Tarih: Aralık 1986
Yer: Mardin’in İdil İlçesi Pınarbaşı Köyü

“Abdurrahman Motor Türk-Irak petrol boruhattına yönelik sabotaj girişimine karışmış, aranıyor. Babası Ramazan Motor, yetmiş yaşlarında. Sabotaja adı karışan oğlunu başlangıçta kendi eliyle Jandarma’ya teslim etmiş. Ama on üç gün sonra hapisten kaçmış oğlu. Abdurrahman aranmakta.
Babası Ramazan’a jandarma baskısı: ya oğlunu bulup yeniden teslim edersin ya da yirmi bir kişilik aile efradınla birlikte köyden atılır gidersin. Ya kaçak bulunacaktı ya da Motor ailesi bir sabah vakti kamyona doldurulup Pınarbaşı köyünden sürgün edilecekti. Yetmişlik Ramazan Motor tedirgindi. Küçük oğlunun bebeleri, sekiz yaşında Beytullah ve Medine’yi kucağına çekmiş anlatıyordu:

Sponsor Bağlantılar

Abdurrahman kaçtığında Medine daha bir kaç aylıktı. Kimsemiz yok. Hayvanımız buğdayımız var. Kışta kıyamette nereye gideriz. Devlet bana bir yer versin, ben giderim. Şimdi bizi yirmi bir nüfus orta yerde bırakmak istiyorlar. Abdurrahman bizi terkettiyse ailenin suçu ne?

Aradan bir kaç gün geçti. Pınarbaşı köyünde kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Korku vardı. Herkes sinmişti. Köye varıldığında Ramazan Motor’un yeri sorulduğunda kimse cevap vermek istememişti. Yetmiş yaşındaki Ramazan Motor iki gün önce beş köylüyle birlikte gözleri bağlanarak götürülmüştür.”

Yazar: Hasan Cemal
Kaynak: Kürtler
Say: 85

Kürtler-1
Kürtler-2
Kürtler-3
Kürtler-4 (Hikayeler)
Kürtler-4 (Hikayeler-2)