Yakınlarımıza dostlarımıza hayır demek ne zordur bir o kadar da hassas bir konudur. Hemen acaba dostumuzun düşünce ve fikrine karşı çıkarsam incitir miyim diye düşünürüz. Dostlara sahip olmak en büyük zenginliktir bence, dostluk bizi yalnızlığa karşı koruyan güçtür kendimizi değerli hissettirir.

Sponsor Bağlantılar

Günümüzde geleneksel aile bütünlüğü bozulup aileler küçüldükçe bunun yerini dostlar aldı. Ailemizin yerine geçer bize güven huzur ve keyif verir.

Ama bazen de dostluk yük haline geliverir bizim saf duygularımızı iyi niyetimizi sömürerek bizi yönetmeye kalkıştığında sınırları çizip dur demek gerekir ama nasıl?

Böylesi durumda sıkıcı olan dostluk durumundan kurtulmak için hayır demek yerine yalana başvururuz ve yalanlar arasında sıkışıp kalırız. Neden? Çözümü vardır elbette.

“Hayır, ama …” İle çözüm sağlayan fikirle başlayabiliriz. Nezaket ve içtenlik ifade eder, samimi bir hava yaratır kişinin dikkati “hayır” dan “ama”ya kayar böylelikle hayırın şiddeti azalır ve ama tarafından korunur.  Böylece ne kaçarsınız ne de yalana saparsınız. Çekinmeden olumlu bir anlamda “Hayır” diyerek daha güçlü, kararlı, bağımsız ve istemediğimiz şeylerden uzaklaşarak öz saygımızı kazanırız. Diğer kişiler tarafından hoş karşılanmasa da.
Düşünmek hayır demektir. Dikkat edin, evet işareti uyuyan bir adamdır; tam tersine, uyanış başı harekete geçirir ve hayır anlamına gelir… Alain