Theaceae familyasındandır. Tropik ve supkropik Doğu Asya’da (Doğu Hindistan) doğal olarak yaşar. Herdem yeşil çalı formunda bitkilerdir. Saksı çiçekleri yetiştiriciliğinde Camellia japonica önemli tür olup, bu türden birçok kültür formu elde edilmiştir. Çiçekleri yalınkat veya katmerli, beyaz, pembe, kırmızı ve ebruli renkli olabilir.
Camellia yetiştiriciliği oldukça zordur. Özellikle evlerde, sıcaklık, nem, nisbi nem gibi faktör­leri karşılamak oldukça zordur. Zira Camellia’I ar havadar, serin, nisbi nemi yüksek, yarı gölge alanları severler. Camellia’lar ilkbaharda bolca sulanır daha sonra Haziran ayında verilen su miktarı azalır. Yaz aylarında yapraklara sık sık kireçsiz su püskürtülmelidir. Keza sulama suyunun da kireçsiz olmasına dikkat edilmelidir.

Sponsor Bağlantılar

Yaz aylarında sera dışında alacalı gölge bir ortamda muhafaza edilmeli ve Ekim ayından itibaren seraya alınmalıdır. Şubat-Mart aylarında çiçeklenir. Kış aylarında dondan korunur ve 8-10°C’de muhafaza edilir. Tomurcuklu bitki yer değiştirmeyle ve genelde ani sıcaklık farklarına karşı hassastır.2-3 yılda bir saksı değştirmesi, Haziran-Temmuz aylarında çiçek gözleri belirince yapılır. Saksı toprağı olarak John-İnnes harcı kullanılır. Bu harç temin edilemed’jinde bahçe toprağı, çürümüş yaprak, yanmış ahır gübresi, funda toprağı ve kumun karıştırılmasıyla elde edilen harç kullanılır.

kamelya, camellia, japon gülü

Camellia’lar tohum, çelik, aşı ve daldırma ile çoğaltılabilirler. Tohumlar, kapsüller kırmızı kahverengi renk alıp çatlayınca toplamalı, ekimden önce kurutulmamalıdır. Tohumların üzerindeki sert kabuk, sıcak suya atılarak soğumaya bırakılır ve burada 24 saat tutulur. Tohumdan çıkan bitkiler 4-7 yıl sonra çiçek açarlar.Ticari olarak üretim daha çok çelikle yapılır. Çelikler yaz ortasında, biraz odunlaşmış o yılki sürgünlerden 7.5-15 cm uzunlukta tepe çeliği olarak hazırlanır. Çeliklerin dipleri, yaralanır ve 20 ppm’lik IBA’te 24 saat tutulur ve tercihan şişlemede veya yüksek nispi nemi olan bir yerde köklendirilirler. Diğer bir çelikleme yöntemi ise yaprakgöz çelikleridir. Ancak hormon daha az ve dikkatli kullanılmalıdır.

Aşılama, çeşit değiştirme ve fidan üretiminde uygulanabilir. Aşı yöntemi olarak yandan aşı, yarma aşı ve kabuk aşı yöntemleri uygulanabilir. İlkbaharda adi daldırma ile de üretim yapılabilir. Bunun için yere yakın, genç ve 1 cm’den kalın olmayan dallar seçilir. Yeterli miktarda kök teşkili 1-2 yıl sonra meydana gelir.