Kuş ÜveziFamilya : Rosaceae
Latince : Sorbus aucuparia
Türkçe : KUŞ ÜVEZİ (Adi Üvez, Ayıt)

Sponsor Bağlantılar

Kuş Üvezi Doğal Yayılış ve Rakım
Avrupa ve Asya’da yayılmıştır. Yurdumuzda Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu’daki ormanlar içinde yerli ve yaygın olarak bulunur. 2500 m. rakıma kadar çıkar.

Kuş Üvezi Toprak ve Besin İsteği
Çoğu kez nispeten kurak, humuslu-killi ya da kumlu-killi topraklarda az olarak da kireçli topraklarda ve kayalık yamaçlarda yetişir. Balçık, asidik, taze topraklar ile sahil arazi ve rutubetli topraklarda yetiştirmeye uygundur.

Kuş Üvezi Donlara Duyarlılık
Donlara dayanıklıdır.

Kuş Üvezi Sıcaklık ve Nem İsteği
Dumanlı havayı sever. Güneşli ve rutubetli yerlerde yetişir. Soğuk iklim şartlarına dayanıklıdır. Sıcak bölgelerde yazın düzenli olarak sulanmalıdır.

Kuş Üvezi Tohum Özellikleri
Tohumlar kırmızı renkli, dar ve uzunca olup meyve içinde genellikle üç tanesi bir arada bulunur.

Kuş Üvezi Tepe Şekli
Yuvarlak, gevşek bir tepe yapar. Tepe çapı 4-6 m.dir.

Kuş Üvezi Makaslama ve Budama
Vejetasyon mevsimi dışında budanmalıdır.

Kuş Üvezi Büyüme ve Boylanma
Gençlikte hızlı, sonraları yavaş büyür. 10-15 m. kadar boy yapar.

Kuş Üvezi Kök Yapısı
Yayvan kök sistemi geliştirir.

Kuş Üvezi Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Kuş Üvezi Meyve ve Çiçek
Yalancı meyveleri önceleri sarı renkli olup olgunlukta açık kırmızı renk alır. Meyve nohut şeklinde 7-8 mm. çapındadır. Mayıs-Haziran ayında görülen çiçekleri hermafrodit, beyaz renkli, dik duruşlu ve çiçek kurulları şemsiyemsi bileşik salkım kuruluşundadır.

Kuş Üvezi Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yapraklan 3-5 loplu, tek yaprakcıklı tüysü yaprak kuruluşunda, yaprakçıklar oturmuş, uzunca kama biçiminde, 6 cm. uzun, kenarları keskin dişli, üst yüzü koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü taze iken tüylü sonraları tüysüz ve açık yeşil renktedir. Sonbaharda sarı-turuncu renklenme yapar. Genç sürgün ve tomurcuklar önceleri tüylü sonraları kaygan gri-kahve renklidir. Sürgün verme yetenekleri fazladır.

Kuş Üvezi Üretim Şekli
Tohum ile üretim esastır. Tohumlar toplanır toplanmaz hemen veya katlamadan sonra ilkbaharda ekilir. Kök sürgünü veya daldırma ile de üretilebilir.

Kuş Üvezi Diğer Özellikler
Öncü bir türdür. Park ve bahçelerde grup ya da soliter olarak kullanılır. Değerli bir süs  bitkisi, iyi bir aile ağacıdır. Kent içi yol ağaçlandırmalarda kullanılır. Kirli havaya ve. rüzgara dayanıklıdır. Çiçekleri iyi bir kuş yemi kaynağı olup elma asidi de üretilir. Asitli   meyve tanence zengin olup reçel ve likör yapımında kullanılır.