Liliaceae familyasındandır. Doğal olarak tropik Asya, Afrika ve Amerika’da yaşar. Saksı yetiştiriciliğinde önemli türü C. comosum, C. comosum ev. variegatum, C. capense’dir. C.comosum ev. variegatum’un yaprakları alacalıdır.

Sponsor Bağlantılar

Şarkıcı karaktere haiz, gösterişli, yetişme faktörlerince kanaatkar, kolay üretilebilen bir çok sera ve salonda rastlanan bitkilerdir.
Aydınlık ancak kuvvetli güneş ışığına maruz olmayan yerleri sever. Mayıs-Eylül ayları arasında bahçede yazlık çiçek parterlerinde kullanılabilir. Yaz aylarında bol olarak, kış aylarında İse daha az sulanmalıdır. Kış aylarında 7-10°C’de ve aydınlık bir yerde muhafaza edilmelidir.

kordela, chlorophytum

Saksı değiştirmesi her yıl veya 2 yılda bir Şubat-Mart aylarında yapılır. Saksı harcı olarak eşit miktarda, bahçe toprağı, yaprak çürüntüsü, peat ve kum karışımından elde edilen harç kullanılır.Üretilmeleri, bitkiden aşağı sarkan kollar üzerindeki, sürgünlerin köklendirilmesi ile olur. Ni­san ayında alınan çelikler suda veya daha önce açıklanan harç içinde kolayca köklenirler.     

Diğer bir üretim şekli, tohumla yapılır. Tohumlar Mart ayında geçirgen bir toprağa 3 mm derine ekilir ve 18°C’de muhafaza edilir. Ayrıca ayırma ile de üretim yapılabilir. Saksı değiştirme esnasında, Şubat-Mart aylarında, ana bitkinin yanındaki yavru bitkiler, keskin bir bıçakla alınarak daha önce bertilen harç içine dikilirler. Ancak ticari olarak en çok çelikle üretilmektedirler.