Hans Christian Andersen (1805-1875)

Çocuklar için yazdığı masallarıyla ün kazanmış Danimarkalı bir yazardır. Odense’ de doğdu. Yoksul bir kunduracının oğluydu. Oyun yazarı olmak istiyordu. Çok zayıf, hastalıklı, sessiz bir çocuktu. Az konuşur, sürekli düşünürdü.

Sponsor Bağlantılar

Evde kuklalar için oyunlar yazar, kendi kendine oynatırdı. Arkadaşları onunla alay ederlerdi. Babası öldüğü zaman Andersen 11 yaşındaydı. Hayatta kimsesiz kalmıştı. Çeşitli işlerde çalıştı, ama hiçbirini benimsemedi. Sonunda Kopenhag’a geldi. Operada çalışmak istedi. Sesi uygun olmadığı için giremedi. Yoksul ve işsizdi. Bu arada birkaç şiiri yayımlandı. Böylece edebiyat alanında sözü geçen kişilerin ilgisini çekti. Tiyatronun dans okuluna kabul edildi. Okul müdürünün yardımıyla kraldan bir gezi ödeneği alarak Avrupa’yı ve doğu ülkelerini dolaştı. 1841’de İstanbul’a da geldi. Şiirlerinde ve oyunlarında bu gezilerini anlattı.

Roman ve oyun yazarı olmak isteyen Andersen, bütün dünyada çocuklar için yazdığı masallarla tanındı.”Masallar ve Hikâyeler” adlı kitabı 1835 yılında yayınlandı. Ölümüne kadar yapılan her baskıda bir çok masal ekleyerek kitabını büyülttü. Masalları kısa zamanda 35 dile çevrildi. Türkçeye de çevrilmiş olan bu masallar yeryüzündeki kötülüklerin, yoksulluğun yergisidir. En ünlü masalları ”Kibritçi Kız’’; ”İmparatorun Yeni Elbisesi’’; ”Küçük Çam Ağacı’’; ”Yaban Kuğuları’’; ”Çirkin Ördek Yavrusu’’; ”Cesur Teneke Asker’’; ”Çakmak Kutusu”dur. Bu masalların hepsi çok akıcı bir dille yazılmıştır.