kelimelerin ve uğraşların yerini neler alır bilinmez ama bu sistemin internette köklü değişimlere yol açacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

 

Google Orion Ne Zaman Aktif Olacak?

 

Google tarafından 18 ay boyunca deneneceği söylenen bu sistem eğer başarılı olursa yaklaşık olarak 2007 Ekim aylarında aktif olması bekleniyor.

 

Web Sitesi Açmayı Düşünenlere Tavsiyeler

 

Eğer Google Orion hayata geçirilirse ki geçecek gibi görünüyor, bundan bütün web siteleri etkilenecektir. Eğer sizlerde web site açmayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyem tek bir alanı hedef alan siteler açmanız. Mesela resim, şiir, hikaye sitesi veya Ankara, İzmir, İstanbul veya müzik, video, oyun vb. Açacağınız site hem çok aranan, hem de yan dallarda en çok çıkabilen siteler olmalı bunun için resim sitelerini açmanızı tavsiye ederim 🙂

 

Yenimakale.Com Google Orion’dan Nasıl Etkilenir?

 

Yenimakale.Com Google Orion’dan etkilenmez. Biz algoritma falan dinlemeyiz 🙂 Editör arkadaşlar her türlü algoritmayı çözebilecek yetenekte insanlardır. Bize zararı olmaz da, ne kadar yararı olur onu zaman gösterecek.

 

Yenimakale.Com kaynak gösterilmeden kullanılamaz