Son zamanlarda aklımda hep aynı konu, hep aynı konu. Hepimiz kendimize göre iyiyiz, düzgün insanız, dürüstüz. Kendimizi yere göğe sığdıramıyor muyuz? Öyle miyiz gerçekten? Allah bilir dini vecibelerimizi de yerine getiriyoruz. Dışarıdan öyle mi gözükmek istiyoruz? Yoksa gerçekten vicdanlı mıyız? Gerçekten hak yemiyor muyuz?
Yalan söylemiyor muyuz? İnsanlara hak ettiklerini verebiliyor muyuz?

Sponsor Bağlantılar

Tamamen düzgün insan, doğru insan var mı? Yoksa genel olarak iyi ama ufak tefek hata fireleri veren insanlar mı var? Gerçekten kötü, fesat, kendini kurtarmak için her türlü yalanı söyleyecek, iftiralar atabilecek ve bunu yaparken ruhu hiç sıkılmayan insanlar var, o kesin. Bazen insanların nasıl bu kadar vicdansız olduğunu anlamak özel bir çaba gerektiriyor. Bazen düşünüyorum, kötü olmakta, yalan söylemeyi becerebilmekte bir yetenek. Bazen bende bu yeteneğe sahip olabilmeyi istiyorum.

Bu yetenek ile hayata tutunmak daha kolay. Kendini daha kolay kurtarabiliyor insan sanırım.

Öteki tarafı hiç düşünmeyeceksin. Belki de yok da zaten, öyle ya… Ama eğer var diyorsak, düşünmeyeceksin. Hayattasın ve o anı yaşayacaksın. Yalanını söyleyecek, iftiranı atacak, kendini kurtaracaksın. Tabi burada kastim, doğru düzgün insanım diyenlere… Yoksa ne cinayet işleyenler, ne tecavüz edenler, ne toplu katliamlar, neler neler neler …

Kendimizi mi bilmiyoruz? Yoksa iyi insanım diyerek kötülük yaptığımızın, hak yediğimizin farkına mı varmıyoruz? Belki de yanlışı bile bile kendimizi inandırıyoruz. Yani öyle bir yalan atıyoruz ki en sonunda kendimizde mi inanıyoruz? Bazen de yanlış anlıyoruz karşımızdakini ve yapmadığı şey konusunda ısrarcı davranarak kırıyoruz çok. Gerçek anlaşıldığında bir özür bile dilemiyoruz. Özür dilemeyi kendimize yediremiyoruz.

Kötüler cezalarını her zaman çeker mi? Yoksa kaybedenler iyiler mi?

Kimse dört dörtlük değil. Hatalarımız da çok. Hayat tecrübem bana, insanların yaptıkları kötülüklerin karşılığını er ya da geç bulacaklarını gösterdi ama bu diyarda ama öteki… Fakat iyilerde kaybedebiliyor maalesef, kim bilir öteki tarafta kazanacaklar mı dersiniz?

Övgün İLTER